Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alarma?

Sisteme de supraveghere, alarmare si protetie, automatizari porti, sisteme de acces, interfoane, video interfoane

Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alarma?

Mesajde marcelb » Sâm Ian 29, 2011 11:24 am

Deschid acest subiect pentru ca, si pe fondul accentuarii saraciei de la noi, sunt tot mai dese cazurile de furturi din locuinte.
Si, uneori, hotii nu se rezuma la furt, ci fac si distrugeri greu remediabile.
Vorbesc din exeperienta proprie, pentru ca, din locuinta aproape finalizata, mi-au fost taiate conductele principale de apa si caldura, din cupru, precum si distribuitoarele de caldura. Conductele treceau printr-o ghena de la demisol pana la mansarda, ghena nefiind inca inchisa, asa ca nu le-a fost deloc greu sa opereze. Sa va spun ca pentru mine asta a insemnat, pe langa cumpararea din nou a distribuitoarelor si tevilor de cupru, si spargerea sapei si lipituri facute la fiecare teava, in conditiile in care initial totul era fara lipituri, din distribuitor, prin sapa, direct la calorifer ...
Si totul pentru ca niste mizerabili sa faca bani de baut ducand cuprul la fier vechi. Nu trebuie sa va mai spun ca politia nu a rezolvat cazul de peste 2 ani.
Imediat dupa eveniment mi-am montat alarma, cred ca am si exagerat, am pus senzor pe fiecare fereastra si usa, in ideea ca hotul sa fie surprins de indata ce baga capul sau o mana in casa.
Revin cu intrebarea din titlu, care sunt cele mai sigure moduri de a ne proteja de hoti: garduri inalte, gratii pe ferestre si usi, caini, alarma, etc.?
Ultima oară modificat de marcelb pe Dum Mai 06, 2012 6:22 pm, modificat 1 dată în total.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alar

Mesajde mona21g » Dum Ian 30, 2011 3:01 pm

cred ca cel mai bine e sa-ti pui gratii si sa ai caine,de preferat unul mare ,rau si dresat sa nu manance orice
mona21g
 

Re: Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alar

Mesajde Tuinea Dan marin » Lun Ian 31, 2011 12:38 pm

Poate ca totusi nu veti fi asa de pesimisti la fianlul replicii mele, dar dupa cum spune o veche vorba " lacatele sunt pentru oameni cinstiti", orice incuietoare era doar un semn ca nu esti acasa. La bunicii mei, portile si usa casei erau deschise. Cine venea in vizita striga peste poarta, sau astepta sa vina la poarta proprietarul sau proprietara.Altfel nu se intra. Dar de la timpurile acelea si la aceea societate, la timpurile moderne (cand ti se fura din buzunar/poseta in autobuz) e cale lunga.
Iata ce mi s-a intamplat. Intr-o zi de vara pe cand renovam casa, in ziua mare, dupa ce au plecat meseriasii la pranz la 11:30-12, si pana cand am venit eu 13-13:30, au trecut hotii. Mi-au luat mai multe lucruri printre care umbrela si scaunele pliante din gradina.. Dupa ce am constatat furtul si au sosit un 2 agenti de politie, dupa declaratii, poze si amprente au plecat asa cum au venit... Peste drum de casa, vecinii au o casa frumoasa si au camere de supraveghere. Am cerut vecinilor inregistrarea. Acolo am vazut cum pe poarta intra un tip...dar care nu a mai iesit niciodata. De la intamplare au trecut mai mult de doua luni. Cand treceam pe o strada vecina, intr-o curte mi-a vazut plin de mirare umbrela si scaunele pliante… Ce mai puteam face ?! Ce am putut intelege ?..ca cel care a intrat pe poarta si a carui fata nu am putut-o vedea (era cu spatele la camera), cu ajutorul cuiva care era deja in casa (?!) a trecut lucrurile peste alte curti si pe acolo au si plecat.
Degeaba aveau vecinii un caine, degeaba am avut lacate si incuietori la poarta si casa, degeaba au avut chiar vecinii camera de supraveghere. Degeaba am vazut lucrurile la cei care le-au gazduit sau le-au cumparat ?! Nu am avut cum dovedi sau cum recupera nimic…
In calea hotilor nu exista piedici…
Astept postarile voastre...!
Tuinea Dan marin
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 06, 2010 12:00 am

Re: Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alar

Mesajde ando » Lun Ian 31, 2011 5:39 pm

As vota pentru un pachet "caini+ alarma". Gardurile nu cred sa fie o piedica serioasa pentru hoti. daca are sub 100 kg cred ca orice hot se poate descurca cu un gard :)
Gratiile pot da un aspect inestetic si pot crea senzatia de inchisoare. Tot iti trebuie insa ceva gard pentru intimitate si pentru a putea tine intr-o incinta cainii de paza (nu rase gen pudel) ca sa nu muste trecatorii :)
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alar

Mesajde raziel » Joi Feb 17, 2011 6:51 pm

Orice masura de protectie suplimentara este buna.Acum pana si cele mai ieftine sisteme de alarmare sunt compatibile cu un apelator telefonic,mai trebuie si o sirena puternica si vecini cumsecade :lol: si te poti considera cat de cat in siguranta.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alar

Mesajde MariuxSS » Mie Mar 09, 2011 4:58 pm

Senzorii de prezenta si un apelator automat impreuna cu o sirena foarte puternica, pun pe fuga si cel mai indraznet si iscusit hot. Acestea nu sunt nici costisitoare si nici nu cer de mancare zilnic ;)
Avatar utilizator
MariuxSS
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Feb 02, 2011 6:35 pm

Re: Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alar

Mesajde dsclujnapoca » Joi Apr 07, 2011 1:01 pm

moda cinelui de paza a trecut. acesta poate lua somn instant la oferta "generoasa"de salam cu somnifer. Alarmele electronice sunt cele mai exacte (obligatoriu cu alimentare proprie ) indiferent de utilizare.
dsclujnapoca
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:15 pm

Re: Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alar

Mesajde Ramo Mona » Joi Iun 02, 2011 10:03 pm

La cat de mult a crescut curajul hotilor sincer nu stiu ce i-ar mai putea tine la distanta, cainele il otravesc si intra linistiti in casa, peste gard la cat tupeu au urca in plina zi fara nici o problema folosind diverse elemente, gratiile le taie cu flexul cred ca alarma ar fi cea mai indicata dar la cat de smecheri sunt o opresc si pe aia inainte de a suna. Traim intr-o tara plina de hoti de oameni fara pic de frica de Dumnezeu si care vandalizeaza orice cladire inclusiv bisericile ca sa fure clopote. Cred ca inainte de toate masurile de protectie ar trebui sa ne educam copiii si sa nu mai poftim la ce au altii, de multe ori lipsa de educatie duce la dorinta de a obtine ceva fara munca, dand in cap altora negandindu-ne nici macar o secunda sa muncim pentru a obtine ce dorim. E mai convenabil sa obtii ceva fara munca dar nu si mai cinstit. Cei care se ocupa cu furtul(relele) sa stea linistiti ca nimic nu scapa nepedepsit pe lumea asta, chiar daca nu sunt prinsi atunci cand au comis nelegiuirea la un moment dat vor plati pentru tot. Pentru a scapa definitiv de hoti ar trebui ca in Romania sa se schimbe multe, in primul rand pedepsele date celor ce sunt prinsi....se pare ca masurile actuale sunt mult prea inofensive ca de accea cei care fura azi fura si maine si poimaine....ar trebui sa fie ca pe vremea lui Tepes hotilor sa li se taie mainile si poate asa s-ar lecui si altii.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alar

Mesajde soare_petre2010 » Dum Sep 04, 2011 2:07 am

Cred ca totusi niste garduri inalte de 2,5m si un caine ar fi de ajuns ; inca nu am ajuns la stadiul de dezvoltare al americanilor unde cateva unelte casnice nu valoreaza mai nimic ,de acee sunt doar peluze fara garduri ; aici unde saracia e in floare e mai bine ca "paza buna sa treaca primejdia rea " . :o
soare_petre2010
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iul 31, 2011 5:51 pm

Re: Cum ne protejam de hoti: garduri, gratii, caine sau alar

Mesajde marcelb » Dum Sep 04, 2011 10:06 am

soare_petre2010 scrie: Cred ca totusi niste garduri inalte de 2,5m si un caine ar fi de ajuns ...


Sunt de acord ca gardurile inalte si cainii ne pot proteja de hotii care dau spargeri la intamplare, normal ca vor prefera sa aleaga casa vecinului daca e mai usor de sarit gardul si nici nu latra cainele in ograda.

Dar, pentru spargatorii care si-au propus sa intre intr-o casa anume, gardurile si cainii nu cred ca mai sunt suficiente, asa ca eu le-as completa (lucru care de altfel l-am si facut) cu sisteme moderne de supraveghere si paza.
Ultima oară modificat de marcelb pe Dum Mai 06, 2012 6:24 pm, modificat 1 dată în total.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Următorul

Înapoi la Sisteme de siguranta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator