Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folosite

Case eficiente energetic, case pasive, case cu consum redus de energie

Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folosite

Mesajde spaceman » Mar Feb 01, 2011 1:57 pm

Salutare tuturor!

De ceva vreme tot citesc despre casele pasive, conceptul mi se pare foarte interesant, ideea e daca se justifica acea cheltuiala, sau cat ar trebui sa cheltuim in plus ca o casa eficienta energetic sa devina pasiva.
Ar fi cateva idei de baza care ar trebui respectate pentru a construi o casa pasiva:
- geamurile constructiei sa fie orientate spre sud pentru a beneficia din plin de radiatia solara. Ar fi de preferat ca geamurile aiba sistem de umbrire sau sa fie umbrite cu vegetatie, etc
-termoizolatia suficient de groasa
-sa nu existe punti termice (locuri neizolate pe unde se poate pierde caldura) cum ar fi : balcoane, terase din beton neizolate
-geamurile cat mai eficiente termic
-un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura (pentru a nu pierde caldura pe geam cand aerisim in camere iarna)
-posibilitatea furnizarii necesarului de energie din surse proprii
etc

Cu ideile astea de baza pomenite, cred ca discutia poate incepe :)
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folos

Mesajde Nic » Vin Feb 04, 2011 6:24 pm

Pentru a primi sintagma de casa pasiva, necesarul de energie termica al acestei cladiri ar trebui sa fie de maxim 15 kWh/mp anual, spre deosebire de 250-400 kwh/mp anual pentru o cladire obisnuita. Adica ar fi suficiente pentru incalzit niste becurile aprinse in casa si caldura degajata de corpurile locatarilor. Sa ajungi pana aici poate fi un lux costisitor.

Cred insa ca se poate ajunge la o cladire eficienta energetic fara a face o cheltuiala mult mai mare fata de o casa obisnuita.
Trebuie mers pe un sistem tripan la geamuri, de preferat cu cat mai multe panouri fixe si ar trebui luat in calcul minimizarea suprafetei profilelor.
E esentiala o grosime cat mai mare a termoizolatiei (in cazul polistirenului se plateste in plus doar grosimea lui mai mare, manopera si finisarea lui fiind practic aceeasi).
Importanta este si geometria casei, aceasta ar trebui sa fie cat mai compacta, sa se renunte la formele mai sofisticate, astfel incat expunerea exterioara a zidurilor sa fie minima. Ar trebui sa rezulte o forma simpla patrata sau dreptunghica.

Importanta e si orientarea casei, trebuie excluse gemurile pozitionate inspre nord, de preferat ar fi ca toate sa fie pe peretele sudic al casei. Geamurile ar trebui sa aiba, ca asa cum stim, iarna nu-i ca vara, un sistem de umbrire.
Fişiere ataşate
casa-pasiva-solara.gif
casa-pasiva-solara.gif (8.63 KiB) Vizualizat de 37601 ori
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folos

Mesajde greenday » Dum Feb 06, 2011 7:27 pm

Eu sunt de acord ca o casa trebuie proiectata si construita tinand cont de unele principii ce o pot face mai eficienta energetic, fara a cadea insa in extrema cealalta, adica a investi prea multe resurse in detalii costisitoare, dar care imbunatatesc prea putin eficienta energetica.
Prefer o casa construita in 2 ani cu 60.000 de euro la care sa am cheltuieli cu energia de 1.000 de euro/an, decat o casa construita in 10 ani cu 100.000 de euro la care sa am cheltuieli cu energia de 100 euro/an.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folos

Mesajde spaceman » Lun Feb 07, 2011 5:28 pm

greenday scrie:Prefer o casa construita in 2 ani cu 60.000 de euro la care sa am cheltuieli cu energia de 1.000 de euro/an, decat o casa construita in 10 ani cu 100.000 de euro la care sa am cheltuieli cu energia de 100 euro/an.


Pentru constructia unei case case bine izolate termic si care sa respecte niste principii care sa o aproprie de o casa pasiva nu-ti trebuie o suma aproape dubla fata de constructia unei case obisnuite si nici n-o sa dureze constructia ei de 5 ori mai mult. Trebuiesc respectate niste principii (de care pomenea si Nic) si cheltuit ceva in plus cu termoizolatia si eventual niste geamuri mai performante. Daca mai raman si niste bani pentru un sistem de ventilate sau o pompa de caldura geotermala cu atat mai bine.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folos

Mesajde Alex2012 » Dum Ian 08, 2012 8:53 am

Se poate construi o casa pasiva in mai putin de 6 luni cu toate finisajele facute la un pret mai mult decat acceptabil. Depinde de ceea ce-si doreste fiecare (structura, marime, calitate materiale, manopera)
Fişiere ataşate
Interior casa pasiva.JPG
Casa pasiva.JPG
Avatar utilizator
Alex2012
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Ian 07, 2012 1:54 pm
Localitate: Romania

Re: Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folos

Mesajde muha_huma » Dum Ian 08, 2012 5:28 pm

Alex2012 scrie:Se poate construi o casa pasiva in mai putin de 6 luni cu toate finisajele facute la un pret mai mult decat acceptabil

Ai folosit elemente speciale de polistiren pentru pereti in care ai turnat beton sau este polistiren normal asezat in cofrag?
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folos

Mesajde Alex2012 » Lun Ian 09, 2012 7:17 am

Structura de rezistenta din beton iar peretii interiori si exteriori din polistiren de 300 mm respectiv 150 mm. Fara zidarie!
Fişiere ataşate
PIC_0017.JPG
Avatar utilizator
Alex2012
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Ian 07, 2012 1:54 pm
Localitate: Romania

Re: Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folos

Mesajde muha_huma » Lun Ian 09, 2012 8:33 am

Alex2012 scrie:Structura de rezistenta din beton armat iar peretii interiori si exteriori din polistiren de 300 mm respectiv 150 mm. Fara zidarie!


Sa inteleg ca ai doar niste stalpi si grinzi de beton, intre care ai umplut cu polistiren expandat? Asta chiar e o noutate absoluta pentru mine!
Ce nu inteleg este in ce fixezi ferestrele si usile. Intr-una din imagini se vede o deschidere mare, probabil va fi o fereastra si o usa, intr-o latura ai un stalp de beton, dar in rest nu ai nimic, nici macar in grinda de deasupra nu poti fixa ca si acolo ai vreo 40-50 cm de polistiren.
Deasemenea, nu vad cum vei putea agata ceva pe pereti in casa ...
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folos

Mesajde roger-ius » Mar Ian 10, 2012 11:59 am

Si eu imi pun intrebarea cum va fi "asezata" o fereastra. Doar pe polistiren?! Si cum va rezista in timp acel perete, doar luand in discutie forta vantului de ex?
Sunt chiar foarte curios ce tehnologie o sa folosesti... Sau poate nu ne-ai spus inca toate datele problemei.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Casa pasiva - cost, termosistem necesar, materiale folos

Mesajde bacyu » Joi Aug 23, 2012 1:46 am

o sa fie nevoie de rigips, nu cred ca te risti sa tencuiesti, si asa e problema ca n-o sa ai prea multa rezistenta, deci nu uita ca n-ai voie sa joci fotbal, sa pui tablouri, sa trantesti usa (daca se face curent), etc
bacyu
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Aug 23, 2012 12:19 am

Următorul

Înapoi la Case eficiente energetic

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron