intrebare privind ingrijirea orhideelor

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde roza » Vin Apr 01, 2011 6:42 pm

Orhideele au nevoie de lumina, dar nu le place in bataia soarelui, mai ales cand e foarte cald. Ghiveciul sa fie transparent am citit ca si radacinile sunt capabile de fotosinteza. Nu cred ca materialul ghiveciului e important, plasticul transparent e cea mai convenabila alegere, cel putin asa cred eu. La replantare radacinile pot ajunge pana la fundul ghiveciului, chiar daca cele de sus sunt deja uscate. (acestea trebuie sa fie taiate, daca s-au uscat complet). Daca planta se simte bine, ii vor creste radacini noi.
roza
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 12:39 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde biluta28 » Vin Apr 08, 2011 8:22 am

Roza mersi de sfat ... am aflat si eu ca e nevoie de ghiveci transparent din pacate nu o mai pot salva s-a uscat de tot.... dar o sa fac rost de alta si o sa tin cont de tot ce am invatat despre orhidee...
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde micki23 » Lun Mai 16, 2011 8:19 pm

Perioada de inflorire : infloresc o data pe an
Sol : compost special pentru orhidee - scoarta de pin maruntita, argila, muschi de turba pentru a retine umiditatea solului
Expunere : lumina intensa, dar nu direct in soare
Umiditatea solului : aveti grija sa lasati solul sa se usuce putin inainte de a-l uda, cu exceptia perioadelor in care orhideele sunt inflorite
Inaltime : poate atinge pana la 1.2 metri, in functie de varietate si mediu
Temperatura recomandata : intre 10 si 23�C, minim 6�C
Metoda de inmultire : prin separarea bulbilor
Ideal pentru pastrarea orhideelor in bune conditii este un habitat cu temperaturi si umiditate medii.
- tineti-le intr-o camera racoroasa, mutandu-le intr-una mai calduroasa atunci cand temperatura scade prea mult. Aveti nevoie de multa lumina pentru orhidee, dar bataia directa a soarelui nu va face decat sa arda frunzele, ucigand planta. Cea mai la indemana solutie este sa asezati florile in spatele unei ferestre, de preferinta orientata spre est sau nord, pentru a primi suficienta lumina, ferind in acelasi timp frunzele de caldura.
- udati des orhideele, si cu exceptia perioadelor in care plantele au inflorit, trebuie sa lasati putin pamantul sa se usuce. Pentru ca nivelul umiditatii sa fie suficient si constant puteti pune la baza ghiveciului un strat de pietris. Daca doriti sa separati bulbii, pentru a obtine mai multe flori, este nevoie de un compost special, pe care este cel mai bine sa il cumparati de la florarie.
- dupace cad florile taiati lastarii lasand doar un sau doua noduri, de acolo vor da lastaritineri cu boboci
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde Iordache Veronica » Mie Mai 25, 2011 11:06 pm

Am primit si eu o orhidee. Ideea e ca acum nu mai are flori, tijele s-au uscat. Mai are doar frunzele. Nu i-am schimbat vasul. Am pastrat-o in vasul in care am primit-o. Ce ar trebui sa fac pentru a mai inflori? Sper sa nu o pierd!?
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde micki23 » Dum Iun 12, 2011 5:55 pm

taie tijele de unde sunt uscate
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde HAYAT » Lun Iun 20, 2011 10:36 pm

nu se taie tijele, ele se usuca treptat singure sau dau alte tije noi din cele existente deja. In cazul in care se usuca pana jos, atunci trebuie taiate si vor da altele, dar mult mai greu decat din "tija mama". Se gaseste ingrasaminte pt orhidee la orice florarie sau supermarket. Eu le ud cu acea solutie diluata in 2 litri de apa, data pe saptamana si sunt inflorite tot timpul. Iarna le ud mai putin pentru a le oferi o pauza.
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde muschu » Mar Aug 02, 2011 4:20 pm

Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde HAYAT » Mie Aug 10, 2011 11:00 pm

Pentru fertilizare eu folosesc o solutie de la Vita Flora, o sticluta mica din plastic verde si e doar in jur de 3-4 lei. Imi ajunge mult pentru ca nu le ud des si faptul ca se pune un capacel la 2 litri.. nu e mult. Dar am auzit ca e bine sa schimbi solutia la un moment dat, pentru a ajuta floarea. Asa ca o sa tin minte si cea indicata mai sus.
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde micki23 » Lun Sep 12, 2011 3:35 pm

dupa ce cad florile trebuie sa le tai de deasupra celui de-al doilea mugur, sau nod...ea da lastari cu boboci ... ar fi bine sa le dai si fertilizator
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: intrebare privind ingrijirea orhideelor

Mesajde Iordache Veronica » Joi Noi 24, 2011 7:48 pm

Multumesc pentru sfat. Mi-a facut un lastar nou. I-am cumparat un fertilizator. Banuiesc ca asta a ajutat-o. Abia astept sa infloreasca!
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron