Tigla ceramica sau tigla din beton?

Acoperisuri, invelitori, tigla metalica, tigla ceramica, tigla beton, tot ce trebuie sa stii pentru a avea invelitoarea potrivita pentru casa ta!

Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde petre67 » Vin Aug 06, 2010 11:04 pm

In curand va trebui sa iau o decizie in privinta tiglei, si nu stiu ce sa aleg: tigla ceramica sau tigla din beton.
Mai exact, oscilez intre tigla ceramica Tondach si tigla de beton Bramac.
Ca si costuri ies cam la fel, asa ca as vrea sa stiu ca si calitate care ar fi mai buna.
Multumesc!
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde muha_huma » Mie Aug 11, 2010 9:35 am

Acum cativa ani stiu ca erau probleme cu Tondach, se exfolia dupa 1-2 ani.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde petre67 » Mie Aug 11, 2010 1:20 pm

muha_huma scrie:Acum cativa ani stiu ca erau probleme cu Tondach, se exfolia dupa 1-2 ani.

Da, dar asta a fost demult, acum vreo 10 ani, am auzit si eu ca, fiind in garantie, multi au cerut si obtinut inlocuirea tiglei Tondach.
Stiti cumva ca si la ce se vinde acum sunt cazuri de exfoliere?
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde corbas » Mie Ian 05, 2011 2:51 pm

Eu mi-am pus Bramac (adica beton) si nu regret. Arata foarte bine si dupa 5 ani nu are niciun fel de probleme.
corbas
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 05, 2011 12:03 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde roger-ius » Vin Ian 14, 2011 3:33 pm

eu cred ca cel mai important aspect cand vorbim de alegerea tiglei, este acela care se refera la producator. Indiferent de material, daca e un produs de calitate va face fatza in timp. Daca are carente la calitate nu se va comporta bine in timp. Am vazut tigla de beton inverzita si cu muschi pe ea, si tigla ceramica exfoliata.
Conteaza producatoru' nene...parerea mea!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde VasileMaranduca » Lun Ian 24, 2011 2:05 am

Depinde mult de de firma care o produce, pentru ca o tigla de calitate indiferent daca e din beton sau ceramica trebuie sa fie cat mai lucioasa, sa nu aiba pori ca aia se inverzeste si in plus colorantul trebuie sa fie incorporat in compozitia tiglei nu acoperita cu folie sau vopsita.
VasileMaranduca
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 24, 2011 1:38 am

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde VasileMaranduca » Lun Ian 24, 2011 2:07 am

Dar ce parere aveti de invelitorile Lindab
VasileMaranduca
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 24, 2011 1:38 am

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde marcelb » Lun Ian 24, 2011 2:01 pm

VasileMaranduca scrie:Depinde mult de de firma care o produce, pentru ca o tigla de calitate indiferent daca e din beton sau ceramica trebuie sa fie cat mai lucioasa, sa nu aiba pori ca aia se inverzeste si in plus colorantul trebuie sa fie incorporat in compozitia tiglei nu acoperita cu folie sau vopsita.

Ai perfecta dreptate. In poza atasata se poate vedea ce inseamna o tigla de beton vopsita, si cum arata pe o casa noua, doar dupa cativa ani.
Pe mine ma intriga faptul ca sunt oameni care investesc agoniseala de-o viata intr-o casa fara sa le pese din ce e construita, cum e construita, si de ce nu, cum arata acea casa.
Si, din punct de vedere estetic, putem spune ca acoperisul reprezinta pentru o casa ceea ce reprezinta capul pentru un om.
Fişiere ataşate
tigla-beton-vopsita.jpg
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde roger-ius » Lun Ian 24, 2011 4:06 pm

VasileMaranduca scrie:Dar ce parere aveti de invelitorile Lindab


tigla metalica are avantajele si dezavantajele ei ...

Avatajele tiglei metalice: este usoara, necesitand o structura de rezistenta a acoperisului mai mica decat structura pentru tigla de beton sau ceramica. Este buna pentru zonele ploioase (merge pentru o casa de vacanta la munte).

Dezavantajele tiglei metalice: este mai "zgomotoasa" decat tigla din celalalte materiale (daca vrei sa dormi la mansarda cand ploua mai torential)
As enumeta poate si un dezavantaj estetic: poate sa nu pare asa naturala ca o tigla ceramica de exmplu. Dezavantaj care se poate transforma in avantaj daca tigla ceramica se exfoliaza sau cea de beton artata ca in poza postata de marcelb
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Tigla ceramica sau tigla din beton?

Mesajde artdian » Mar Ian 25, 2011 3:19 pm

Fiecare material cu moaca lui:mai pe scurt nu vad nici o diferenta intre tabla tip "tigla" si tigla de beton tip"tigla".

Eu am tigla tondach si sunt foarte multumit.Culoarea este in masa, va fi acolo si peste 200 de ani.Despre "tigla" de beton nu cred ca va fi la fel.
artdian
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 25, 2011 3:14 pm

Următorul

Înapoi la Sisteme de acoperisuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori