intrebare privind ingrijirea orhideelor

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde romina » Mar Feb 28, 2012 2:51 pm

As dori sa stiu, daca ma poate ajuta cineva, dupa cat timp se pot muta orhideele in alt vas decat cel in care au fost cumparate? Si vasul trebuie musai sa fie transparent?
romina
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 28, 2012 2:40 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde CyleX4 » Joi Mar 01, 2012 9:05 pm

nu e neaparat nevoie ca vasul sa fie transparent; poate fi si opac, de culoare deschisa.
Orhideeele se transvazeaza atunci cand radacinele ies prin orificiile inferioare ale vasului;
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde Ana-Maria Balan » Lun Mar 05, 2012 9:53 am

Buna,

Am intampinat aceeasi problema acum cativa ani, asa ca am inceput sa caut tot felul de articole de genul: "cum sa ingrijesti orhideele". Am postat unul din ele chiar mai sus, dar iti las link-ul si aici: https://www.casesigradini.ro/revista/a4/ ... -orhideele.

Sper sa-ti fie de folos!
Ana-Maria Balan
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 05, 2012 9:16 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde muschu » Lun Ian 28, 2013 10:29 am

Si eu am primit anul trecut in vara o orhidee, singura mea orhidee de altfel, care era plina de flori. Dupa vreo 2-3 saptamani si-a pierdut toate florile, si am crezut ca a murit de tot. I-am mai dat insa o sansa si am incept sa citesc mai mullt despre ingrijirea ei. Multumesc pentru multele sfaturi gasite pe forum, am incercat sa le folosesc, i-am gasit un loc luminos, ferit de curenti, si acum cateva zile a inflorit din nou.
Acum, parca am si mai mult drag sa o ingrijesc, trebuie sa-i gasesc si un ghiveci frumos, deocamdata e o improvizatie...

Orhidee Phalaenopsis.jpg
Orhideea mea inflorita
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde CyleX4 » Lun Ian 28, 2013 8:53 pm

Frumoasa orhideea ta ... Cat despre schimbarea vasului, acesta trebuie sa se potriveasca marimii radacinilor si nu trebuie sa depaseasca floarea in inaltime. Cea mai buna varianta este sa pui orhideea intr-un vas lunguiet de sticla. ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde muschu » Lun Ian 28, 2013 9:17 pm

CyleX4 scrie:Frumoasa orhideea ta ... Cat despre schimbarea vasului, acesta trebuie sa se potriveasca marimii radacinilor si nu trebuie sa depaseasca floarea in inaltime. Cea mai buna varianta este sa pui orhideea intr-un vas lunguiet de sticla. ;)


Multumesc, voi incerca sa-i gasesc un astfel de vas. Inteleg ca nu este cazul sa fie intr-un ghiveci gaurit? Nu va avea probleme daca va stagna apa la radacini?
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde CyleX4 » Mie Ian 30, 2013 11:57 am

muschu scrie:
CyleX4 scrie:Frumoasa orhideea ta ... Cat despre schimbarea vasului, acesta trebuie sa se potriveasca marimii radacinilor si nu trebuie sa depaseasca floarea in inaltime. Cea mai buna varianta este sa pui orhideea intr-un vas lunguiet de sticla. ;)


Multumesc, voi incerca sa-i gasesc un astfel de vas. Inteleg ca nu este cazul sa fie intr-un ghiveci gaurit? Nu va avea probleme daca va stagna apa la radacini?


Ghiveciul trebuie obligatoriu sa fie prevazut cu numeroase orificii de drenaj (gauri) ... ideal ar fi un vas din sticla cu orificii; daca nu gasesti, confectioneaza unul dintr-un bol de plastic transparent.
Orhideele nu trebuie niciodata sa stea in apa care balteste. Ba, dimpotriva, solul din ghiveci trebuie sa se usuce complet intre doua udari.
Udare: se scufunda ghiveciul intr-o galetusa cu apa. Se tine ghiveciul in apa mai multe secunde; se repeta operatiunea. Ideea este ca solul din ghiveci sa fie complet saturat cu apa.
Dupa ce solul din ghiveci s-a imbibat cu apa, se lasa sa se scurga bine (foarte bine!) surplusul de apa. ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde muschu » Mie Ian 30, 2013 12:45 pm

Multumesc mult pentru sfaturi. Sper ca orhideea mea sa ramana cat mai mult inflorita!

Am inceput sa-i aplic si un ingrasamant special pentru orhidee.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde CyleX4 » Mar Feb 12, 2013 12:26 pm

muschu scrie:Multumesc mult pentru sfaturi. Sper ca orhideea mea sa ramana cat mai mult inflorita!

Am inceput sa-i aplic si un ingrasamant special pentru orhidee.


Mult succes :)
Gasesti mai multe informatii despre ingrijirea orhideelor pe [url-https://www.casesigradini.ro/revista/a4/799/4/Gradina-flori-de-apartament/Cum-sa-ingrijesti-orhideele]Cum sa ingrijesti orhideele[/url].
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde irinuca36 » Mar Mar 05, 2013 3:08 am

Orhideele am vazut ca prefera lumina si le merge bine daca sunt ferite de caldura excesiva, chiar asezate pe nord e o preferinta. Cine isi permite poate fertiliza pamantul cu ingrasamint sau poate schimba pamantul. Se gaseste din acela special pentru orhidee.
irinuca36
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 27, 2013 12:05 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron