curatare cazane de baie

Subiecte diverse, legate de casa si gradina, dar care nu se incadreaza in celelalte sectiuni ale forumului.

curatare cazane de baie

Mesajde amarie » Mar Feb 07, 2012 10:21 am

Buna ziua!
Am auzit reactualizata recent cerinta ca anual sa fie curatat cazanul de baie (boiler) de depunerile de calciu etc.
Exista metode/ substante pe care le poate aplica proprietarul sau este nevoie de un serviciu specializat?
Adresez rugamintea celor care au rezolvat eficient problema cu cheltuieli minime.
Cu stima, V. Amarie
amarie
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 04, 2009 12:00 am

Re: curatare cazane de baie

Mesajde Valina33 » Dum Noi 25, 2012 6:49 pm

Buna. Eu m-am mutat de 1 an si mi-am luat si boilerul cu mine. La fel a trebuit sa-l curat si eu si la fel mi-am pus si eu intrebarea asta. Toata lumea imi spunea sa merg la persoane specializate, sa cheltui o groaza de bani etc, etc. sotul meu - barbat inteligent - si-a spus: oare nu-l pot desface eu sa-l curat? Si l-a desfacut,(trebuie sa fie golit de apa, numai asa se desface) l-a spalat cu dusul pe dinauntru si i-a curatat rezistenta si bara de magneziu cu acid acetic (otet). Se mai poate curata si cu detartrant Nufar.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm


Înapoi la De toate ...

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron