alungarea porumbeilor

Subiecte diverse, legate de casa si gradina, dar care nu se incadreaza in celelalte sectiuni ale forumului.

alungarea porumbeilor

Mesajde csjency » Sâm Feb 18, 2012 7:54 pm

Imi plac pasarile, imi plac porumbeii, dar imi distrug spatiile care imi plac si mai mult: terasele casei
Astept solutii care sa tina la distanta porumbeii de casa.
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: alungarea porumbeilor

Mesajde Niculina Tecla » Dum Feb 19, 2012 11:52 pm

Incerca si cu clasicele sperietori. Nu sunt prea estetice dar rezultatul conteaza, nu? Sau cu fasii argintate,agatate de streasina casei, care sa se miste când bate vântul. Mai puteti încerca niste moristi mai mici, înfipte în sol care sa aiba acelasi rol (de a speria pasarile, fara a le face vreun rau).
Niculina Tecla
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: alungarea porumbeilor

Mesajde ando » Lun Feb 20, 2012 12:52 pm

csjency scrie:Imi plac pasarile, imi plac porumbeii, dar imi distrug spatiile care imi plac si mai mult: terasele casei
Astept solutii care sa tina la distanta porumbeii de casa.


Aveau bunicii o bufnita impaiata, care "pazea" holul apartamentului. La un moment dat se plangeau ca le fac vrabiutele mizerie mare pe balcon. Asa ca, au mutat bufnita respectiva pe balcon. Cateva saptamani nicio vrabiuta nu a mai frecventat zona. Totusi dupa acele cateva saptamani s-au prins ca e prea nemiscata acea pasare de prada.
Poti incerca cu ceva similar. Am inteles ca s-ar gasi prin ceva magazine de profil machete care imita pasarile de prada. Sau chiar imitatii de lipit pe geamuri.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: alungarea porumbeilor

Mesajde ilaryana » Vin Noi 09, 2012 1:07 am

La casa de la tara s-au instalat o gramada de porumbei care fac numai stricaciuni iar mama a ajuns la solutia sa-i starpeasca si a pus otrava de soricei, cea care seamana cu pufarinele colorate. Unii au murit, altii au zburat si s-au mutat in alte poduri.
ilaryana
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Mai 28, 2012 3:05 pm

Re: alungarea porumbeilor

Mesajde daroxi » Vin Noi 09, 2012 12:54 pm

ilaryana scrie: ...a pus otrava de soricei, cea care seamana cu pufarinele colorate. Unii au murit, altii au zburat si s-au mutat in alte poduri.


Eu zic ca a fost prea radicala solutia! Trebuie sa existe metode ca sa-i alungi, nu doar sa-i omori pur si simplu!
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm


Înapoi la De toate ...

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron