Instalatii electrice casnice

Instalatii electrice, corpuri de iluminat, etc.

Moderator: raziel

Instalatii electrice casnice

Mesajde raziel » Lun Ian 24, 2011 9:51 pm

Salut aceasta initiativa de creere a unui forum care sa raspunda unor probleme ridicate de cei care amenajeaza o casa,de aceea a sa incerc sa-mi aduc si eu contributia din postura unui profesionist in instalatii electrice.Asta numai daca nu se considera reclama ,sau contravine regulamentului,rog sa fiu atentionat.
Voi incepe cu postarea unor normative care au legatura cu acest domeniu.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde roger-ius » Mar Ian 25, 2011 2:28 pm

Spune-mi te rog ce parere ai despre ideea de a duce traseele electrice prin pardosela. cel care-mi executa lucrarea electrica a conceput-o in acest mod.
Ideea e ca voi avea incalzire in pardoseala iar firele electrice vor trece printr-un tub de PVC care vine peste tubulatura de polietilana a incalzirii in pardoseala. Peste toate acestea se va turna sapa.
in timp nu or sa apara probleme de la temperatura? in sensul ca iarna unele trasee electrice vor sta la vreo 35 grade?
Si in acea zona nu se vor forma ceva campuri electrostatice nocive in timp? sau nu e mare diferenta daca acele campuri s-ar forma la nivelul tavanului (daca ar fi duse pe acolo traseele electrice)?

Merci anticipat pt. raspuns
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde raziel » Mar Ian 25, 2011 3:26 pm

In mod normal este contraindicat ca tuburile prin care este trasa instalatia electrica sa fie puse pe cele de incalzire in pardoseala.Totusi 35 de grade nu pot sa afecteze tubul ,iar despre campuri electromagnetice periculoase,nici vorba.
De obicei la montarea instalatiei de incalzire in pardoseala se lasa un 10-15 cm de peretii verticali ai incaperii,si pe acolo era recomandat sa faca traseele.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde roger-ius » Mar Ian 25, 2011 5:53 pm

raziel scrie:In mod normal este contraindicat ca tuburile prin care este trasa instalatia electrica sa fie puse pe cele de incalzire in pardoseala


la mine nu cred ca mai poate fi schimbat modul cum a fost gandita instalatia electrica. peretii sunt tencuiti (sau bagat tuburi de pvc pt intalatia electrica pe unde era cazul) si sunt prinse in tencuiala coturile de pvc pentru a fi imbinate in ele tevile de pvc care or sa treaca prin pardoseala. peste polistiren extrudat ar urma sa se puna polietilena, peste ea unele trasee ale instalatiei electrice. unele trasee au fost facute in momentul turnarii planseului de beton, deci sunt in placa de beton. parte din ele sau infundat ( nu foarte multe). Peste toate acestea ar urma sa vina aprox. 7 cm sapa de beton.

Deci instalatia electrica la mine ar trece prin placa de beton, sapa, si prin pereti. cel care imi executa lucrarea zicea ca asa a procedat si in alte parti.

In conditiile astea ce neplaceri pot sa apara daca totusi cele 2 trasee se suprapun ? cam greu sa mai schimb ceva acum ...
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde raziel » Mar Ian 25, 2011 6:46 pm

Daca a procedat asa, este in regula,chiar daca se intersecteaza nu pot aparea necazuri.Chiar si in cazul spargerii instalatiei de incalzire ,nu ar trebui sa intre apa la instalatia electrica,si in plus daca aveti protectii adecvate in tablou ...
Daca aveti un proiect electric,postati-l.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde costieanuconstantin » Mar Ian 25, 2011 9:38 pm

corect ar fi sa pozezi -asa pt tine- instalatiile electrice inainte de a fi acoperite.
nu stii cand ai nevoie sa stii exact pe unde trec instalatiile.
ar fi o intrebare pt electrician: ce faci daca se produce o inundatie in casa !!!?
costieanuconstantin
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 21, 2008 11:00 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde raziel » Mie Ian 26, 2011 1:00 pm

Corect ar fi sa se execute instalatia dupa un proiect,iar la sfarsit sa se consemneze eventualele modificari de trasee.
Instalatiile executate in sapa sau incorporate in placa sunt corecte,iar in cazul unor inundatii,tevile de curent fiind etanse ,nu intra apa,sau daca intra ,un disjunctor diferential folosit ca si siguranta generala in tablou,va declansa.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde roger-ius » Mie Ian 26, 2011 1:29 pm

costieanuconstantin scrie:corect ar fi sa pozezi -asa pt tine- instalatiile electrice inainte de a fi acoperite.

raziel scrie:Corect ar fi sa se execute instalatia dupa un proiect,iar la sfarsit sa se consemneze eventualele modificari de trasee.
Instalatiile executate in sapa sau incorporate in placa sunt corecte,iar in cazul unor inundatii,tevile de curent fiind etanse ,nu intra apa,sau daca intra ,un disjunctor diferential folosit ca si siguranta generala in tablou,va declansa.


Da, e foarte buna ideea de a poza traseele inainte de a le acoperi. Ma gandeam si eu la chestia asta.
"Proiectul" meu arata astfel: am facut o copie A3 proeictului de arhitectura, am desenat traseele, prize, intrerupatoare, etc. Ar fi fost mult mai bine cu un proiect elaborat temeinic sau pot "suplini" si cu ce am?
Ma gandesc ca instalatia o fi dimensionata corect (eu zic ca se pricepe cel ce imi executa lucrarea). Altor cunostinte cu care am discutat, meseriasi le-au dus traseele pe tavan. Daca ne referim la tavanul parterului de ex. la o inundatie poate iesi mai rau decat daca ar fi instalatia electrica bagata prin sapa podelei de la etaj (si pusa peste tubulatura de la incalzirea in pardoseala). Cel putin asa vad eu problema.
Cat despre "disjunctor diferential" nu stiam nimic pana acum, daca nu l-a prevazut o sa-i spun sa-l ia in calcul. Merci pt sfat.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde raziel » Mie Ian 26, 2011 1:49 pm

Incercati sa puneti proiectul tabloului,sau cum l-a gandit electricianul,si dimensiunile conductoarelor folosite,precum si impartirea circuitelor.
INSTALATII ELECTRICE COMPLEXE
Avatar utilizator
raziel
 
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 24, 2011 9:29 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Instalatii electrice casnice

Mesajde roger-ius » Joi Ian 27, 2011 10:05 am

o sa pun schitele urmatorele zile, sa reusesc sa fac o scanare la un format A3
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Următorul

Înapoi la Iluminat, instalatii electrice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron