Florile de apartament

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Florile de apartament

Mesajde alirin99 » Sâm Ian 29, 2011 8:41 am

Nu ma descurc foarte bine cu florile pe care le am in apartament. Nu le ud cand trebuie, cu toate acestea sunt sanatoase, frumoase si... cresc. Norocul lor, ca altfel erau de mult pe la mama sau soacra mea! Sunt interesata de cateva sfaturi, nu prea complicate, despre cele mai bune conditii si tratamente pentru ele, in general, nu pentru fiecare in parte! Sunt foarte incantata de decoratiunile interioare, am pe pereti flori decorative, insa cele din concurs sunt perfecte pentru sufragerie! Mi le doresc! Sper sa fiu castigatoare!
alirin99
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 28, 2011 8:24 am

Re: Florile de apartament

Mesajde muschu » Sâm Ian 29, 2011 8:59 am

Daca nu ai o tragere de inima deosebita spre ingrijirea florilor din apartament, dar nici nu vrei sa renunti la ele, atunci e nevoie sa alegi si sa cresti acele plante care nu sunt prea pretentioase.
Eu am o astfel de planta, vezi poza atasata, nici nu stiu cum se numeste, pe care mereu uit sa o ud, incep sa i se usuce unele frunze, dar de indata ce o ud isi revine, din cand in cand mai trebuie sa indepartez frunzele uscate. Oricum, produce mereu frunze noi, asa ca din neglijenta mea se raresc natural :D.
Fişiere ataşate
planta-apartament.jpg
planta-apartament.jpg (36.49 KiB) Vizualizat de 25878 ori
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde mirelat » Sâm Ian 29, 2011 9:38 am

muschu scrie:... Eu am o astfel de planta, vezi poza atasata, nici nu stiu cum se numeste ...

Planta ta se numeste Maranta Variegata, si, pe langa frunzele acelea frumos colorate mai are o trasatura distinctiva: noaptea isi aduna frunzele in pozitie verticala.
Daca o ingrijesti cu trebuie, planta asta e superba, face frunze mari si lucioase.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde RamoDancea_26 » Sâm Ian 29, 2011 3:01 pm

Mai intai trebuie sa iti placa florile, sa le iubesti si ele vor creste frumos. Am vazut la anumite persoane flori "ofilite" chiar daca erau bine ingrijite. Cred ca florile simt iubirea oamenilor pentru ele.
RamoDancea_26
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 2:55 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde cameliabr » Mar Feb 01, 2011 7:35 pm

Schefflera este si ea o planta foarte nepretentioasa, recomandata celor care nu au timp pentru ingrijirea plantelor, suporta bine si zone mai intunecoase. Am si eu una de 2 ani si ceva si deja are cam un metru inaltime :D
cameliabr
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 01, 2011 4:54 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde ungureanuioana47 » Mie Feb 02, 2011 8:24 pm

imi plac foarte mult florile dar nu prea am unde sa le tin
ungureanuioana47
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde mirelat » Mie Feb 02, 2011 10:11 pm

ungureanuioana47 scrie:imi plac foarte mult florile dar nu prea am unde sa le tin

Sunt convinsa ca, daca iubesti florile, se gaseste cate un coltisor in orice casa pentru cate o floare.
De exemplu, pervazele ferestrelor sunt locuri ideale pentru florile iubitoare de multa lumina!
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Florile de apartament

Mesajde miha_loves_zaf » Sâm Feb 05, 2011 7:05 pm

muschu scrie:Daca nu ai o tragere de inima deosebita spre ingrijirea florilor din apartament, dar nici nu vrei sa renunti la ele, atunci e nevoie sa alegi si sa cresti acele plante care nu sunt prea pretentioase.
Eu am o astfel de planta, vezi poza atasata, nici nu stiu cum se numeste, pe care mereu uit sa o ud, incep sa i se usuce unele frunze, dar de indata ce o ud isi revine, din cand in cand mai trebuie sa indepartez frunzele uscate. Oricum, produce mereu frunze noi, asa ca din neglijenta mea se raresc natural :D.


Bine ca am aflat cum se numeste ca de-asta imi tb. si mie..nepretentioasa...ca desi-mi place sa le vad frumoase, nu pare sa le mearga bine cand le ingrijesc eu...:'(
miha_loves_zaf
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 6:41 pm

Re: Florile de apartament

Mesajde caty1702 » Lun Feb 07, 2011 9:28 am

nici eu nu am timp pentru florile mele.si le-am pus pe casa scarii si se bucura si vecinii de ele.le udam toti.cine are timp le uda.sunt foarte frumoase.le merge foarte bine.unele au inflorit de cateva ori.
caty1702
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 07, 2011 9:21 am

Re: Florile de apartament

Mesajde cetmam » Mar Feb 15, 2011 10:46 pm

intradevar,ai nevoie de multa dragoste pt a avea flori frumoase in casa
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori