Casele din chirpici, case trainice?

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Casele din chirpici, case trainice?

Mesajde ramona06 » Mie Ian 26, 2011 10:16 pm

As vrea sa stiu care din case construite din caramida si cele din chirpici sunt mai bune? Am auzit caci casa din chirpici este ecologica si ca e cea mai buna casa=e mai calduroasa si tine mai bine la cutremure. As vrea sa aflu daca e adevarat? :( :roll: :?
ramona06
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Dec 14, 2010 12:00 am

Re: Casele din chirpici, case trainice?

Mesajde MariuxSS » Joi Feb 03, 2011 9:41 pm

O casa de chirpici, la cutremur este practic indestructibila data fiind elasticitatea ei, in ceea ce priveste rezistenta la intemperii este cu totul alta treaba, la umezeala se distrug rapid, si mai este problema gasirii mesterilor care mai stiu sa construiasca acest gen de casa. Oricum se preteaza greu la necesitatile moderne unde se agata multe lucruri de pereti ceea ce in chirpici este practic imposibil fara o tencuiala de cel putin 5 cm preferabil peste o armatura metalica in felul asta se elimina si necazurile cauzate de intemperii, ploaie, ninsoare, etc. Sper sa va fie de folos opinia mea.
Avatar utilizator
MariuxSS
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Feb 02, 2011 6:35 pm

Re: Casele din chirpici, case trainice?

Mesajde roger-ius » Vin Feb 04, 2011 5:44 pm

Am un prieten care-si construieste o casa cu structura din cadre de beton, iar intre stalpi umple cu pamant batut. El si-a motivat alegerea ca poate lucra mult mai usor cu tubulatura pentru instalatii, pentru sistemul de ventilatie, etc. Zicea ca la exterior merge pe o termoizolatie clasica din din polistiren. Eu as fi renuntat la polistiren si as fi facut eventual zidurile mai groase.
Inainte de a ma apuca de constructie am cochetat si eu cu ideea de a face o structura pe cadre de beton si pereti din pamant batut (sau caramizi din pamant). Ma gandeam la niste ziduri de 50-60 cm grosime. O constructie de acest fel ar fi avut o inertie termica mare, iarna ar fi fost calduroasa iar vara racoroasa. Ar fi fost o casa care ar fi respirat, si in primul rand ar fi fost o casa ecologica, in plus ar fost o constructie care ar fi respectat toate standardele de rezistenta moderne. Singurul dezavantaj ar fi fost acela ca mi-ar fi trebuit o fundatie mai solida, pentru peretii care normal, ar avt o greutate mai mare decat cei din caramida cu latimea de 30-38 cm.
Am renuntat la acest proiect in urma sfaturilor "responsabile" ale rudelor, cunostintelor, care-mi ziceau cum sa-ti faci tu bordei? Acum, daca m-as apuca din nou sa-mi ridic o casa, nu i-as mai asculta.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Casele din chirpici, case trainice?

Mesajde regieproprie » Mie Noi 30, 2011 11:43 pm

Din dorinta de nou, incepem sa neglijam ce este este sanatos pentru organism si ne indepartam de tipul de alimentatie sau tipul de case in care au trait bunicii nostri, dar dorim sa traim sanatosi ca ei si avem speranta de viata bazata pe noile medicamente care apar pe piata.

Pe blogul meu regieproprie.blogspot am prezentat cateva avantaje dezavantaje a acestor case. Sper sa fie utile informatiile pentru cei interesati.

Eu sunt la stadiul in care caut meseriasi care mai cunosc acest mestesug deoare in primavara doresc sa construiesc acest tip de casa.
regieproprie
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 30, 2011 11:36 pm

Re: Casele din chirpici, case trainice?

Mesajde diomadi » Mar Ian 24, 2012 11:16 am

Bunica mea a mostenit o casa din chirpici, acolo ne petrecem majoritatea vacantelor, casa are cca. 300 de ani, fara exagerare si arata superb. A intrat putin in pamant, dar zidurile sunt intacte. In plus, este mult mai sanatos amestecul de pamant cu paie pentru sanatatea noastra, daca facem diferenta intre acesta si o placa de beton
diomadi
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:50 pm

Re: Casele din chirpici, case trainice?

Mesajde ando » Mar Ian 24, 2012 4:22 pm

diomadi scrie:Bunica mea a mostenit o casa din chirpici, acolo ne petrecem majoritatea vacantelor, casa are cca. 300 de ani, fara exagerare si arata superb. A intrat putin in pamant, dar zidurile sunt intacte. In plus, este mult mai sanatos amestecul de pamant cu paie pentru sanatatea noastra, daca facem diferenta intre acesta si o placa de beton


Daca are 300 e chiar un fapt remarcabil. Si nu are igrasie? Sau poate are ceva fundatie de piatra?
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Casele din chirpici, case trainice?

Mesajde davidov constructoru » Sâm Feb 04, 2012 12:36 pm

ramona06 scrie:As vrea sa stiu care din case construite din caramida si cele din chirpici sunt mai bune? Am auzit caci casa din chirpici este ecologica si ca e cea mai buna casa=e mai calduroasa si tine mai bine la cutremure. As vrea sa aflu daca e adevarat? :( :roll: :?

Da, casele de chirpici sunt mai ecologice si mai ieftin de construit, dar au si ele probleme in timp. As opta pe casa din caramida plina ptr ca sunt putini meseriasi care stiu sa lucreze cu chirpicul. Indiferent ce veti alege, e alegerea buna.
davidov constructoru
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am
Localitate: constanta

Re: Casele din chirpici, case trainice?

Mesajde Valina33 » Dum Feb 12, 2012 8:27 pm

E o alegere buna daca ii faci peretele mai gros si il intaresti pe interior si exterior cu plasa sudata. Ii faci mai tare peretele decat unul de beton. Si ca sa nu trebuiasca s-o intretii ca pe o casa de chirpici o izolezi cu ce fel de polistiren vrei.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Casele din chirpici, case trainice?

Mesajde earthbag » Mie Noi 07, 2012 11:01 am

O varianta la casele de chirpici este cea tip earthbag.
Ce inseamna Earthbag?
Construirea cu ajutorul sacilor de pamant (uneori numiti saci de nisip, sau earthbag) este atat veche cat si noua. Sacii cu nisip (earthbag) au fost mult timp folositi, in special de catre militari, pentru crearea de bariere puternice, pentru protectie sau pentru controlul inundatiilor. Aceleasi motive care fac sa fie buni pentru aplicatiile enumerate mai devreme, ii fac buni si pentru construirea de locuinte. Avand in vedere ca zidurile realizate cu saci de pamant (earthbag) sunt atat de masive, ele rezista la toate tipurile de vreme rea (rezistand chiar si la gloante) si deasemenea rezista si la calamitati naturale cum ar fi cutremure si inundatii. Cladirile realizate din saci de pamant (earthbag) pot fi ridicate simplu si rapid folosind materialele disponibile si cu putini bani.
Avatar utilizator
earthbag
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 07, 2012 10:34 am

Re: Casele din chirpici, case trainice?

Mesajde roger-ius » Vin Noi 09, 2012 1:19 pm

Valina33 scrie:E o alegere buna daca ii faci peretele mai gros si il intaresti pe interior si exterior cu plasa sudata. Ii faci mai tare peretele decat unul de beton. Si ca sa nu trebuiasca s-o intretii ca pe o casa de chirpici o izolezi cu ce fel de polistiren vrei.


Ar fi un mare, mare pacat daca o astfel de casa ai "izola-o" cu polistiren! Mai ales daca ai un perete gros (deja izolatia termica e asigurata). Finisajele exterioare se pot realiza in multe feluri.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Următorul

Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator