Tratament pentru pomii fructiferi: Stropirea

Intrebari legate de plantarea si ingrijirea pomilor fructiferi. Cum sa ai fructe din propria livada

Tratament pentru pomii fructiferi: Stropirea

Mesajde yna » Mie Sep 21, 2011 11:52 am

STROPIRILE LA NEGRU :
- Toamna , dupa ce cad frunzele , se va face o imbaiere a pomilor cu unul dintre urmatoarele uleiuri horticole :
- US1 sau APLAUDUS se dizolva 150ml/10 l apa (1 l = 65 l apa) ;
- OLEOCARBETOX se dizolva 100 ml / 10 l apa (1 l = 100 l apa) ;
- OLEODIAZOL se dizolva 150 ml la 10 l apa (1 l = 65 l apa) ;
- FYFANON 50EC se dizolva 60 ml/10 l apa ;
- OLEOEKALUX se dizolva 125ml / 10 l apa .

STROPIREA ALBASTRA :
- PIATRA VANATA se dizolva 200 gr in 10 l de apa fara var (1 kg = 50 l apa) sau se poate face si cu :
- CURZATE MANOX se dizolva 50gr/10 l apa ;
- CHAMPION 50 WP se dizolva 50g / 10 l apa .

Stropirea la negru se va face separat de stropirea albastra , in zile diferite , in conditiile de mai jos :
- temperatura sa fie peste 5 grade C
- sa nu fie ceata , umezeala ;
- pomul sa nu fie umed ;
- se va imbaia pomul in intregime .

PRIMAVARA:
- inainte de inmugurire se mai face un tratament cu ULEI HORTICOL si un tratament cu fungicide pe baza de cupru ;
- SULFAT MUIABIL – impotriva fainarii la mar si par.

LA MUGURUL FRUNZEI:
- tratament cu fungicide ( CURZATE , CHAMPION , TURDACUPRAL ).

LA FLOARE:
- Inainte de a se deschide florile se aplica un insecticid , cum ar fi ( KARATE , ACCTELIC , RELDAN , MOSPILAN , FASTAC , DECIS – 1 fiola = 10 l apa ;
- Dupa ce cad ¾ din flori se mai aplica un insecticid ca ( RELDAN , VICTENON , SUMITHION , CALYPSO – 1 fiola = 8 l apa .

LA FORMAREA FRUCTULUI ( fructul sa fie cat o boaba de mazare):
- fungicid ( MERPAN , FOLPAN , NOVOZIR , CAPTADIN , SHAVIT) ;
- insecticid ( KARATE , MOSPILAN , RELDAN , SUMITHION ).

DUPA RODIRE se fac tratamente repetate la interval de 2-3 saptamani cu urmatoarele substante :
- insecticide ( pentru combaterea paduchilor, afidelor, viermilor, viespilor) ;
- fungicide ( pentru combaterea rapanului, fainarii, manei, putregaiului) ;
- acaricide ( pentru combaterea acarienilor);

Inainte cu doua saptamani de coacerea fructelor, se va face ultimul tratament.

TOAMNA se pot pune ingrasaminte complexe in jurul fiecarui pom.
yna
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 20, 2011 5:30 pm

Re: Tratament pentru pomii fructiferi: Stropire

Mesajde petrilaana » Mie Sep 21, 2011 12:34 pm

Multumesc yna, cred ca e cea mai complexa schema de tratament pentru pomi pe care o vad pana acum !

Nu sunt asa harnica ca sa promit ca ma voi tine de toate etapele, dar o sa incerc sa aplic cat mai mult din ea.

Desi as vrea sa am fructe cat mai putin tratate cu chimicale, am ajuns la concluzia ca fara stropiri, la anumite soiuri de pomi fructiferi, nu apuci sa recoltezi nimic.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Tratament pentru pomii fructiferi: Stropire

Mesajde bambilicainlove » Mar Oct 18, 2011 10:52 am

Wow, mai mult de atat cred ca nu voi gasi in alta parte!
bambilicainlove
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 19, 2011 10:07 am

Re: Tratament pentru pomii fructiferi: Stropire

Mesajde micki23 » Mie Noi 02, 2011 10:53 pm

e nevoie de multe stropiri, dar va recomand sa le faceti numai daca doriti productie pt. vanzare, daca e pt. consumul propriu va recomand sa nu faceti atatea deoarece va asteapta omul cu coasa printr-un cancer frumos.
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Tratament pentru pomii fructiferi: Stropire

Mesajde marcelb » Joi Noi 03, 2011 11:47 am

micki23 scrie:e nevoie de multe stropiri, dar va recomand sa le faceti numai daca doriti productie pt. vanzare, daca e pt. consumul propriu va recomand dsa nu faceti atatea deoarece va asteapta omul cu coasa printr-un cancer frumos

Ai dreptate, pentru consum propriu ar fi mai bine doar stropirile obligatorii, eventual cu solutii cat mai naturale, daca e posibil ...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Tratament pentru pomii fructiferi: Stropire

Mesajde Coryl » Mie Oct 17, 2012 1:49 pm

Este un model de atomizor foarte reusit: 3WFB14

Este echipat cu un motor in doi timpi, puterea motorului 2,3 CP, volum rezervor solutie 14L, debit aer 850m3/ora, raza de actiune 8-12m, masa proprie 10 kg, debit maxim 0,5 - 4L/min. Ideal pentru tratamentul cu pesticide aplicat podgoriilor si legumelor.

Imagine
Coryl
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Ian 04, 2012 8:49 am

Re: Tratament pentru pomii fructiferi: Stropire

Mesajde nelu » Joi Noi 29, 2012 3:44 pm

micki23 scrie:e nevoie de multe stropiri, dar va recomand sa le faceti numai daca doriti productie pt. vanzare, daca e pt. consumul propriu va recomand sa nu faceti atatea deoarece va asteapta omul cu coasa printr-un cancer frumos.

Adica sa ramanem mai putini romani pe pamant. :o :mrgreen:
Ieri am facut la pomii fructiferi si vita de vie nobila stropirea albastra (zeama bordeleza 2%). Intrucat in gradina am si stupi cu albine acum am ocazia sa stropesc si eu pomii cand sunt in repaus vegetativ iar albinele hiberneaza. :)
nelu
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 07, 2009 12:00 am

Re: Tratament pentru pomii fructiferi: Stropirea

Mesajde Shahtaj » Joi Iun 22, 2023 1:34 pm

Discover the latest and high quality bridal dresses by Shahtaj Qaiser. With a wide range of colors and styles, Our Latest designs will make you feel at your big day. Shop now and elevate your wardrobe with the newest and most stylish dresses.
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

Re: Tratament pentru pomii fructiferi: Stropirea

Mesajde Shahtaj » Joi Iun 22, 2023 1:36 pm

Bridal dresses for Barat are a type of bridal dress. These dresses are designed specifically for the Barat ceremony. Shahtaj Qaiser is an expert in the art of creating wedding dresses that are most elegant and traditional. Shop now!
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

Re: Tratament pentru pomii fructiferi: Stropirea

Mesajde Shahtaj » Joi Iun 22, 2023 3:14 pm

Bridal dresses for Barat are a type of bridal dress. These dresses are designed specifically for the Barat ceremony. Shahtaj Qaiser is an expert in the art of creating wedding dresses that are most elegant and traditional. Shop now![/quote]
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm


Înapoi la Livada

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori