Centrale termice peleti ECOHORNET

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde mihai mihai » Mie Mar 07, 2012 9:57 pm

Da multumesc.Eu asi avea de incalzit cca 4oo mc., adica 160 mp.
Avatar utilizator
mihai mihai
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 05, 2012 4:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde marcelb » Mie Mar 07, 2012 10:17 pm

Probabil ca tot pe treapta 3 de putere ar trebui folosita. Mie imi incalzeste si apa calda menajera pentru 4 persoane, deci se duce si acolo o parte din putere.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde mihai mihai » Mie Mar 07, 2012 10:21 pm

Multumesc. Deocamdata am sa astept raspunsul celor de la ecoHORNET si am sa iau o hotarare pana la vara.
Avatar utilizator
mihai mihai
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 05, 2012 4:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde marcelb » Mie Mar 07, 2012 10:35 pm

mihai mihai scrie:Multumesc. Deocamdata am sa astept raspunsul celor de la ecoHORNET si am sa iau o hotarare pana la vara.


Cu placere!
Aveti in vedere si aplicarea la Programul Casa Verde. Puteti obtine subventionarea a 6000 de lei din pretul centralei, ceea ce nu este o suma de neglijat.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde mihai mihai » Mie Mar 07, 2012 10:39 pm

OK. Era in plan si ideea aplicarii Planului Casa Verde.
Avatar utilizator
mihai mihai
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 05, 2012 4:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde roger-ius » Joi Mar 08, 2012 11:34 am

mihai mihai scrie:Ferroly costa pret total 3480 Euro si face ce face.
ECOHORNET 15KW complet echipata , costa 5880 Euro.

Eu zic ca suntem prea saraci , ca sa cumparam lucruri ieftine.


Ferroli costa vreo 2400 E. Cealalta centrala e mai mult decat dublu. As zice ca suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri la dublu pret...
Mai ales ca in spatiu nu te duce nici una dintre centrale!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde mihai mihai » Joi Mar 08, 2012 10:16 pm

Salut.
Toate ca toate dar nu am inteles despre ce spatiu este vorba. Sa inteleg ca este vorba despre spatiul cosmic, sideral, astral, sau spatiul de locuit in cadrul imobilului? Pe bune si fara gluma.
Avatar utilizator
mihai mihai
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 05, 2012 4:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde roger-ius » Vin Mar 09, 2012 10:20 am

mihai mihai scrie:Salut.
Toate ca toate dar nu am inteles despre ce spatiu este vorba. Sa inteleg ca este vorba despre spatiul cosmic, sideral, astral, sau spatiul de locuit in cadrul imobilului? Pe bune si fara gluma.


Exclus ultima varianta ... cum sa te duca in "spatiul de locuit"? :) Cat despre celelalte spatii, poti merge pe libera alegere :) Chit ca eu as zice ca sideralu' si astralu' sunt simple bazaconii!

Revenind la oile noastre, ceea ce iese cel mai tare in evidenta din toata discutia, e pretu' bata-l vina! Nu neg faptul ca centrala pomenita de tine o fi mai performanta si mai buna! Dar la banii aia eu parca as avea pretentia sa incalzeasca si fara combustibil (iar am zis-o in sens metaforic ...)
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde mihai mihai » Vin Mar 09, 2012 9:22 pm

Dar la banii aia eu parca as avea pretentia sa incalzeasca si fara combustibil (iar am zis-o in sens metaforic ...)[/quote]

Aici ai mare dreptate, raportat la saracia care s-a instalat in Romania.
Dar dupa cum am mai spus, poate firma ecohornet , o avea de gand sa mai ieftineasca produsele , pana in vara acestui an.
Avatar utilizator
mihai mihai
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Mar 05, 2012 4:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde marcelb » Vin Mar 09, 2012 9:42 pm

mihai mihai scrie:... poate firma ecohornet , o avea de gand sa mai ieftineasca produsele , pana in vara acestui an.


Bine ar fi sa le ieftineasca, dar, din ce zici tu, se pare ca si cei care vindeau ieftin acum trei ani (Ferroli) duc preturile in sus, in loc sa le coboare cei care oricum au preturi mari.

S-ar putea ca aici o parte din vina sa o poarte programul "Casa verde". Vazand ca e cerere mare de centrale pe peleti producatorii/distribuitorii se gandesc sa-si maximizeze profitul. In final, consumatorii, carora programul trebuia sa le fie un sprijin, nu se mai aleg cu mare lucru. Castiga in schimb comerciantii si statul care isi ia prin taxe (TVA, impozit) inapoi subventia.

Daca un Ferroli a costat acum 3 ani 2000 de euro iar acum e 3500, diferenta de 1500 euro este tocmai subventia de 6000 lei acordata de stat.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron