BATERII DE ACUMULARE A ENERGIEI SOLARE

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

BATERII DE ACUMULARE A ENERGIEI SOLARE

Mesajde ARINA » Vin Ian 28, 2011 12:59 pm

am vazut mai de mult intr - o emisiune o casa alimentata cu energie solara acumulata in baterii.
daca poate cineva sa -mi spuna cum se poate realiza aceasta si la ce costuri.
va multumesc
ARINA
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 28, 2010 11:00 pm

Re: BATERII DE ACUMULARE A ENERGIEI SOLARE

Mesajde petre67 » Vin Ian 28, 2011 4:20 pm

Costurile cred ca sunt foarte mari.
Un kit solar care-ti furnizeaza 1 KW/zi costa peste 4000 euro:
https://www.casesigradini.ro/oferte/f/51 ... ---1-KW-ZI
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: BATERII DE ACUMULARE A ENERGIEI SOLARE

Mesajde daroxi » Vin Ian 28, 2011 7:48 pm

ARINA scrie:am vazut mai de mult intr - o emisiune o casa alimentata cu energie solara acumulata in baterii.
daca poate cineva sa -mi spuna cum se poate realiza aceasta si la ce costuri.
va multumesc


Am vazut si eu un episod interesant la Grand Designs emisiunea cu Kevin McCloud (pe Discovery) cu un tip din Anglia care si-a facut o casa in padure. Casa era facuta cu lemnul din padure, finisita cu argila din padure etc. Fiind in mijlocul padurii nu avea acces la utilitati. Chestia cea mai tare a fost ca avea o turbina eoliana (o elice nu foarte mare) cu care-si producea curentul. Iar energia era acumulata in niste baterii luate de pe un submarin dezafectat!
E o varianta...mai greu de gasit submarinul. Glumesc. Lasand gluma la o parte, poate ca s-ar putea gasi pe undeva ceva acumulatori mari, chiar second hand?
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: BATERII DE ACUMULARE A ENERGIEI SOLARE

Mesajde greenday » Mie Feb 23, 2011 9:20 pm

Uite un articol care dezbate tocmai problema ridicata de tine, cu o comparatie de costuri intre mai multe solutii alternative de alimentare cu energie electrica a unei case:
https://www.casesigradini.ro/revista/a4/ ... -Electrica
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: BATERII DE ACUMULARE A ENERGIEI SOLARE

Mesajde HABITAT ENERGY » Sâm Feb 26, 2011 1:37 pm

Buna ziua
Pentru realizarea unui sistem de care sunteti interesat trebuie sa parcurgeti urmatorii pasi:

Pasul 1-intocmirea unui centralizator cu toti consumatorii si estimarea unui durate de functionare a lor
Se determina consumul mediu la 24h si consum lunar mediu in kW

Pas 2-Se determina kitul necesar in functie de autonomia dorita si timpul de insorire - Compozitie kit-panouri,invertor,baterii,controler.Se obtine un prim pret.
daca valoarea investitiei depaseste bugetul se optimizeaza consumatorii-catre clasa energetica A

se reface calculul de la Pas 1 pana se obtine in pasul 2 bugetul dorit (sau macar minim)

Sistemele hibride sunt mult mai avantajoase (fotovoltaic-eolian ,sau fotovoltaic-hidro)
Pentru un sistem fotovoltaic de 3kW/24h (100 kW lunar) costul componentelor e aprox 6500EUR+TVA.
Turbine eoliene ieftine-cele cu ax orizontal (clasice) -400W-800EUR+TVA ,1000W- 3500EUR+TVA.Variantele China pot fi si mai ieftine.

Daca vreti o varianta ieftina folositi un generator
HABITAT ENERGY
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 26, 2011 11:49 am

Re: BATERII DE ACUMULARE A ENERGIEI SOLARE

Mesajde raziel » Sâm Feb 26, 2011 4:54 pm

Generatoarele sunt solutia cea mai des utilizata pentru alimentare in cazul penelor de curent,au o fiabilitate buna mai ales daca au(se ataseaza)un AAR-aclansare automata a rezervei,dar va fi un topic separat.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI


Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron