Pretul unei case

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Pretul unei case

Mesajde VasileMaranduca » Joi Ian 27, 2011 7:55 pm

Buna seara,
Vreau sa-mi construiesc o casa din caramida cu mansarda, parter: salon, bucatarie, baie, garaj si camera centralei, iar mansarda: 3 dormitoare, 2 bai
Cineva stie cat costa la cheie?
Multumesc
VasileMaranduca
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 24, 2011 1:38 am

Re: Pretul unei case

Mesajde VasileMaranduca » Joi Ian 27, 2011 8:00 pm

Am uitat sa spun ca e de 130mp total.
VasileMaranduca
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 24, 2011 1:38 am

Re: Pretul unei case

Mesajde marcelb » Joi Ian 27, 2011 9:07 pm

VasileMaranduca scrie:Am uitat sa spun ca e de 130mp total.

"130mp total" inseamna 130 mp pe un nivel? Ca daca inseamna pe ambele niveluri, atunci nu vad cum in 65 mp ai putea baga tot ce ai enumerat acolo.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Pretul unei case

Mesajde VasileMaranduca » Vin Ian 28, 2011 4:01 am

Da 130mp aproximativ, suprafata utila, ambele nivele, parter si mansarda. Arata cam asa: http://www.modele-proiecte-case.ro/Proi ... a-109.html cu unele modificari in distributia camerelor.
VasileMaranduca
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 24, 2011 1:38 am

Re: Pretul unei case

Mesajde marcelb » Vin Ian 28, 2011 8:20 am

Deci e vorba de 130 mp suprafata utila. Suprafata la sol vad ca e cam tot pe acolo.

Pretul va depinde de foarte multi factori, de la materialele alese, furnizorul si momentul in care le cumperi, pana la, deloc de neglijat, cine ti-o construieste.

In privinta materialelor pretul variaza in functie de calitate, de marca, etc. Dar poti acelasi produs sa-l cumperi de la acelasi furnizor la preturi diferite si cu 20-30% pe parcursul unui an. Si nu ma refer aici la inflatie, care poate aduce diferente de pret si mai mari, ci la sezonalitate. Producatorii de tigla au, de exemplu, perioade de promotii cand vand si cu 25% mai ieftin. La fel producatorii de caramida.
Un alt aspect, pretul otelului beton cunoaste oscilatii foarte mari, in functie de mersul economiei mondiale.
Uite aici o analiza despre tendinta preturilor la materialele de consstructii: https://www.casesigradini.ro/revista/a4/ ... e-scumpesc

Un alt aspect este pretul manoperei. Daca construiesti cu o firma ai o anumita siguranta in plus, data de contract, dar scoti probabil si cu 50% in plus din buzunar (TVA + altele). In regie proprie trebuie sa stii cu cine te incurci. Eu la o singura etapa a finisajelor am fost nevoit sa apelez la o echipa aproape la intamplare, si mi-au facut o paguba de peste 100 milioane (a trebuit sa refac lucrarile), nemaivorbind ca am amanat si mutatul in casa cu 1 an.

Si, subiectiv vorbind, eu sunt adeptul caselor compacte, sunt mult mai economice si de construit (economie de materiale si manopera) si de intretinut (economie de energie avand cat mai putini pereti exteriori). Da, ruperile de plan realizate cu garajul si acel bovindou probabil ca ajuta la estetica. Fiecare decide insa pentru el.

Una peste alta, poti ajunge cu casa de la 50.000 la 80.000 euro.
Ultima oară modificat de marcelb pe Vin Iun 10, 2011 8:31 am, modificat 1 dată în total.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Pretul unei case

Mesajde Nic » Sâm Ian 29, 2011 5:44 pm

Din experienta proprie iti spun ca daca reusesti sa faci o estimare a cheltuielilor (cat de exacta o fi) sa iei in calcul si o depasire a bugetului. Intervin tot felul de cheltuieli la care acum nu te gandesti, ca sa nu mai zic de aspectul ca poate mai duce si mucitorul acasa un sac-doi de ciment etc.
Conteaza si modul in care executi lucrarea, de ex iti aduci betonul gata preparat (ceea ce e foarte recomandabil, nici un mester n-o sa-ti respecte reteta de preparare a betonului, daca-l prepari in regie proprie).
Sunt de parere ca la unele materiale pur si simplu nu are rost sa fii pus pe economie: ca de exemplu caramida (pe mine m-a costat caramida 10-15% din pretul casei in rosu). Nu are niciun rost deci sa iei o caramida ieftina si proasta. As zice la fel si despre tigla si intr-o anumita masura si despre geamuri.
La fel, manopera e mai ieftina in regie proprie. Dupa aia insa depinzi de priceperea si de seriozitatea mesterului. Nici daca-ti faci casa cu o firma nu scapi de problema asta zic eu. Daca patronul nu e serios sau are prea multe lucrari contractate depinzi prea mult de muncitorii angajati (care pot fi seriosi sau nu) etc
Eu am mers pe varianta in regie proprie, dar la un moment dat a ajuns sa ma implic prea mult, iar daca socotesc nervii si timpul cheltuit ...

Casa la care te gandesti te-ar putea costa "la rosu" 25-30000 E zic eu (maxim 35.000 E, la banii astia ai putea-o considera scumpa).
Iar varianta "la cheie" e mai greu de estimat in fuctie de buget, gusturi (fitze :) ) mai adaugi macar pretul casei in rosu.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Pretul unei case

Mesajde MariuxSS » Joi Feb 03, 2011 12:53 am

in jur de 70.000 euro la cheie cu materiale de finisaj din gama medie-ieftine. Nic a aproximat foarte bine si tineti cont foarte serios de inca o rezerva de buget de 10-15.000 pentru fluctuatiile nejustificate (in majoritatea cazurilor) ale preturilor materialelor
Avatar utilizator
MariuxSS
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Feb 02, 2011 6:35 pm

Re: Pretul unei case

Mesajde vealsam » Joi Iun 02, 2011 1:04 pm

Am facut recent un calcul pentru o casuta parter de 76 mp construiti / 60 mp utili si am luat in calcul preturi pentru materiale de calitate medie, preturi luate din brosuri, si am ajuns la suma de 23000 euro la "cheie". La acest pret mai trebuie adaugata manopera care ar fi de 80- 90 euro/mpc, deci undeva la 7000 euro. Binenteles ca, o casa parter are dezavantaj faptul ca fundatia e aproape de cea cu masarda, acoperisul e la fel chiar daca construiesti si 3 nivele, deci e mai rentabil sa construiesti cu mansarda. daca va intereseaza ca idee modelul de casa pe care l-am calculat, cautati pe "google" CASA PARTER II, construiti in regie proprie si iesiti si mai ieftin!
Fişiere ataşate
casa parter II.jpg
Avatar utilizator
vealsam
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 27, 2011 2:23 pm

Re: Pretul unei case

Mesajde roger-ius » Joi Iun 02, 2011 3:19 pm

vealsam scrie:Am facut recent un calcul pentru o casuta parter de 76 mp construiti / 60 mp utili si am luat in calcul preturi pentru materiale de calitate medie, preturi luate din brosuri, si am ajuns la suma de 23000 euro la "cheie".


Daca ai facut doar un calcul luand preturile din brosuri, sigur costul real al casei va depasi acest pret. Nu ai cum sa cuprinzi in estimari tot ceea ce poate sa apara pe traseu. Sau toate maruntisurile, etc
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Pretul unei case

Mesajde vealsam » Vin Iun 03, 2011 1:57 pm

Din contra, consider ca preturile din brosuri reprezinta un "barometru" al preturilor materialelor de constructii. Si daca stai sa te gandesti daca iei decizia inteleapta sa-ti procuri materialele de la un singur depozit, poti avea reduceri de pret. In pretul amintit, am inclus tencuieli din mortar pe baza de tenco, iar daca cineva vrea sa economiseasca si mai mult poate sa-si prepare liantul din ciment + var hidratat, ajungand sa diminueze costurile cu 40%! Si in acest buget e inclus si un procent de 5% ce reprezinta cheltuieli neprevazute, sau modificari de pret!
Avatar utilizator
vealsam
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 27, 2011 2:23 pm

Următorul

Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator