Bucataria in aer liber

Bucataria in aer liber

Mesajde oldwitch » Mie Ian 26, 2011 3:19 pm

Gatitul in aer liber este distractiv pentru familie si prieteni, de aceea bucatariile deschise sunt la mare moda, intr-o varietate de stiluri, si de marimi, in functie de preferinte si de buget. Dava nu aveti multe resurse, puteti apela la bucatarii in aer liber modulare, adaugand piese pe masura ce bugetul o permite. Acest procedeu permite personalizarea zonei de gatit in concordanta cu nevoile fiecaruia. Sunt cuprinse piesele de baza: instrumente, dulapuri, gratar si cuptor de exterior.

In afara de faptul ca sunt distractive, bucatariile in aer liber au si alte avantaje: nu se mai foloseste aerul conditionat, nu se mai incalzesc camerele - deci aerul conditionat din casa nu mai este folosit in exces, astfel ca factura la curent scade; asigura mai putin zgomot si deranj inauntru; valoarea casei creste prin adaugarea unei astfel de dotari - detaliu important in vederea unei vanzari ulterioare a proprietatii.

Proiectele pentru bucatarii

Sunt disponibile multe idei, functie de nevoile fiecarei familii. Sunt bucatarii in aer liber dotate cu suprafete de gatit, zone de depozitare, frigidere, chir baruri. Tot mai multi oameni gatesc afara, pentru a sta mai mult timp in natura. Aceste bucatarii combina confortul celor de interior cu avantajul de a fi mai usor de intretinut si de a fi mai spatioase. Puteti apela la un architect pentru planurile unei astfel de bucatarii, dar gasiti multe idei si pe net.

Bucataria in aer liber langa curtea interioara

Gatitul in aer liber langa o curte interioara bine proiectata, unde intreaga familie poate sta sa ia masa ... iata un mod de a transforma un pranz intr-o experienta memorabila! Cu atat mai bine daca gradina este frumos amenajata. In serile de vara, gatitul in aer liber aduna toti membrii familiei si le ofera clipe de relaxare dupa o zi stresanta de munca.

La proiectarea curtii interioare, o idee buna este consultarea membrilor familiei, pentru a-i implica mai mult in alegerea modelelor si a tipului de mobilier de lemn. O copertina de panza gen marchiza este utila, pastreaza umbra si mentine interiorul curat. Adaugarea unor lumini de gradina creeaza un plus de farmec cinei dvs.

Gatitul in aer liber s-a generalizat pentru ca se potriveste oricaror nevoi - de la familiile care doresc sa petreaca mai mult timp impreuna, pana la mesele romantice la lumina lunii sau intalnirile intre prieteni, la o bere. Deci, alegeti un proiect de bucatarie in aer liber si ... incepeti sa gatiti!
Avatar utilizator
oldwitch
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bucataria in aer liber

Mesajde muschu » Dum Feb 20, 2011 11:57 am

Mi-ai dat o idee foarte buna. Sa vad cum pot amenaja si eu intr-un colt al terasei o mini-bucatarie de vara.
Pana acum ma tenta asa ceva pentru zilele cand fierbeam suc de rosii, sau gemuri, dar cred ca, daca o voi avea, voi ajunge sa o folosesc zilnic in zilele de vara.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Bucataria in aer liber

Mesajde ycutza » Lun Apr 04, 2011 9:39 am

Cred ca este o idee foarte buna bucatarie in aer liber....si merita incercat!...............O sa va trimit poze cand este gata!
ycutza
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 04, 2011 9:33 am

Re: Bucataria in aer liber

Mesajde cristinica31 » Lun Apr 04, 2011 9:07 pm

mi se pare o idee foarte buna 1.am curtea destul de mare si spatiul o permite.2 pana acum de fiecare data cand se stangeau prietenii la noi ei stateau afara si eu la bucatarie
3 daca as avea o bucatarie de vara nu as mai face atata mizerie in casa
cristinica31
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Apr 03, 2011 10:07 pm

Re: Bucataria in aer liber

Mesajde HAYAT » Joi Mai 19, 2011 7:13 pm

Cu siguranta, bucataria de vara e o binecuvantare pentru gospodine. Mai putin stres si munca zadarnica!
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Bucataria in aer liber

Mesajde corinamhlch » Joi Noi 24, 2011 12:13 pm

Bucataria in aer liber este o idee foarte buna, utilizata cu succes inca de multa vreme! Imi amintesc cu mare drag de zilele petrecute in copilarie la tara, in bucataria de vara, in jurul unei plite pe care faceam paine prajita, coceam vinete sau ardei, faceam cea mai buna supa de rosii sau friptura la ceaun si cate altele... Este o camera deschisa (fara un perete) la marginea casei, cu vedere la curtea pe unde misuna copiii si animalele din curte (catei si pisici), cu plita aceasta faimoasa, cu o masa si scaune tip bancuta, sa incapa cat mai multi in jurul mesei, atunci cand ploua afara :P , cu un aragaz alimentat la butelie pentru urgente sau ceaiuri, un dulap cu toate cele necesare in bucatarie si cam atat. Acum, ajunsa la varsta adulta, vad avantajul unei astfel de bucatarii cand trebuie facute conservele de iarna si nu mai afum apartamentul... In plus, parca mai mult sta toata lumea in bucatarie, avand senzatia asta de libertate!
corinamhlch
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Noi 23, 2011 12:10 pm

Re: Bucataria in aer liber

Mesajde daroxi » Vin Noi 25, 2011 11:41 am

corinamhlch scrie: Imi amintesc cu mare drag de zilele petrecute in copilarie la tara, in bucataria de vara...


Foarte mult mi-a placut descrierea facuta bucatariei de vara de la tara!!! Mai exista si acum?:) Si daca mai exista, mai are si acum acel farmec de care pomeneai? Daca da, esti norocoasa...
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Bucataria in aer liber

Mesajde anda24 » Mar Dec 06, 2011 9:54 pm

Cu siguranta bucataria in aer liber este o idee formidabila pt perioada calda.locul de desfasurare a activitatilor zilnice este mult mai mare si va spun sincer ca pe aceasta perioada rece ma simt foarte izolata in bucataria mea din casa.
anda24
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 02, 2011 6:30 pm

Re: Bucataria in aer liber

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Lun Dec 12, 2011 9:02 pm

Mi-ar placea la nebunie sa am si spatiu pentru asa ceva,dar o bucatarie in aer liber,la bloc,nu prea am cum... :?
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: Bucataria in aer liber

Mesajde latcu ecaterina » Mie Ian 25, 2012 11:14 am

trecand peste amintirile dragi din copilarie, eu personal nu prea inteleg utilitatea acestei bucatarii de vara...si apoi, existenta acestei bucatarii presupune sa detii doua aragaze, doua butelii, doua randuri de ustensile pentru gatit? sau le muti de acolo-incoace in functie de anotimp? si oricum, in bucataria de vara nu gatesti "in aer liber" ci tot intre patru pereti. :D
latcu ecaterina
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 25, 2012 10:01 am

Următorul

Înapoi la Foisoare, pergole, pavilioane

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori