Centrale termice peleti ECOHORNET

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde roger-ius » Sâm Mar 10, 2012 8:59 am

marcelb scrie:[
Daca un Ferroli a costat acum 3 ani 2000 de euro iar acum e 3500, diferenta de 1500 euro este tocmai subventia de 6000 lei acordata de stat.


Adica acea centrala Ferroli de 35kw care in toamna lui 2010 era aprox 2400 E acum e 3500 E?! Nu-mi vine a crede ca e vb despre fix acelasi produs! Scumpirea ar fi mult prea exagerata chiar si pt. o piata "stimulata" de Casa Verde! Poate e vb totusi de un al tip de centrala ...
Oricum ai lua-o, piata subventionata sau nu, e vb totusi de cerere si oferta. Un producator vrea sa vanda cat mai mult, cu o anumita marja de profit, nu sa mareasca pretul unui produs cu 60% ca la lase concurenta sa-i acapareze piata!
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde GAMMA » Dum Dec 09, 2012 12:11 am

Nu recomand cazanele (locomotivele) ECOHORNET nimanui, nu mai spun de Ferolli ca astea nu se pot numi cazane pe peleti ...
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde marcelb » Dum Dec 09, 2012 10:22 am

GAMMA scrie:Nu recomand cazanele (locomotivele) ECOHORNET nimanui, nu mai spun de Ferolli ca astea nu se pot numi cazane pe peleti ...


Poti detalia concret ce minusuri au cazanele enumerate de tine?
Eu am un cazan Ferolli construit pentru a functiona pe combustibili solizi (lemn, carbune) la care am montat un arzator de peleti Ferolli Sun P7. Sunt convins ca nefiind proiectat din start pentru a functiona cu arzator de peleti acest cazan va avea un randament mai scazut decat unul dedicat pentru peleti, intrebarea este insa daca diferenta de randament este atat de mare, si in cati ani se amortizeaza diferenta de pret dintre centrale prin economia de peleti datorat randamentului mai bun?
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde GAMMA » Dum Dec 09, 2012 1:26 pm

Daca-l ai sa-l stapanesti sanatos, dar dupa cum am specificat clar si pe alt forum, diferenta e una mare privind randamentul care e de maxim 76% la ferolli, fata de alte cazane dedicate pe peleti, care au randamente de peste 90%. Plus ca arzatorul sun7, nu e tocmai reusit creand o groaza de probleme cu mesaje de eroare, cu blocaje, etc. Tie daca-ti merge, e foarte bine, e un caz fericit... Nu pot sa spun si cred ca nu stie nimeni sa spuna care o fi diferenta de amortizeazare a cazanului x fata de y, in z ani. E mult de povestit pe acesta tema, am explicat atat eu cat si altii pe forumul softpedia.
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde marcelb » Dum Dec 09, 2012 3:46 pm

GAMMA scrie:Daca-l ai sa-l stapanesti sanatos, dar dupa cum am specificat clar si pe alt forum, diferenta e una mare privind randamentul care e de maxim 76% la ferolli, fata de alte cazane dedicate pe peleti, care au randamente de peste 90%. Plus ca arzatorul sun7, nu e tocmai reusit creand o groaza de probleme cu mesaje de eroare, cu blocaje, etc. Tie daca-ti merge, e foarte bine, e un caz fericit... Nu pot sa spun si cred ca nu stie nimeni sa spuna care o fi diferenta de amortizeazare a cazanului x fata de y, in z ani. E mult de povestit pe acesta tema, am explicat atat eu cat si altii pe forumul softpedia.


Multumesc, sper sa functioneze in continuare fara probleme majore inca multi ani. Arzatorul meu este stabil poate si datorita faptului ca-l alimentez printr-un stabilizator/sursa de curent. Am citit si eu pe forumuri ca rezistentele se duc datorita tensiunii de pe retea, acesta fiind motivul si multor erori in care intra arzatorul.
Dupa 3 ierni incheiate, singura problema la arzator este fonta topita intr-o zona la gratarul pe care are loc arderea peletilor. Iarna trecuta am folosit si niste peleti mai prosti care au lasat la ardere multe reziduri, se pare ca acelea s-au incins puternic si au topit fonta.

Eu tot ce povestesc aici este din perspectiva utilizatorului, a experientei mele reduse cu centralele pe peleti (Ferolli meu si Melinda tatalui meu adaptat pe peleti, care este insa la prima iarna de functionare), asa ca sunt mai mult decat binevenite informatiile si sfaturile celor ce activeaza in domeniu, cum inteleg ca este cazul tau. In urma cu 3-4 ani oferta de centrale pe peleti era mai redusa, deci si decizia de cumparare se putea lua mai usor, un factor decisiv in cazul meu fiind si pretul. Acum insa ofertele sunt mai multe asa ca e bine cand poti obtine cat mai multe informatii despre acestea.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde GAMMA » Lun Dec 10, 2012 9:50 am

Asta e si ideea ca durata de viata este destul de scurta a cazanului ferolli, dupa cum spui deja trebuie sa incepi sa schimbi una alta. De aceea nu putem compara un cazan din otel inox cu o durata foarte mare de viata cu acestea care sunt oarecum ieftine la inceput dar pe parcurs tot bagi bani in piese de schimb si la final unde ajungi...
Daca tot suntem pe topicul cazanelor Ecohornet, mie nu-mi plac din punct de vedere al formei, oricum sunt de apreciat ca au reusit, de ce sa nu recunosc, cu o functionare totusi ok.
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde GAMMA » Sâm Mai 18, 2013 3:14 pm

Eu nu doresc sa supar, jignesc pe absolut nimeni dar cred ca toate datele furnizate pe site cu noxe, etc, la aceste cazane Hornet sunt total eronate, nu stiu! Eu nu cred in aceste date!
De ce va spun asta? Am fost anul acesta la Romtherm, aceste cazane erau in functiune, asa, la prima vedere, totul parea ok, ma gandeam ca au automatizarea "fericirii", dar deziluzie totala, in comparatie cu alte cazane pe peleti si agropeleleti, nu vreau sa dau nume sa nu se considere reclama, care au Sonda Lambda, plus automatizare ADEVARATA, care permite comandarea a pana la 16 circuite de incalzire si ACM , cu sonda externa de temperatura si functionarea cazanului dupa curbe de temperatura! Cand am iesit din acel spatiu/cort amenajat de acestia, din intamplare sau il pot denumi defect profesional, m-am uitat la cosurile de fum ale acelor cazane in functiune, ca sa vezi... pe acele cosuri ieseau pacle de fum negru de parca functiona un cazan pe carbuni din ala atmosferic cu randament de 70%. Daca la prima vedere /impresie totul parea cat de cat acceptabil, dupa ce am vazut aceste ultime lucruri, toate parerile/impresiile s-au modificat pe loc, deci din pacate eu niciodata nu o sa-mi montez acasa asa ceva sau sa pot recomanda cuiva acest tip de cazan!
GAMMA
 
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 19, 2009 11:00 pm

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde Shahtaj » Sâm Iun 17, 2023 4:07 pm

Experience the elegance and grace of Shahtaj Qaiser, featuring a stunning party dress collection that harmoniously fuses traditional and modern styles. With a vast range of party dresses available online in Pakistan, we promise to make you feel outstanding and pleasing in your favorite dress.
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde Servis » Sâm Iun 17, 2023 8:06 pm

Get your hands on the traditional and stylish Peshawari Chappal, now available at Servis. Experience the ultimate comfort and elegance with our range of handcrafted Peshawari Chappals, perfect for any occasion.
Servis
 
Mesaje: 20
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 7:39 pm

Re: Centrale termice peleti ECOHORNET

Mesajde Jazmin » Sâm Iun 17, 2023 8:37 pm

Looking for elegant and trendy Net Dresses? Jazmin Clothing has got you covered! Our latest collection of net dresses for ladies is designed to make you feel confident and stylish. So, grab your favorite net dress online at the best prices.
Jazmin
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 8:27 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron