Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde marcelb » Mie Sep 21, 2011 10:08 am

marcelb scrie: ...eu mi-am montat un sistem complet de cos de fum ceramic effe2, cu baza de colectare condens, usa vizitare, palarie si sunt foarte multumit...

Daca in iarna ma declaram foarte multumit de cosul de fum ceramic effe2, de atunci mi-am schimbat radical parerea: in primavara am observat ca de pe muchiile unui element ceramic al hornului au inceput sa cada bucati de material, dupa cum se poate vedea si in imaginea atasata.

Am reclamat problema distribuitorului local Effe, care a realizat si montajul, si concluzia este ca nu a fost realizata corect lipitura intre cele 2 elemente de horn, acolo a patruns apa si in urma inghetului-dezghetului ceramica s-a degradat.

Solutia propusa de distribuitorul effe, pe care am acceptat-o, a fost refacerea lipiturii dintre cele 2 elemente ceramice, urmata de tencuirea hornului (profil de colt, plasa, adeziv), pentru a exclude pe viitor astfel de probleme. Producatorul hornului sustine ca nu este nevoie ca acesta sa fie tencuit, dar din ce am patit eu, cred ca ar fi mai bine, eventual chiar o termoizolare cu polistiren. Stiu ca degradarea ceramicii s-a produs datorita montajului defectuos, dar mai este un amanunt care imi ridica semne de intrebare in privinta calitatii cosului de fum effe: si de pe palaria cosului s-au desprins bucati de ceramica, iar acolo nu mai poate fi vorba de eroare de montaj.

Ce am invatat eu din experienta de pana acum cu cosul de fum:
1. Degeaba cumparati un cos de fum scump, daca nu este montat corect. Ideal ar fi ca cel care v-a vandut cosul sa va asigure si montajul, pentru a nu da vina ulterior furnizorul si montatorul unul pe celalalt.
2. Cosul este un element vital la o casa. Trebuie sa fie functional si sigur. Daca as face cosul de fum din nou as alege un sistem cu tuburi de samota + vata bazaltica + boltari pentru horn la exterior. Eventual si o termoizolatie cu polistiren, pe care de altfel ma gandesc sa o adaug si eu la primavara, cand voi finisa si fatada casei.
Fişiere ataşate
horn-ceramic-effe.jpg
horn-ceramic-effe.jpg (24.41 KiB) Vizualizat de 20759 ori
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Mie Sep 21, 2011 6:59 pm

marcelb scrie:Nu vreau sa fac reclama, dar eu mi-am montat un sistem complet de cos de fum ceramic effe2, cu baza de colectare condens, usa vizitare, palarie si sunt foarte multumit. Dupa aproape 2 sezoane de utilizare nu am avut un strop de condens pe horn sau in cazan.
Adevarul este ca nici pretul nu a fost departe de un schiedel.


Imi aduc aminte ca m-am abtinut sa raspund la mesajul de mai sus fiindca nu voiam sa intru in polemici si nici sa dezamagesc pe posesorii de effe. Pretul unui cos de fum effe este la jumatate fata de Schiedel ! ... nici decum apropiat ! ... si mi se pare normal fiindca effe nu este un cos izolat, nu este din samota ce rezista la atacul chimic si la socurile termice, etc.
Prima greseala ce ai facut=o dupa montarea cosului effe a fost faptul ca nu l-ai tencuit. Este OBLIGATORIU ca un cos de fum sa fie tencuit.
A doua greseala a fost faptul ca nu ai verificat etanseitatea cosului de fum cat timp erau montatorii acolo. Cum se procedeaza ? Se astupa varful cosului cu un sac menajer, de exemplu, si se introduce o fumigena (sau ceva care face fum) si verificai daca este sau nu etans. La sistemele schiedel (si altele asemanatoare lui) nu are cum sa nu fie etans !
O a treia greseala, dupa cate am observat din poza, este faptul ca nu l-ai asigurat static cu un corset metalic (insuficient doar 4 bare din cornier!).
Urmatoarea greseala la care esti expus este aceea de a nu inspecta si curata cosul de fum. Esti convins ca nu face condens ? ... doar fiinca nu ajunge condensul in colectorul de condens ? Te-ai gandit la faptul ca effe este totusi un cos din caramida, caramida ce poate absorbi condensul, ce se umezeste pe interior, la partea superioara, ... da inghetul si ... sa vezi bucurie !!! Oau ! Ajung la concluzia ca este adevarata zicala: " gratis nu exista, ieftin nu rezista !"
Apropo, eu nu vand cosuri, deci nu ma acuzati ca fac reclama. Eu montez cosuri profesionale si le curat ! ... dar sustin si voi sustine, bazandu-ma pe experienta mea in cosuri de fum, montajul si curatarea lor, ca Schiedel sunt pe departe cele mai sigure sisteme de cosuri de fum ceramice.
Ai garantie la cos ? daca da, profita de ea si pune-i sa-ti refaca cosul si ... nu uita sa nu mai repeti greselile facute! Bafta !
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde marcelb » Mie Sep 21, 2011 7:44 pm

cosariro scrie: ...Pretul unui cos de fum effe este la jumatate fata de Schiedel ! ... nici decum apropiat ! ... si mi se pare normal fiindca effe nu este un cos izolat, nu este din samota ce rezista la atacul chimic si la socurile termice, etc.


Multumesc pentru toate sfaturile. Era bine daca le aveam acum 3 ani, dar cu siguranta vor fi foarte utile pe viitor altor utilizatori. Referitor la pretul cosului, am cautat acum factura si am platit 3395 lei, in iulie 2008, adica echivalentul in acel moment a 950 euro. Daca retin bine, la Schiedel mi se facusera calcule pe la 1200 euro. Dar nu pot sa-ti spun daca continea inclusiv armatura de fier speciala Schiedel sau nu.

Fiind hornul pe interior am considerat ca e mai bine sa fie ceramic si neizolat, sa degaje caldura in interior decat sa o evacueze afara. Acum sunt constient ca ma expun si la riscuri, sa nu degaje si altceva in afara caldurii ...
Am ales Effe pe undeva si sentimental pentru ca-l cunosteam pe cel care-l vindea si omul sutinea ca din acesta are si el acasa si e foarte bun. Intre timp m-am mai desteptat si am ajuns la concluzia ca rudele/cunostintele te pacalesc cel mai rau, inclusiv la pret ...

Dupa cum ziceam in mesajul anterior, am acceptat refacerea partii superioare a cosului, lucru care s-a si intamplat azi, cand a fost si tencuit.

Daca e protejat de intemperii, eu sper sa fie ok, am centrala pe peleti care degaja foarte putin fum, adica aproape ca nu se vede iesind nimic pe cos ...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Mie Sep 21, 2011 8:48 pm

Diferenta mica de pret, in comparatie cu diferenta de calitate. In 2008, sunt convins ca puteati gasi Effe, mai ieftin, la alt distribuitor. Distribuitorii cosurilor de effe, nu au un pret maxim impus ca cei de la Schiedel.
Nu trebuie utilizat un cos de fum ca un recuperator de caldura. Eronat ! De ce? Fiindca, in cos, trebuie sa se creeze o depresiune. Factorii ce influenteaza depresiunea, tirajul cosului sunt: diametrul, inaltimea si diferenta de temperatura dintre exteriorul si interiorul cosului. De ce credeti oare ca trebuiesc izolate cosurile de fum ?
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde marcelb » Mie Sep 21, 2011 9:06 pm

cosariro scrie:Diferenta mica de pret, in comparatie cu diferenta de calitate. In 2008, sunt convins ca puteati gasi Effe, mai ieftin, la alt distribuitor. Distribuitorii cosurilor de effe, nu au un pret maxim impus ca cei de la Schiedel.
Nu trebuie utilizat un cos de fum ca un recuperator de caldura. Eronat ! De ce? Fiindca, in cos, trebuie sa se creeze o depresiune. Factorii ce influenteaza depresiunea, tirajul cosului sunt: diametrul, inaltimea si diferenta de temperatura dintre exteriorul si interiorul cosului. De ce credeti oare ca trebuiesc izolate cosurile de fum ?


Omul cat traieste invata. Pacat ca am facut-o pe pielea mea ...
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Joi Sep 22, 2011 10:45 am

marcelb scrie:Eventual si o termoizolatie cu polistiren, pe care de altfel ma gandesc sa o adaug si eu la primavara, cand voi finisa si fatada casei.



Eu zic sa-l izolezi cu vata bazaltica caserata in loc de polistiren. E tot o termoizlatie pt. exterior si rezista, cred, pana la 350 grade.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde marcelb » Joi Sep 22, 2011 11:00 am

ando scrie: Eu zic sa-l izolezi cu vata bazaltica caserata in loc de polistiren. E tot o termoizlatie pt. exterior si rezista, cred, pana la 350 grade.


Si peste vata bazaltica caserata ce vine? In cazul polistirenului e simplu, plasa de fibra de sticla si adeziv, dar nu inteleg cum finisezi vata bazaltica.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Joi Sep 22, 2011 11:08 am

Am inceput si eu constructia cosului, e ridicat pana sub astereala. Mai sus se continua cand o sa am schela.
Nu e Schiedel, sau alt producator consacrat la noi. Este produs de o firma italiana, Landini. Despre care comerciantul zicea ca e firma mare. Am ales acest tip de cos din cauza raportului calitate-pret. Pretul e undeva la 60% din pretul unui sistem Schiedel.

Sistemul e similar cu Schiedel: are mantaua din beton usor, samota de interior mi se pare de calitate buna, si e izolat cu vata bazaltica de 3 cm cu folie de aluminiu. Are o inaltime de 9 m, asa ca am bagat pe colturile mantalei beton si fier beton de 8, iar la fiecare centura il ancorez. Nu are astfel mai mult de 2,80 m fara a fi ancorat. Iar intre zid si manta (spatiu de aprox 2 cm) am bagat beton. Ar trebui sa fie ok ancorarea, nu?
Fişiere ataşate
clip_image005.jpg
clip_image004.jpg
clip_image003.jpg
clip_image002.jpg
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Joi Sep 22, 2011 11:11 am

marcelb scrie:
Si peste vata bazaltica caserata ce vine? In cazul polistirenului e simplu, plasa de fibra de sticla si adeziv, dar nu inteleg cum finisezi vata bazaltica.


Cred ca la fel, se pune plasa si adeziv, pt. ca e caserata. Cel putin asa stiu ca se finiseaza si termoizolatiile exterioare din vata caserata.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Joi Sep 22, 2011 2:15 pm

Posteaza, te rog, un link catre producatorii italieni. asa au mai aparut pe piata si niste producatori germani www.tano.ro, dar nu stiu preturile.
Doresc sa fac o analiza comparativa privind calitatile tuburilor de samota si a vatei minerale bazaltice. Hai sa vedem daca obtinem ceva informatii. Pe cele de la schiedel, le am. Daca le ascund ... inseamna ca au o problema.
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori