Incalzire in pardoseala

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Vin Ian 14, 2011 12:25 pm

Salutare!

sunt cu casa ridicata "la rosu", iar initial ma gandeam la un sistem de incazire clasic (cu calorifere) stiind ca incalzirea in pardoseala costa f. mult. dar consultandu-ma cu unu' cu altu' am ajuns la concluzia ca poate fi facut si acest sistem de incalzire cu costuri rezonabile.

m-am gandit sa folosesc polistiren extrudat simplu (nu cel cu crampoane care e pt tipu' asta de incalzire), sa fac traseele cu tevi de polietilena si sa torn sapa de beton peste.

daca aveti careva experienta cu asa ceva, v-as ruga sa-mi ziceti la ce distanta se pun tevile de polietilena din acele serpentine una de alta si care ar fi grosimea optima a sapei de beton?

Orice alte sfaturi m-ar ajuta f. mult :)
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde marcelb » Vin Ian 14, 2011 2:23 pm

Am intentionat si eu sa-mi fac incalzirea in pardoseala, dar costul era prea mare executata de catre o firma, iar sa o fac singur nu aveam timp, asa ca am renuntat.
Dar pot sa-ti spun concluziile la care am ajuns atunci, citind si intreband in stanga si dreapta:
1. Grosime polistiren minim 3 cm, densitate minim 30kg/mc;
2. Plasa de fier peste polistiren;
3. Teava polietilena cu bariere de oxigen, neizolata, distanta mimim 10 cm intre circuite. Teava o fixezi de plasa de fier, exista agrafe speciale pentru asa ceva;
4. Şapa de minim 4,5 cm, folosind pe langa pereti o banda speciala care sa asigure rosturi de dilatare;

Un motiv in plus pentru care am renuntat eu la incalzirea in pardoseala este acela ca am dorit parchet masiv, si, din ce am citit eu, cele 2 nu prea sunt compatibile. Dar, poate te lamuresc altii in privinta asta, care au si experimentat combinatia incalzire in pardoseala si parchet masiv.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Vin Ian 14, 2011 3:08 pm

marcelb scrie:2. Plasa de fier peste polistiren;
3. Teava polietilena cu bariere de oxigen, neizolata, distanta mimim 10 cm intre circuite. Teava o fixezi de plasa de fier, exista agrafe speciale pentru asa ceva;
4. Sapa de minim 4,5 cm, folosind pe langa pereti o banda speciala care sa asigure rosturi de dilatare;


zicea cineva ca daca prinzi teava de polietilena de plasa de fier, in timp, la dilatarile si contractarile polietilenei in acel loc unde are contact cu plasa de fier poat e aparea, prin frecare, uzura tevii de polietilena :(

si daca sapa are , sa zicem, 5 sau 7 cm grosime nu opreste ridicarea caldurii?
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde marcelb » Vin Ian 14, 2011 10:32 pm

roger-ius scrie:
marcelb scrie:2. Plasa de fier peste polistiren;
3. Teava polietilena cu bariere de oxigen, neizolata, distanta mimim 10 cm intre circuite. Teava o fixezi de plasa de fier, exista agrafe speciale pentru asa ceva;
4. Şapa de minim 4,5 cm, folosind pe langa pereti o banda speciala care sa asigure rosturi de dilatare;


zicea cineva ca daca prinzi teava de polietilena de plasa de fier, in timp, la dilatarile si contractarile polietilenei in acel loc unde are contact cu plasa de fier poat e aparea, prin frecare, uzura tevii de polietilena :(

si daca şapa are , sa zicem, 5 sau 7 cm grosime nu opreste ridicarea caldurii?


Daca folosesti agrafe speciale (vezi imaginea atasata) nu cred ca ai niciun risc de uzura a tevii.

In privinta şapei, cu cat e mai groasa cu atat se distribuie mai uniform caldura la suprafata ei. Desigur, nu zic sa exagerezi, probabil ca 5-7 cm sunt suficienti.
In plus, am citit undeva ca la casele pasive incalzite cu energie solara si sistem de incalzire in pardoseala, se foloseste o şapa cat mai groasa pentru a acumula in timpul zilei cat mai multa caldura pe care sa o degaje in timpul noptii.
Nu stiu care e sursa ta primara de energie. Daca e energia electrica, poti opta pentru tarif diferentiat noapte-zi, noaptea cand energia e ieftina incalzesti şapa, urmand ca peste zi aceasta sa degaje caldura.
Fişiere ataşate
agrafe-fixare.jpg
agrafe-fixare.jpg (5.29 KiB) Vizualizat de 63574 ori
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Lun Ian 24, 2011 5:46 pm

marcelb scrie:Nu stiu care e sursa ta primara de energie. Daca e energia electrica, poti opta pentru tarif diferentiat noapte-zi, noaptea cand energia e ieftina incalzesti şapa, urmand ca peste zi aceasta sa degaje caldura.


Centrala nu e electrica, cred ca ar fi o un agent termic destul de scump. Sapa va avea o grosime medie de 7 cm, imi era frica sa nu fie prea groasa pentru a opri caldura.
Nu stiu daca ar fi suficienta caldura reziduala din sapa pentru a incalzi pe inteaga zi locuinta. Eventual sa ai o casa eficienta termic (ca daca e pasiva probabil nu mai e necesar sistemul de incalzire) pentru a avea ziua pierderi f. mici de caldura.

Daca armezi sapa cu plasa sudata peste care vin tevile de polietilena din start apare o zona de contact.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde Nic » Lun Ian 24, 2011 5:58 pm

roger-ius scrie:Daca armezi sapa cu plasa sudata peste care vin tevile de polietilena ...


Pentru a evita contactul dintre tubulatura din pardoseala si clasicele plase sudate din fier ar fi alternativa fibrei de polipropilena. Aceasta se adauga la sapa evitandu-se formarea fisurilor din contractie. Astfel ai scapat de armarea cu plasa de fier-beton si cred ca ai iesi si mai ieftin.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde AngelCompanysrl » Mie Ian 26, 2011 3:46 pm

Buna ziua tuturor
Trebuie avut in vedere ca pentru un transfer termic cat mai optim se foloseste o sapa adecvata pentru incalzire in pardosea.Nu in ultimul rand gresia trebuie sa fie portelanata si obligatoriu se fac rosturi de dilatare in sapa care vor corespunde cu rosturile din gresie.Daca aveti nelamuriri ma puteti contacta.
AngelCompanysrl
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 26, 2011 3:36 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Joi Ian 27, 2011 10:14 am

AngelCompanysrl scrie:Trebuie avut in vedere ca pentru un transfer termic cat mai optim se foloseste o sapa adecvata pentru incalzire in pardosea.Nu in ultimul rand gresia trebuie sa fie portelanata


Hm, discutia a atins un alt punct care ma intereseaza. Stiu ca cea mai adecvata la incalzirea in pardoseala ar fi gresia. Dar, mergand pe acest tip de incalzire in toata casa, parca nu prea ma impac cu ideea de a pune gresie in living, in dormitoare, etc In holuri, bai, bucatari nu ar fi nicio prblema.
Am inteles ca ar fi ceva parchet special pt incalzirea in pardoseala ? probabil mai scump...Altfel, un parchet triplu stratificat (de preferinta) sau laminat ar permite difuzia optima a caldurii? Ca cel masiv inclin sa cred ca o opreste mai mult.

Si acea sapa specifica acestui tip de incalzire cu ce difera fata de cea clasica? (din ce-am discutat cu cunostintele care si-au facut tipu' asta de incalzire n-am auzit sa fi turnat o sapa mai altfel decat cea normala)

Multumesc.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde roger-ius » Vin Ian 28, 2011 3:34 pm

eu personal o sa merg pe o centrala pe combustibl solid, deci nu prea pot adopta sistemul ala electric
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Incalzire in pardoseala

Mesajde udragu12 » Mie Feb 02, 2011 8:21 pm

cum e cu incalzire in pardoseala?se face caldura? merita banii?
udragu12
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori