Casa de caramida vs casa din lemn

Case de caramida, constructii din BCA, case din lemn, constructii cu cofraje de polistiren, sisteme alternative de constructie (case din paie, din containere, din pamant batut), etc

Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde titianacotoi » Mar Ian 25, 2011 6:46 pm

casa-lemn-caramida.jpg


Pentru cei care construiesc cele doua modele, proba timpului si a rezistentei a trecut mai bine pentru o casa pe structura usoara sau de caramida?
Multumesc!
titianacotoi
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Sep 19, 2008 11:00 pm

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde VasileMaranduca » Mie Ian 26, 2011 4:22 am

Buna,
Eu am crescut intr-o casa de barna facuta de tatal meu cu talpa de trunchi cum se faceau pe vremuri doar ca nu avea temelie din beton, era de piatra zidita.
Acum cativa ani din cauza terenului temelia s-a deplasat intr-un colt dar casa a ramas nemiscata, fara nicio crapatura.
Parerea mea e ca o casa din lemn e foarte buna doar ca nu se mai fac ca altadata.
Inainte lemnul se taia doar iarna cand era cel mai frig, cand nu avea seva, acum se taie pe timp frumos si cald si se usuca in cuptoare fortat. Singura solutie care au gasit-o acum e lemnul stratificat, se fac din el structuri care inlocuiesc otelul, dar asta e scump nu cred ca constructorii de case din lemn il folosesc.
VasileMaranduca
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 24, 2011 1:38 am

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde titianacotoi » Mie Feb 02, 2011 7:29 pm

multumesc pentru raspuns
titianacotoi
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Sep 19, 2008 11:00 pm

Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde vealsam » Mie Apr 27, 2011 3:04 pm

Imi plac casele din lemn, dar au mari dezavantaje:
1. necesita tratamente pentru lemn periodice (la cca. 5 ani).
2. bancile nu prea le iau garantii in caz de imprumut.
3. lemnul chiar daca e tratat atrage insecte.
4. lemnul lucreaza in timp.

Avantajele caselor din caramida:
1. comportament la seism bun.
2.regim de inaltime mare fata de structurile din lemn.
3. rezistenta la foc.
4. etc.

Binenteles se vor gasi unii cititori care sa argumenteze faptul ca, casele din lemn pot avea o durata "de viata" de sute de ani, la fel si cele din caramida, dar uitati-va in Bucuresti cate case de lemn au ramas in picioare si cate din caramida. Deducem doar ca in timp cele din lemn nu rezista!
Avatar utilizator
vealsam
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 27, 2011 2:23 pm

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde danpromob » Joi Feb 09, 2012 1:32 pm

Ma simt nevoit sa-l contrazic pe vealsam si anume:
1. Necesitatea tratamentului periodic pentru lemn, cu toate scuzele, este o prostie. Lemnul se trateaza o singura data inainte de inceperea constructiei sau pe parcursul ei.
Nici nu ai cum sa mai intervii ulterior asupra lemnului. Lemnul este cel mai bun material de constructii si nu ma opresc acum asupra avantajelor , insa are un mare inamic, umezeala. Daca toata constructia este executata corect, lemnul rezista o foarte lunga perioada de timp, practic greu de estimat.
2. Neadevarat, bancile si asiguratorii iau in considerare si astfel de constructii. Stiu caz de casa construita prin programul prima casa.
3. Insectele intra in lemn atata timp cat au ce manca ca sa spun asa. Periculos este atat timp cat lemnul este ud, neuscat si netratat.
4. Lemnul nu mai lucreaza daca este uscat la minim 16%.

Sunt multe avantaje ale caselor din lemn. Pentru informatii si multe altele case-ecologice.eu
danpromob
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 11, 2011 12:12 pm

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde roger-ius » Joi Feb 09, 2012 1:39 pm

danpromob scrie:4. Lemnul nu mai lucreaza daca este uscat la minim 16%.


Nici macar lemnul de rasinoase nu mai lucreaza?! Asta nu-mi vine a crede....
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde dan-alexandru » Sâm Feb 18, 2012 5:56 pm

Buna ziua!
Daca este uscat corespunzator nici macar lemnul de rasinoase nu mai lucreaza decat foarte foarte putin, neafectand in nici un fel constructia.
Eu mi-am construit casa pe structura de lemn acum 2 ani la firma SINAI din Brasov si pot spune ca raportul calitate pret este cel mai bun pe care l-am gasit pe piata, ca sa nu mai spun ca lucrarea a fost tratata profesional si intr-un timp foarte scurt.
Pentru cei care doresc informatii despre constructiile pe structura de lemn sau doresc sa isi achizitioneze o astfel de casa va recomand sa consultati site-ul sinaigroup.ro.
dan-alexandru
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 5:26 pm

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde AlexandruM » Sâm Apr 14, 2012 9:40 am

Principalele dezavantaje ale caselor din lemn:

- Casele din lemn au o inertie termica scazuta.
Pentru condiţiile climatice din ţara noastră, se recomandă utilizarea unor elemente de închidere cu inerţie termică mare şi medie (definită conform normativ C 107/2).
Casele cu elementele de închidere ce au inerţie termică mică (cum sunt cele din lemn) se recomandă în cazul clădirilor cu ocupare temporară (case de vacanţă, etc.) sau în cazul clădirilor cu ocupare discontinuă.

- Rezistenta scazuta la incendiu, lemnul este un material inflamabil si necesita masuri de protectie speciale contra incendiilor .

- Lemnul este afectat de variatiile de umiditate.

Variatia cantitatii de umiditate higroscopica conduce la fenomenul de contragere si umflare, iar umiditatea peste limita de saturatie de fibra favorizeaza dezvoltarea parazitilor, provocand putrezirea lemnului.
Putrezirea se produce sub efectul unor ciuperci si insecte xylofage ce se dezvolta in conditii de existent a umiditatii peste cea de saturatie si de temperatura intre 0 si 50 grade C si duce la descompunerea celulozei in bioxid de carbon si apa.
Masurile de evitare a putrezirii lemnului vizeaza atat distrugerea sporilor de ciuperci prin antiseptizarea lemnului (tratamente chimice) cat si masuri constructive de reducere a umiditatii prin uscarea lemnului sau izolarea acestuia de surse care ar duce la ridicarea ei si asigurarea unei circulatii a aerului care indeparteaza umiditatea.
- Izolatie fonica mai redusa. Spre comparatie, la o casa cu plansee din beton izolatia fonica este realizata prin masa relativ ridicata a structurii de rezistenta (peste 300kg/mp) precum si prin elementele de pardoseala si tavan.
- Casele din lemn au o inertie termica scazuta.
Pentru condiţiile climatice din ţara noastră, se recomandă utilizarea unor elemente de închidere cu inerţie termică mare şi medie (definită conform normativ C 107/2).
Casele cu elementele de închidere ce au inerţie termică mică (cum sunt cele din lemn) se recomandă în cazul clădirilor cu ocupare temporară (case de vacanţă, etc.) sau în cazul clădirilor cu ocupare discontinuă.

Realizarea caselor de lemn se justifica doar pentru locuinte de vacanta datorita inertiei termice mici.
proiect-case.ro
AlexandruM
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 9:36 am

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde AlexandruM » Sâm Apr 14, 2012 9:45 am

danpromob scrie:4. Lemnul nu mai lucreaza daca este uscat la minim 16%.


Lemnul lucreaza la variatii de umiditate (indiferent daca a fost sau nu uscat).

Un exemplu ar fi butoaiele din lemn.
AlexandruM
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Apr 14, 2012 9:36 am

Re: Casa de caramida vs casa din lemn

Mesajde noiconstruim » Mar Ian 22, 2013 3:10 pm

@AlexandruM.
Normativul la care faceti referință nu argumenteaza din pacate de ce sunt de preferat elementele cu inertie termica mare. In opinia mea, nu are prea multa importanta inerția termică dacă vorbim de case încălzite cu centrale automatizate, care furnizează căldură în permanență în funcție de necesar. Consumul de energie este același, nefiind dependent de inertia termica.
Ar fi de preferat o casa cu inertie termica mare in cazul in care ne propunem sa o incalzim cu sobe cu lemne - faci focul seara si cu ocazia asta incalzesti aerul din incapere dar si peretii, care vor ceda caldura dupa ce se stinge focul.
In alte tari, cu conditii climatice asemanatoare sau mai severe (sa zicem Canada), casele din lemn reprezinta majoritatea locuintelor unifamiliale - chiar daca au inertie termica redusa.
noiconstruim
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 17, 2013 10:57 am

Următorul

Înapoi la Sisteme constructive

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator