Inmultirea dracaenei

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

inmultirea dracaenei

Mesajde albus_ramona » Dum Ian 30, 2011 1:41 pm

Buna.am si eu o dracaena de apartament care a crescut destul de mult,adica imi ajunge la tavan si as vrea sa o tai de la jumatate si sa o replantez,dar nu stiu perioada in care se face aceasta operatiune si ce mai trebuie urmarit.astept raspuns
albus_ramona
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: inmultirea dracaenei

Mesajde mirelat » Dum Ian 30, 2011 3:43 pm

Eu nu cred ca taind Dracena pe la jumatate si plantand-o se va prinde. Din cate stiu eu se inmulteste recoltand vlastari tineri dintr-o dracena matura, ca si a ta.
Oricum, daca o tai, inainte de plantare tine-o in ceva hormoni de inradacinare, ar trebui sa o ajute.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: inmultirea dracaenei

Mesajde verushka » Mar Feb 01, 2011 8:31 am

si eu as dori sa stiu mai multe despre dracaena...cum se inmulteste si in ce perioada se poate transplanta...am citit pe net ca un exemplar matur ajunge cele mult la 170-180 cm, dar a mea a depasit deja 2, 30 m si nu mai are loc in camera
verushka
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Inmultirea dracaenei

Mesajde lucianamarin07 » Joi Feb 03, 2011 1:36 pm

Am si eu o planta dracena de multi ani.Cand vreau sa o inmultesc, tai varful si il tin in apa pana face radacini apoi o plantez in pamant .In general primavara fac acest lucru. In locul in care am taiat varful,apar 2 sau 3 lastari noi.
lucianamarin07
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 08, 2010 12:00 am

Re: Inmultirea dracaenei

Mesajde florin-zlt » Dum Feb 27, 2011 7:03 pm

AM SI EU O DRACENA DE 2 ANI.CAND AM CUMPARAT-O AVEA 3 LASTARI.IN TIMP,I-A MAI DAT UNUL,DAR A INCEPUT SA SE USUCE.M-AM GANDIT CA E DIN CAUZA PAMANTULUI,L-AM SCHIMBAT SI AU APARUT NISTE PURICEI.AM CUMPARAT O SOLUTIE DE LA FARMACIE,AM SCAPAT DE IEI,AM TAIAT CEI 3 LASTARI ,DUPA CE AU PRINS RADACINI I-AM PUS IN CATE UN GHIVECI SI LE MERGE FOARTE BINE.INSA,NU INTELEG DE CE IN LOCUL DE UNDE AM TAIAT-O NU I-AU MAI DAT ALTI LASTARI.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Inmultirea dracaenei

Mesajde raluca.alfiri » Joi Mar 03, 2011 9:07 am

si eu am aceeasi problema, a crescut pana la tavan, am citi ca ar fi bine sa tai planta in mai, pt ca sa beneficieze de cat mai multa lumina naturala, si asezata in dreptull ferestrei
raluca.alfiri
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 25, 2010 12:00 am

Re: Inmultirea dracaenei

Mesajde angyciobanu » Vin Mar 25, 2011 9:28 am

Nu ma pricep la inmultirea dracenei dar, am aflat din proprie experienta. Cand am transportat dracaena s-a rupt si mi-a parut rau s-o arunc. Asa ca am pus-o in apa si peste cateva saptamani a facut niste radacini albe groase.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Inmultirea dracaenei

Mesajde micki23 » Lun Mai 16, 2011 7:52 pm

Dracaena se inmulteste primavara, prin butasi de varf (pusi in apa la inradacinat), sau prin marcotaj aerian.
Butasii se taie la 10 cm,,,,partea ce se pune in substrat sa nu aiba frunza, trebuie udati pentru a mentine solul ravan....se pulverizeaza cu Topsin impotriva fainarii....se pot acoperi cu folie pt. a mentine temperatura ridicata
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Inmultirea dracaenei

Mesajde biluta28 » Joi Iun 02, 2011 8:30 am

lucianamarin07 scrie:Am si eu o planta dracena de multi ani.Cand vreau sa o inmultesc, tai varful si il tin in apa pana face radacini apoi o plantez in pamant .In general primavara fac acest lucru. In locul in care am taiat varful,apar 2 sau 3 lastari noi.


La fel procedez si eu .... se prinde foarte usor in apa daca o fixezi sa stea nemiscata in sticla si sa nu atinga fundul sticlei....iar planta mama lastareste dupa 1-2 sapt. si devine mai frumoasa si mai bogata in frunzis.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Inmultirea dracaenei

Mesajde anca29 » Mar Iun 07, 2011 10:25 pm

In apa prinde foarte repede radacini,dar eu nu stiu cum sa fac sa dea mai multi lastarei din ea.am vazut la florarii ca e taiata tulpina,dar mi-e frica ca daca o tai nu mai da din ea.
anca29
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator