Sisteme de irigatii

Sisteme de irigatii pentru gradina, proiectare si executie sisteme de irigatii pentru gradina, irigatii automatizate, etc.

Sisteme de irigatii

Mesajde micki23 » Mie Ian 26, 2011 4:01 pm

Va propun o discutie despre sisteme de irigatii.
In functie de gradini, de plante, exista sisteme de irigatii prin picurare, aspersiune, subterane...etc...
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: sisteme de irigatii

Mesajde petre67 » Vin Ian 28, 2011 1:58 pm

Intrebarea care mi-o pun eu este daca sa apelez la o firma specializata sau voi reusi sa fac si singur un sistem de irigatii functional.
Am nevoie sa alimentez doua aspersoare oscilante ( https://www.casesigradini.ro/oferte/f/36 ... ZOOM-350-3 ) si sa mai scot in vreo 3-4 puncte din gradina cate o alimentare cu apa unde sa ma pot conecta rapid, sa ud straturile, sa spal masina, etc.

Tinand cont ca scot apa de la 60 m, aceasta este foarte rece, si ma tem ca nu le va pica bine plantelor si gazonului. Sa folosesc un rezervor tampon, si din acesta sa irig? Asta ar implica niste costuri in plus, ma gandesc la rezervor si la un hidrofor sau o pompa de suprafata, nici nu stiu care ar fi mai bun.
Poate ma ajutati cu niste sfaturi.
Multumesc!
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Sisteme de irigatii

Mesajde Turbinel » Dum Feb 06, 2011 8:54 pm

Ai putea in final sa reusesti, depinde ce pretentii ai. Dar o sa-ti ia mult timp si multa bataie de cap. Daca vrei sa apelezi la o firma, nu te costa nimic sa le ceri o oferta. Succes!
Turbinel
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 06, 2011 8:47 pm

Re: Sisteme de irigatii

Mesajde yanis2613 » Sâm Mar 05, 2011 5:50 pm

Pentru a uda gradina si gazonul e indica ca apa sa aiba o temperatura potrivita cu a solului in momentul respectiv, altfel plantele ce le vei uda cu apa foarte rece vor pieri; deci, indicat ar fi un vas [cazan] depinde de necesitatile pe care le ai.
MULT SUCCES.
yanis2613
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 11, 2010 11:00 pm

Re: Sisteme de irigatii

Mesajde Domotics » Mar Apr 12, 2011 5:30 pm

E foarte simplu sa iti faci singur un sistem de irigatii. Eu mi-am facut unul acum 4 ani de zile si functioneaza foarte bine.
Avantajele sint foarte multe fata de unul instalat de profesionisti. Unul dintre ele este acela ca poti sa il repari singur oricind, fara sa fie nevoie sa apelezi la firma care l-a instalat.

1. In primul rand cand incepi trebuie sa ai un plan cu toate zonele pe care vrei sa le acoperi.
2. In functie de presiunea si debitul pe care il ai trebuie sa iti calculezi exact cite aspersoare vei avea nevoie pe fiecare circuit.
3. Pentru gradina, partea mare deschisa, eu am folosit sistem de suprafata, la marginea zonei, langa gard, ascuns in iarba. In locul unde este nevoie te intepi in acest sistem si pui aspersor. La mine, la 4 bari, pe acest sistem am 3 aspersoare rotative, toro, nu din brico. 40 ron unu.
4. Pentru zonele mai putin accesibile vei fi nevoit sa ingropi sistemul. Dar nu teava, eu am ingropat furtun. Avantaje: nu crapa iarna daca mai ramine apa in el :)
5. Am 2 circuite directe cu aspersoare simple, ieftine, pentru zone de 4 m2 unu, si 6 m2. Ieftine, de ce? Daca se strica le inlocuiesti simplu.
6. 4 electrovalve cu un circuit de comanda, langa hidrofor, una linga alta.
Sistemul se gaseste piesa cu piesa

Avantajul unui astfel de sistem este enorm, fata de unul ingropat profi. Daca ala se strica iti strici si tu gazonul ... totul tine de indemanare ...
Domotics
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 12, 2011 5:09 pm

Re: Sisteme de irigatii

Mesajde Domotics » Mar Apr 12, 2011 5:32 pm

Sistemul din poza pusa de tine se va strica dupa un an .... din proprie experienta. E bine sa apelezi la sisteme profi care le gasesti si sunt ieftine, mult mai ieftine decat acel aspersor
Domotics
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 12, 2011 5:09 pm

Re: Sisteme de irigatii

Mesajde petre67 » Mar Apr 12, 2011 7:18 pm

Domotics scrie:sistemul din poza pusa de tine se va strica dupa un an .... din proprie experienta. e bine sa apelezi la sisteme profi care le gasesti si sint ieftine, mult mai ieftine decit acel aspersor


Eu stiam ca Gardena sunt sisteme de irigatii bune, cel putin mult mai bune decat ce se gaseste prin piata sau magazinele gen metalo-chimice.
Ce altceva recomanzi, la preturi mici?
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Sisteme de irigatii

Mesajde Domotics » Mie Apr 13, 2011 1:25 pm

1. Mergi la Toro, Hunter, Gardena si oricare alt vendor de irigatii si cumperi rotoare sau din acelea care doar se ridica. Daca vrei sa pui elecrovalve ok, daca nu nu. Sint usor de instalat. Compari preturile si apoi iei o decizie. Eu personal am luat Toro si la folosesc de 4 ani de zile fara probleme.

2. cumperi "no-name product" pentru care sa nu iti para rau dupa un an de zile. Personal un produs de mai mult de 150 RON m-as astepta ca cel putin 2 ani sa tina.


Referitor la produsul din poza, eu personal am avut o experienta nu tocmai ok, dar nu numai cu acest produs ci cu mai multe de la Gardena. Este posibil sa fie o experienta personala, din cite stiu sistemele de rotoare si electrovalve sint foarte ok. Tot ce am cumparat de la ei a trebuit sa inlocuiesc dupa primul an. Nici unul nu a mai functionat. Toate cele care oscilau s-au blocat intr-o pozitie si nu am reusit sa le repar.
Domotics
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 12, 2011 5:09 pm

Re: Sisteme de irigatii

Mesajde micki23 » Lun Mai 02, 2011 3:06 pm

cine sta bine cu banii poate sa-si cumpere din comert la nivel de cultura in gradina sau sa-si faca ceva simplu, insa la cultura mare cam obligatoriu trebuie din comert
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Sisteme de irigatii

Mesajde tataricu » Sâm Oct 01, 2011 8:15 am

mi-ar placea sa aflu mai multe despre sistemele de irigatii
tataricu
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 01, 2011 8:08 am

Următorul

Înapoi la Sisteme de irigatii pentru gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori