Mucegai pe mobila de bucatarie

Mobila bucatarie, mobila living, mobila dormitor, mobila copii, mobila bar, mobilier baie, mobilier comercial, mobilier terasa, mobilier gradina, etc.

Mobila mucegaita

Mesajde ClaudiaLungu » Lun Ian 31, 2011 12:59 pm

ce ar trebui sa fac ca sa nu mucigaiasca placajul din spate al dulapului de bucatarie?
ClaudiaLungu
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 11:00 pm

Re: mobila mucigaita

Mesajde marcelb » Lun Ian 31, 2011 1:32 pm

In primul rand trebuie sa controlezi umiditatea din bucatarie. Daca mucegaiul a aparut pe mobila, ai toate sansele ca acesta sa afecteze si peretii.
Probabil ca bucataria nu este incalzita constant si suficient si nu se aeriseste bine, mai ales in timp ce se gateste (folosind hota, de preferinta).
Si ai grija sa lasi spatiu intre mobila si perete, sa poata circula aerul pe acolo.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Mobila mucegaita

Mesajde anuta22 » Lun Ian 31, 2011 9:43 pm

noi nu am avut astfel de probleme
anuta22
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 28, 2011 10:38 am

mobila cu mucegai

Mesajde lorec » Mar Feb 01, 2011 12:38 pm

buna ziua!!! am in bucatarie mucegai, deoarece un perete al casei nu are hidroizolatie si tot timpul apare mucegai. si pe perete si pe mobila. nu mai stiu ce sa fac....de pe perete am reusit sa-l iau cu o solutie speciala, dar a reaparut si in final l-am luata cu apa si otet! dar pe mobila??? a inceput sa se deterioreze.... :oops:
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: Mobila mucegaita

Mesajde adminCG » Mar Feb 01, 2011 5:40 pm

Aparitia mucegaiurilor si sarurilor, deteriorarea zidariei si a mobilierului precum si un aer greu de respirat sunt cateva din cauzele unei umiditati ridicate.

Ai acum ocazia sa obtii gratuit o masurare profesionala a umiditatii, precum si consultanta avizata pentru eliminarea cauzelor umiditatii si realizarea finisajelor adecvate.

Participa aici la concursul nostru si poti castiga unul dintre cele 20 de relevee de umiditate cu sonde profesionale Trotec oferite de HABITAT ENERGY.
adminCG
Site Admin
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Aug 06, 2010 4:21 pm

Re: Mobila mucegaita

Mesajde queensoft » Mie Feb 02, 2011 2:17 pm

Pentru a scapa de mucegaiul din camera, de pe ziduri, am folosit solutie Bison, la spray.
Este foarte foarte bun. Acum pe perioada de iarna, pentru siguranta, trebuie repetat tratamentul cam la o luna de zile.
Poti sa dai cu ea si pe mobila, apoi, daca nu poti sa muti mobila tot timpul, dai pe linga ea, in zonele expuse aparitiei mucegaiului.
queensoft
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 29, 2010 12:00 am

Re: Mobila mucegaita

Mesajde munteanumariana_1 » Mie Feb 02, 2011 2:32 pm

si eu am avut de curand probleme cu mucegaiul in camera bebelusului.
am folosit spray-ul SAVO si rezultatele s-au vazut imediat. inconvnientul este ca are un miros puternic de clor care persista 2-3 zile. mucegaiul nu a reaparut desi au trecut aproape 3 sptamani
munteanumariana_1
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Feb 02, 2011 2:23 pm

Re: Mobila mucegaita

Mesajde gaby_mimi18 » Mie Feb 02, 2011 8:09 pm

ce sa fac sa nu mai mucegaiasca mobila?
gaby_mimi18
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Mucegai pe mobila de bucatarie

Mesajde andrei elena » Joi Feb 03, 2011 7:38 pm

ma confrunt si eu cu o problema, am la bucatarie dulapuri suspendate si apare in spatele lor mucegaiul asta numai pe mobila nu si pe perete ca acolo am folosit spray savo.
Ce pot sa fac sa nu mai mucegaiasca ptr ca se deterioreaza spatele mobilei?
andrei elena
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 02, 2011 5:32 pm

Re: mucegai pe mobila de bucatarie

Mesajde carmena_dixi » Joi Feb 03, 2011 8:40 pm

si la mine este mucegai in dormitor pe un colt si in sufragerie pe un colt,casa este placata si incalzita constant,dar nu-mi dau seama de la ce poate fi.coltul din dormitor este pe un perete interior casei iar la sufragerie pe coltul din spatele casei,nu mai e nici o camera in continuare :(
carmena_dixi
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Feb 03, 2011 8:36 pm

Următorul

Înapoi la Mobila

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori