rosii cherry

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

rosii cherry

Mesajde ghidusa » Mar Ian 17, 2012 1:18 pm

Buna!as vrea sa-mi cultiv rosii cherry pe balcon si as avea nevoie de niste sfaturi. a incercat cineva?
ghidusa
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 03, 2011 10:15 pm

Re: rosii cherry

Mesajde marcelb » Mar Ian 17, 2012 2:38 pm

Pe balcon nu am incercat, dar in gradina cultivam de 2 ani rosii cherry si sunt foarte bune. Sunt extraordinar de dulci.

In 2011 au avut rod foarte mult toata vara, iar in octombrie inca erau incarcate cu fructe si flori, pacat ca a venit frigul.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: rosii cherry

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Joi Feb 02, 2012 12:55 pm

Nu am cultivat nici in gradina si nu am auzit nici de rosii cherry in balcon, dar ideea nu e rea. Ma bucur sa aud ca se poate si ma alatur cererii de a primi ceva sfaturi in acest sens!
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: rosii cherry

Mesajde angyciobanu » Mie Feb 08, 2012 8:27 pm

In gradina am cultivat si eu si sunt foarte bune. Anul acesta voi incerca in solar pentru a le mentine si pe perioada frigului.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: rosii cherry

Mesajde biluta28 » Dum Feb 12, 2012 4:59 pm

ghidusa scrie:Buna!as vrea sa-mi cultiv rosii cherry pe balcon si as avea nevoie de niste sfaturi. a incercat cineva?

Eu am incercat in cutii mari albe (de la branza) care sunt aproape cat o galeata si au rasarit si au facut rosii pana tarziu in toamna...am folosit pamant de flori cu pamant de padure -foioase cu balegar ars de vita sau zeama de gainat de pasare.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: rosii cherry

Mesajde Ramo Mona » Joi Mar 01, 2012 8:44 pm

Foarte interesanta ideea....a pus-o cineva in aplicare? si daca DA ce rezultate a obtinut? ma tenteaza si pe mine
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: rosii cherry

Mesajde simonaelena » Dum Mar 04, 2012 9:43 pm

S-a raspuns putin mai sus :)
As completa doar ca in cazul cultivarii in ghiveci, trebuie umbrit ghiveciul, astfel incat sa nu se incinga radacinile de la soare. Eu folosesc pentru aceasta rogjina de stuf pe care am taiat-o la innaltimea ghiveciului si am infasurat-o de 2 ori in jurului acestuia. Are si rol decorativ.
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

Re: rosii cherry

Mesajde debracross » Joi Iul 06, 2023 8:48 am

Iata cateva sfaturi care te vor ajuta sa obtii o recolta bogata de rosii cherry pe balcon:
1. Alege un loc insorit: Rosiile cherry au nevoie de cel putin sase ore de lumina solara directa pe zi pentru a creste si a produce fructe. Asadar, alege un loc de pe balcon care primeste multa lumina solara.
2. Alege un ghiveci corespunzator: Pentru a cultiva rosii cherry pe balcon, ai nevoie de un ghiveci de dimensiuni corespunzatoare. Ghivecele pentru rosii cherry trebuie sa aiba o adancime de cel putin 30 cm si o latime de 30-40 cm.
3. Foloseste un sol fertil: Rosiile cherry au nevoie de un sol fertil, bogat in nutrienti. Foloseste un amestec de sol pentru ghivece, cu adaos de compost sau ingrasamant organic.
4. Uda regulat: Rosiile cherry au nevoie de o cantitate adecvata de apa pentru a creste si a produce fructe. Uda ghivecele regulat, pastrand solul umed, dar nu excesiv de ud.
debracross
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 06, 2023 8:40 am


Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori