crinii din ghiveci

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

crinii din ghiveci

Mesajde teo-xxl » Mar Oct 25, 2011 7:05 am

As dori sa intreb, poate ma lamureste cineva mai priceput in gradinarit, cand este bine sa separ bulbii de crin si sa-i mut in ghivece noi, acum sau primavara? Multumesc.
teo-xxl
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 25, 2011 6:15 am

Re: crinii din ghiveci

Mesajde alexia521 » Joi Oct 27, 2011 2:05 pm

Acum toamna poti sa separi bulbii. Bulbul de la planta mama nu il acoperi in totalitate cu pamant, se rup frunzele se pun la intuneric (eu nu am pivnita si il tin intr-o cutie pe un hol putin incalzit).
Nu se uda pana la sfarsitul lui februarie, cand il scoti si-l pui la lumina intr-o camera mai calda.
Bafta!
alexia521
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 03, 2011 10:40 am

Re: crinii din ghiveci

Mesajde irish05 » Mie Dec 14, 2011 6:36 pm

eu am taiat frunzele crinilor. nu stiu de ce, dar asa facea mama mea. :oops:
irish05
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: crinii din ghiveci

Mesajde Zaharia Daniela Florentin » Mie Ian 04, 2012 1:18 am

Prin luna februarie umblu la ei si ii despart, caut niste zile mai calduroase fara viscol. Eu am in balconul inchis doua ghivece cu crini, in fiecare am cate trei bulbi si am mai dat inca doi la vecini atunci cand i-am separat. Nu am avut probleme pana acum, au inflorit frumos, toti, in fiecare an.
Zaharia Daniela Florentin
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Noi 26, 2010 12:00 am

Re: crinii din ghiveci

Mesajde Ramo Mona » Mar Ian 31, 2012 6:29 pm

eu spre toamna ii mut
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

crini de ghiveci

Mesajde ion camelia » Mie Feb 01, 2012 9:57 am

De ce crinii de ghiveci nu au viata lunga, dupa ce au dat o floare mor?
ion camelia
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 04, 2012 9:42 am

Re: crinii din ghiveci

Mesajde emili » Dum Feb 12, 2012 9:51 am

Si eu am crini. Inainte ii udam si in timpul iernii si nu infloreau, acum nu ii ud deloc in timpul iernii si incep sa-i ud primavara si imi infloresc.
emili
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mar 08, 2009 12:00 am

Re: crinii din ghiveci

Mesajde biluta28 » Dum Feb 12, 2012 4:46 pm

Eu ii separ primavara dupa ce termina de inflorit, iar toamna le tai frunzele si le pun la iernat pana in martie cand ii scot la lumina si caldura si ii ud mai des.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: crinii din ghiveci

Mesajde cretu veronica » Mar Feb 14, 2012 8:28 pm

Anul trecut am primit si eu 2 crini,unul a fost inflorit,eu l-am pastrat cu tot cu frunzele lui pe care inca le mai are si l-am udat foarte rar,arata bine pana acum.Sper ca nu am procedat gresit si va inflori in in aceasta primavara.
cretu veronica
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 14, 2012 8:11 pm

Re: crinii din ghiveci

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Mar Mar 13, 2012 11:27 pm

Provenind din regiunile temperate, crinii au nevoie de conditii climatice cat mai asemanatoare celor din mediul lor natural. Se pot cultiva crini atat in ghivece cat si in gradini, insa cu o atentie deosebita. Solul trebuie sa fie cat mai putin batatorit, sa fie afanat si echilibrat, imbogatit cu turba atunci cand este cazul. Daca alegem sa cultivam aceste flori in gradina, se va incerca alegerea unui loc ferit de razele directe ale soarelui, semiumbrit. Anotimpul propice cultivarii crinilor este toamna, atunci cand caldurile au trecut iar pamantul incepe sa fie permanent umed. Daca temperaturile sunt mai ridicate in locuinta sau apartament, se va urmari in permanenta asigurarea unei umiditati ridicate iar cand se observa uscarea pamantului din ghiveci se va uda atat cat este necesar, fara excese.
Daca se vor stropi crinii prea mult sau prea des, radacinile ar putea putrezi fapt ce determina moartea. Pe perioada infloririi, se poate ajuta dezvoltarea crinilor prin adaugarea de ingrasaminte. Astfel, bobocii vor fi mai frumosi si se vor dezvolta mult mai bine. Iarna, daca acestia sunt tinuti in gradini, se vor proteja de temperaturile scazute prin invelirea lor cu paie sau crengi. Solul va fi ferit de zapezi si se va pastra o temperatura mai ridicata decat in rest. Primavara, datorita umiditatii si conditiile metrorologice favorabile, se vor dezvolta imprejurul crinilor si alte ierburi sau plante parazite. Ori de cate ori observam acest lucru vom smulge sau prasi locul, pentru ca vegetatia sa nu aiba vreun efect negativ asupra crinilor. Ca modalitati de inmultire cele mai uzitate sunt semintele, butasi sau bulbi. Procesul ce necesita mai putina munca si asigura cresterea florilor intr-o perioada mai scurta de timp se realizeaza cu ajutorul plantarii bulbilor extrasi din pamant. Acestora le trebuie doar lumina suficienta si apa din abundenta pentru a ajunge rapid la maturitate. In functie de specie, ei pot fi plantati toamna sau in lunile de vara. Daca ii crestem in ghivece si se observa o crestere in proportii a crinilor iar vasul nu este suficient de mare, floarea se va transplanta in alt loc ce nu-i limiteaza posibilitatea de dezvoltare la adevarata ei valoare.
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron