Blat de marmura - mobila bucatarie

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Blat de marmura - mobila bucatarie

Mesajde lorec » Mie Ian 26, 2011 10:45 am

Am in bucatarie o mobila mai speciala cu un blat de marmura dar care se pateaza foarte repede si se si murdareste foarte repede.......trecem peste.....
Vreau sa pun pe un perete din bucatarie niste lavite dar nu stiu din ce material!!!! Ma gandeam sa fie tot ceva imitatie de culoare marmurei ca sa se asorteze cu blatul!? :!: :!: :!: !?
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: mobila

Mesajde ramonafr » Mie Ian 26, 2011 12:56 pm

Poti sa montezi polite din PAL care imita marmura sau sa pui rafuri din acelasi lemn ca si dulapurile de bucatarie.
ramonafr
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Blat de marmura - mobila bucatarie

Mesajde lorec » Mar Feb 01, 2011 12:40 pm

o sa va urmez sfatul....multumesc...
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: Blat de marmura - mobila bucatarie

Mesajde Ramo Mona » Mar Sep 06, 2011 5:40 pm

Corpurile suspendate nu trebuie neaparat sa se asorteze cu blatul se asorteaza foarte bine cu piesa de sub blat asadar daca considerati ca blatul se murdareste foarte repede ar trebui sa alegeti corpuri suspendate de culoarea corpului de jos.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Blat de marmura - mobila bucatarie

Mesajde muschu » Dum Sep 11, 2011 9:34 am

lorec scrie:am in bucatarie o mobila mai speciala cu un blat de marmura dar care se pateaza foarte repede si se si murdareste foarte repede...


Vezi ca sunt solutii speciale pentru intretinerea blaturilor din marmura. Atat detergenti speciali cat si impermeabilizatori sau luciu pentru marmura.

Uite si un articol despre blaturi din piatra naturala in bucatarie, sunt si cateva imagini, poate te inspira sa asortezi intreaga bucatarie cu blatul din marmura:
Blat de bucatarie din granit

Atasez si o imagine din articol, mie mi-a placut mult:

Imagine
Ultima oară modificat de muschu pe Dum Mar 01, 2015 6:47 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Blat de marmura - mobila bucatarie

Mesajde mihaelar63 » Mie Sep 21, 2011 11:31 pm

Daca ai manere metalice ai putea sa fie asortate cu ele :?:
Simplu si nu foarte incarcat.
mihaelar63
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Feb 21, 2009 12:00 am

Re: Blat de marmura - mobila bucatarie

Mesajde rockstar construct » Mie Oct 05, 2011 11:36 am

Pentru ca blatul dumneavoastra sa nu se mai pateze,va recomandam sa folositi un set de produse special concepute pentru astfel de probleme: detergent special pentru piatra naturala care ii va deschide porii si va curata in profunzime precum LTP Grimex si solutie de impermeabilizare speciala pentru suprafete lustruite LTP MGP, solutie ce va impermeabiliza suprafata blatului dumneavoastra si nu va mai permite ca acesta sa absoarba lichidele precum apa, ulei, grasimi, produse alimentare etc.

Acest set de produse nu va costa mai mult de 150-200 ron insa va rezolva problema dumneavoastra iar blatul isi va mentine aspectul initial.
rockstar construct
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 05, 2011 11:08 am

Re: Blat de marmura - mobila bucatarie

Mesajde MYADYA » Joi Noi 03, 2011 1:18 pm

foloseste solutii speciale pentru intretinerea blaturilor din marmura,iti vor fi de ajutor.
MYADYA
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Blat de marmura - mobila bucatarie

Mesajde Lungu Cornel Florin » Mar Noi 29, 2011 11:03 am

Cel mai rapid mod de a face o schimbare benefica pentru bucataria ta, este instalarea unui nou blat de bucatarie. Blaturile de bucatarie din marmura si granit sunt la mare cautare, deoarece arata foarte bine si rezista excelent in timp. Marumara si granitul au atat lucruri in comun cat si caracteristici diferite de care trebuie sa tii cont atunci cand faci alegerea finala.

Spre exemplu, marmura este foarte costisitoare. Cu toate astea, un blat din marmura este extrem de rezistent la uzura, asa ca banii tai vor fi bine investiti. Daca este ingrijit corespunzator, un blat din marmura poate rezista pana la 100 de ani si sa arate la fel de bine ca in prima zi. Culoarea marmurei depinde de zona din care provine piatra. Fiecare piatra are o culoare si textura diferita, asa ca doua piese nu au cum sa fie la fel. De asemenea, marmura rezista bine la temperaturi ridicate si nu va lua foc. Totusi, nu este indicat sa pui obiecte fierbinti direct pe marmura, deoarece pot strica suprafata, iar marmura isi poate schimba culoarea.

Bafta ;)
Lungu Cornel Florin
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 29, 2011 10:53 am

Re: Blat de marmura - mobila bucatarie

Mesajde DDS PIATRA NATURALA » Mar Ian 03, 2012 11:57 pm

In primul vreau sa informez pe toata lumea ca pentru un blat de bucatarie nu se foloseste marmura sau alte roci asemanatoare (calcar, piatra naturala, ardezie, etc) datorita unor caracteristici (duritate scazuta care duce la zgarierea si matuirea rapida a suprafetei; densitate scazuta care duce la patarea imediata uneori chiar si tratata) care vor duce la degradarea acestuia.
Sigur ca in acest caz daca vreti totusi sa pastrati blatul actual, puteti apela la substantele de curatare si intretinere (sigilanti si detergenti NEUTRI) dar se poate ca deja petele au intrat in profunzimea marmurei si atunci va trebui incercat mai intai sa se slefuiasca din nou zona afectata si apoi sa se trateze - sigileze blatul. Rezultatul depinde bineinteles de gradul de impregnare al petelor.
Ceea ce s-a omis sa se spuna mai sus despre efectul acestor substante este ca in cazul rocii de marmura aceasta este sensibila la actiunea acizilor. In bucatarie avem 2 tipuri de acizi alimentari, respectiv otetul si sucul de lamaie. Acestea in contact cu marmura au ca efect matuirea imediata a suprafetei si disparitia luciului initial. Sigilantii nu pot proteja marmura de aceasta matuire si in cantitati mai mari chiar sunt ''curatati'' de acest acid alimentar.
Materialele recomandate pentru blaturile de bucatarie sunt impartite in roci naturale si compozite:
- Naturale - Granitul este singurul indicat datorita in primul rand duritatii la zgariere si densitatii ridicate care ajuta la o anumita protectie contra patarii. Si acest tip de roca trebuie impermeabilizata (sigilata) contra patarii si exista chiar si variante care accentueaza nuanta initiala. Costurile sunt ceva mai mari decat in cazul celorlalte tipuri de roci gen marmura, etc. Bineinteles el este calculat in functie de o serie de factori cum ar fi: culoarea, grosimea, finisajele, etc.
- Compozite - Rocile compozite reprezinta un conglomerat de Quartz 95 - 97% si cca 5% rasini. Acest tip de roca compozita este o varianta profesionala datorita duritatii optime pentru uzura la care este supus in bucatarie si un alt avantaj il reprezinta lipsa intretinerii contra patarii. Practic este perfect inchis si totodata antibacterian (foarte important in bucatarie). Rezista la temperaturi inalte dar nu trebuie chiar sa se puna obiectele direct dupa foc pe blat. Costurile sunt mai ridicate decat la granit cu o medie de 50% dar este singura solutie profesionala.
Pentru orice alte intrebari sau sfaturi legate de alegerea, achizitia, prelucrarea, montarea, intretinerea si reconditionarea rocilor naturale si compozite va stam la dispozitie. S.C. DDS PIATRA NATURALA MARMURA SI GRANIT srl
DDS PIATRA NATURALA
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 03, 2012 11:27 pm

Următorul

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator