Mucegai pe mobila de bucatarie

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Re: Mucegai pe mobila de bucatarie

Mesajde ciprian12 » Mie Noi 21, 2012 2:14 pm

Si eu aveam o problema cu condensul in bucatarie de cand mi-am pus termopane insa am rezolvat-o cu un dispozitiv care se monteaza pe geamul termopan si permite aerisirea, e un fel grila, nu stiu exact cum se numeste.
________________________________________________________
Oferta completa de mobila birouri.
ciprian12
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 21, 2012 1:53 pm

Re: Mucegai pe mobila de bucatarie

Mesajde muha_huma » Mie Noi 21, 2012 9:12 pm

ciprian12 scrie:Si eu aveam o problema cu condensul in bucatarie de cand mi-am pus termopane insa am rezolvat-o cu un dispozitiv care se monteaza pe geamul termopan si permite aerisirea, e un fel grila, nu stiu exact cum se numeste.


GEALAN are un astfel de dispozitiv de aerisire controlata numit GECCO (GEalan Clima COntrol)
Acest dispozitiv consta intr-o clapeta montata in partea de sus a cercevelei.
Clapeta care in pozitie normala sta deschisa permite aerisirea optima a incaperii avand fereastra inchisa, evitand astfel formarea curentului de aer in interior. La intensificarea presiunii aerului in exterior (vant, furtuna) clapeta se inchide automat actionand sub greutatea proprie si izoland astfel interiorul de exterior.

Avantajele sistemului GECCO:
- aerisire optima chiar si in perioada concediilor si a noptilor
- este posibila montarea acestui dispozitiv chiar si dupa montarea ferestrelor
- nici o influenta negativa asupra termoizolatiei
- reglare absolut automata
- avantajos din punct de vedere al costurilor
- nu sunt necesare piese de rezerva
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Mucegai pe mobila de bucatarie

Mesajde sebilik » Lun Noi 26, 2012 9:19 am

Si mie imi apare mucegai in balcon, peretele comun cu balconul vecinilor. La mine este inchis cu termopan de sus pana jos si facut termosistem peste partea cu panel. O izolare pe interior a peretelui comun ar rezolva problema? A facut cineva asa ceva?
sebilik
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Mucegai pe mobila de bucatarie

Mesajde narcisa_mirabela2000 » Mar Feb 26, 2013 12:19 pm

Din nefericire si eu sunt terorizata de mucegai, desi stau la bloc, etajul 3 , intai a aparut pe un perete in sufragerie, pana la urma a dat cu Savo a disparut acolo, dar a aparut pe langa usa si in bucatarie...tot dau cu Savo dar este un miros foarte puternic care persista mult timp si am si un bebelus de 3 luni...e greu si nu stiu cum sa scap de umezeala asta...noi anul trecut ne-am mutat aici...nu am stiut de problemele astea.. :(
narcisa_mirabela2000
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 26, 2013 12:03 pm

Re: Mucegai pe mobila de bucatarie

Mesajde Leyla » Joi Iul 11, 2013 7:05 pm

Aerisire, solutii anti-mucegai, izolatii.
Aerisirea pentru prevenire, solutiile anti-mucegai-pe termen scurt., izolatia e pe termen lung.
mobila-ieftina.info/
Leyla
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iul 11, 2013 2:46 pm
Localitate: bucuresti

Re: Mucegai pe mobila de bucatarie

Mesajde ANELY » Vin Iul 12, 2013 7:53 am

Am sesizat ca am si eu un perete ce-mi creaza probleme si am intrat in panica avand si un corp al mobilei de bucatarie. Am luat masuri imediate utilizand SAVO ANTIMUCEGAI si da. am avut succes.Ideea este ca aceste probleme se datoreaza condensului necontrolat... Aburii rezultati din pregatirea mancarii in bucatarie sunt dusmanul nr. 1 al mobilei si trebuie luate masuri de siguranta: aerisirea frecventa, folosirea capacelor pentru oale si a hotei, iar in timp izolarea peretilor exteriori.
ANELY
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Mucegai pe mobila de bucatarie

Mesajde dantes » Dum Aug 04, 2013 8:44 am

ANELY scrie:Am sesizat ca am si eu un perete ce-mi creaza probleme si am intrat in panica avand si un corp al mobilei de bucatarie. Am luat masuri imediate utilizand SAVO ANTIMUCEGAI si da. am avut succes.Ideea este ca aceste probleme se datoreaza condensului necontrolat... Aburii rezultati din pregatirea mancarii in bucatarie sunt dusmanul nr. 1 al mobilei si trebuie luate masuri de siguranta: aerisirea frecventa, folosirea capacelor pentru oale si a hotei, iar in timp izolarea peretilor exteriori.

Eu cred ca cel mai indicat este sa folosesti o hota performanta.
dantes
 
Mesaje: 61
Membru din: Mar Noi 09, 2010 12:00 am

Re: Mucegai pe mobila de bucatarie

Mesajde niculae2013 » Mie Aug 14, 2013 1:45 pm

dantes scrie:
ANELY scrie:Am sesizat ca am si eu un perete ce-mi creaza probleme si am intrat in panica avand si un corp al mobilei de bucatarie. Am luat masuri imediate utilizand SAVO ANTIMUCEGAI si da. am avut succes.Ideea este ca aceste probleme se datoreaza condensului necontrolat... Aburii rezultati din pregatirea mancarii in bucatarie sunt dusmanul nr. 1 al mobilei si trebuie luate masuri de siguranta: aerisirea frecventa, folosirea capacelor pentru oale si a hotei, iar in timp izolarea peretilor exteriori.

Eu cred ca cel mai indicat este sa folosesti o hota performanta.

sunt de acord. chiar daca ai dat cu savo si ai indepartat mucegaiul, acesta va reaparea daca nu elimini sursa umezelii, deci ai nevoie de o hota performanta
niculae2013
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Ian 24, 2013 11:23 am

Anterior

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori