Tratamente naturale impotriva daunatorilor plantelor

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: Tratamente naturale impotriva daunatorilor plantelor

Mesajde andu4bidden » Vin Dec 28, 2012 1:38 pm

Nu stiam ca zatul de cafea poate fi un tratament contra daunatorilor. Interesant!
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Tratamente naturale impotriva daunatorilor plantelor

Mesajde CyleX4 » Mar Ian 22, 2013 11:35 am

Mujdeiul de usturoi este un tratament natural impotriva daunatorilor plantelor !!
Se prepara din 5-6 catei de usturoi, peste care se torana un litru de apa. Lichidul se strecoara si se toarna intr-un pulverizator.
Stropiti plantele pe toata suprafata lor, inclusiv pe spatele frunzelor! Udati si pamantul, pentru ca anumiti daunatori se formeaza si in substrat.
Mujdeiul de usturoi este eficient impotriva urmatorilor daunatori: afide, acarieni, paianjeni, cosenile fainoase, paduchi testosi, colembole etc. Repetati tratamentul timp de o saptamana, pana cand observati ca planta este curata.
Dupa ce au disparut complet daunatorii, spalati cu grija frunzele sub jet de apa, pentru a indeparta mirosul de usturoi. ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Tratamente naturale impotriva daunatorilor plantelor

Mesajde Ramo Mona » Lun Iul 29, 2013 3:59 pm

Eu stiu ca zatul de cafea face bine plantelor si scrumul de tigara inmuiat in apa.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Tratamente naturale impotriva daunatorilor plantelor

Mesajde Shahtaj » Joi Iun 22, 2023 1:57 pm

Discover the latest and most stunning Walima dresses for women. Our exclusive collection and experience in timeless beauty are tailored just for you. Find your favorite dress from Shahtaj Qaiser. Shop now!
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

Anterior

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori