Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde roger-ius » Mie Sep 07, 2011 12:31 pm

Incep termoizolarea constructiei si am nedumerirea daca polistirenul expandat de 20 cm pe care il pun, sa il lipesc cu adeziv sau cu spuma poliuretanica. Nu stiu cat adeziv (clasic, pe baza de mortar) s-ar consuma. Pe tubul de spuma scriu unii ca ajunge pentru lipirea a 12 sau 15 mp de zid (ceea ce ma indoiesc).
Cu spuma ar fi de lucrat mai usor cred iar faptul ca s-ar pune un cadrul pe toata placa de polistiren ar asigura si o etanseitate mai buna.

Pareri?
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde Nic » Mie Sep 07, 2011 1:08 pm

Nu cred sa ajunga un tip de spuma pentru a placa 12-15 mp de zid. Probabil necesarul de material va fi mai mare.
E adevarat daca spuma se pune pe cadrul placi si in linie (sau linii) pe interiorul cadrul respectiv s-ar putea optine o buna etaseitate. Spuma poliuretanica are un coeficient termic mai mic decat polistirenul. Cred insa e mai delicat de lucrat cu spuma, ea mai poate expanda putin, asa ca e necesar sa se tina placa fixata cateva minute, ceea ce presupune deja o mai mare responsabilitate din partea meserisilor care executa lucrarea.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde spaceman » Vin Sep 09, 2011 2:33 pm

roger-ius scrie:Incep termoizolarea constructiei si am nedumerirea daca polistirenul expandat de 20 cm pe care il pun, sa il lipesc cu adeziv sau cu spuma poliuretanica. Nu stiu cat adeziv (clasic, pe baza de mortar) s-ar consuma. Pe tubul de spuma scriu unii ca ajunge pentru lipirea a 12 sau 15 mp de zid (ceea ce ma indoiesc).
Cu spuma ar fi de lucrat mai usor cred iar faptul ca s-ar pune un cadrul pe toata placa de polistiren ar asigura si o etanseitate mai buna.

Pareri?


Si polisitirenul de 20 cm de unde-l ai? Te-ai gandit cum o sa faci cu diblurile de prindere a polistirenului? ca la acea grosime iti tb. dibluri de vreo 30 cm lungime. nu cred ca se gasesc de cumparat prin magazine.

In alta ordine de idei foarte bine ai facut ca pui asa gros, am prieteni ca si=-au pus polistiren de 25 cm si platesc extrem de puntin pe incalzire iarna.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde marcelb » Sâm Sep 10, 2011 6:31 pm

spaceman scrie:Si polisitirenul de 20 cm de unde-l ai? Te-ai gandit cum o sa faci cu diblurile de prindere a polistirenului? ca la acea grosime iti tb. dibluri de vreo 30 cm lungime. nu cred ca se gasesc de cumparat prin magazine...


Producatorii de termosisteme recomanda ca adancimea de incastrare a diblurilor in zid sa fie de minim 50 mm. Deci ar fi in regula sa folosesti si dibluri de 250 mm, doar ca eu nu am vazut dibluri mai mari de 200 mm. E posibil ca furnizorul de polistiren sa aiba o recomandare si pentru dibluri ...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde roger-ius » Mar Sep 13, 2011 12:56 pm

marcelb scrie:Producatorii de termosisteme recomanda ca adancimea de incastrare a diblurilor in zid sa fie de minim 50 mm. Deci ar fi in regula sa folosesti si dibluri de 250 mm, doar ca eu nu am vazut dibluri mai mari de 200 mm. E posibil ca furnizorul de polistiren sa aiba o recomandare si pentru dibluri ...


Dibluri de 260 mm se mai gasesc comandate de pe net. Doar ca mai am vreo 2 cm distanta intre polistiren si zid. Deci nici cele de 26 cm nu ar prea fi suficiente.
Ma gandesc la varianta unor dibluri metalice, care sunt mai lungi, dar alea ar crea niste punti termice zic eu.

Pana una alta lucrul a inceput, dar varianta lipirii cu adeziv poliuretanic presupune vad ca o prea mare responsabilitate pentru mesteri :(
Ca idee se face un chenar pe conturul placii, la vreo 5 cm de margine si altul pe mijloc, dar in momentul in care lipesc placa de zid si dupa aia o mai misca sa o aranjeze, "dunga" aia de spuma se strica. O parte ramane pe polistiren o parte pe zid, sau se creaza 1-2 mm de spatiu. Ar trebui sa se puna f atent si sa se tine cateva minute de placa sa nu exapandeze, ceea ce nu fac.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde marcelb » Mar Sep 13, 2011 2:39 pm

roger-ius scrie: Dibluri de 260 mm se mai gasesc comandate de pe net. Doar ca mai am vreo 2 cm distanta intre polistiren si zid. Deci nici cele de 26 cm nu ar prea fi suficiente. Ma gandesc la varianta unor dibluri metalice, care sunt mai lungi, dar alea ar crea niste punti termice zic eu.


Eu nu as folosi dibluri metalice. E pacat sa folosesti polistiren de 20 cm si apoi sa strici izolatia cu puntile termice ale diblurilor metalice.

Eu zic sa faci un test. Exista carote pentru dozele de aparat, incearca sa folosesti o astfel de carota sa vezi daca poti extrage frumos din polistiren dopuri de vreo 4-5 cm adancime. Daca se poate decupa fara sa se distruga polistirenul, scoti dopul, bagi diblurile de 260 mm pe care zici ca le-ai gasit, si apoi pui dopul de polistiren la loc, cu un pic de spuma poliuretanica ca sa inchizi etans si sa se lipeasca. Totul e sa poti extrage usor si in bune conditii dopurile de polistiren, n-am incercat niciodata ...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde roger-ius » Mar Sep 13, 2011 8:14 pm

marcelb scrie:Exista carote pentru dozele de aparat, incearca sa folosesti o astfel de carota sa vezi daca poti extrage frumos din polistiren dopuri de vreo 4-5 cm adancime. Daca se poate decupa fara sa se distruga polistirenul, scoti dopul, bagi diblurile de 260 mm pe care zici ca le-ai gasit, si apoi pui dopul de polistiren la loc, cu un pic de spuma poliuretanica ca sa inchizi etans si sa se lipeasca. Totul e sa poti extrage usor si in bune conditii dopurile de polistiren, n-am incercat niciodata ...


Da, e ok ideea. Probabil acel dop se va rupe, dar acum ma gandesc la solutia de a le confectiona "la sol". Nu e nevoie sa refolosesc acele "capace" scoase. Pot confectiona din polistiren de 5 cm sa zicem unele noi. Iar o sa am discutii cu mesterii, daca vin cu idei originale.... Astia vor doar sa fie pus cum o fi si sa ia banu'.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde Nic » Joi Sep 15, 2011 8:46 am

roger-ius scrie:
Dibluri de 260 mm se mai gasesc comandate de pe net. Doar ca mai am vreo 2 cm distanta intre polistiren si zid. Deci nici cele de 26 cm nu ar prea fi suficiente.
Ma gandesc la varianta unor dibluri metalice, care sunt mai lungi, dar alea ar crea niste punti termice zic eu.


Oricum ar fi recomandata prinderea termoizolatiei cu dibluri, mai ales ca de la o anumita inaltime placile de polistiren pot fi afectate si de actiunea vantului, daca acesta patrunde pe sub placa putand-o umfla. Sa nu mai vorbim de cazul in care liperea polisitirenului de zid nu a fost relizata cu responsabilitate de catre executantii lucrarii.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde roger-ius » Vin Sep 23, 2011 2:46 pm

Am renuntat la lipirea placii de polistiren cu adeziv poliuretanic. Era o chestie mult prea migaloasa pentru meseriasii de la noi.
Cam pt. jumate din casa s-a lipit cu spuma pt cealalata jumatate se lipeste cu adeziv pe baza de mortar.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde spaceman » Mie Oct 19, 2011 12:39 pm

Si pana la urma cu diblurile cum ai facut? Le-ai pus, nu le-ai pus?
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Următorul

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori