Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Panouri solare, pompe de caldura, centrale eoliene, combustibili ecologici

Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Mesajde marcelb » Sâm Ian 08, 2011 11:36 am

Am trecut si eu, din toamna, la o centrala pe peleti, si se pare ca cele 4 tone de peleti cu care m-am aprovizionat nu vor fi suficiente.
Peletii pe care ii folosesc acum sunt foarte buni, doar ca persoana de la care i-am achizitionat in vara a tot ridicat pretul si in plus nici nu s-a tinut de cuvant, pentru ca-i comandasem 5 tone de peleti iar cand am mers cu camionul dupa ei mi-a livrat doar 4 tone.
Deci, as fi interesat sa gasesc o alternativa de peleti de calitate la preturi decente.
Precizez ca locuiesc in Oradea.

Peleti Eco Pellet ECO01 albi, fara cenusa
Imagine
Ultima oară modificat de marcelb pe Mie Oct 18, 2017 6:23 pm, modificat de 3 ori în total.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Mesajde muha_huma » Dum Ian 23, 2011 12:35 pm

Uite cativa producatori/distribuitori de peleti in Oradea:

https://www.casesigradini.ro/firme/f1/76 ... SRL-ORADEA
https://www.casesigradini.ro/firme/f1/39 ... LENARA-SRL
https://www.casesigradini.ro/firme/f1/34 ... -KAMIN-SRL
https://www.casesigradini.ro/firme/f1/32 ... TORIUS-SRL

Calitatea si pretul sunt schimbatoare, asa ca eu as lua de proba 1-2 saci de peleti de la cei la care imi convine pretul, si as decide singur in privinta calitatii peletilor.
Ultima oară modificat de muha_huma pe Joi Mar 24, 2016 5:54 pm, modificat 1 dată în total.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Mesajde bogdo75 » Mie Ian 26, 2011 3:10 pm

Am crezut ca esti mai din zona mea, dar pana la Oradea ii mult. Incearca cu google.
bogdo75
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Dec 04, 2010 12:00 am

Re: Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Mesajde HABITAT ENERGY » Sâm Feb 26, 2011 12:14 pm

Probabil cei mai buni peleti sunt cei fabricati de Holzindustrie Schweighofer - din Bucuresti ii puteti lua de la producator (depozit Otopeni) sau reteaua Dedeman.
Sunt recomandati de toti producatorii de centrale pe peleti datorita performantelor.
HABITAT ENERGY
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 26, 2011 11:49 am

Re: Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Mesajde marcelb » Sâm Feb 26, 2011 12:51 pm

HABITAT ENERGY scrie:Probabil cei mai buni peleti sunt cei fabricati de Holzindustrie Schweighofer - din Bucuresti ii puteti lua de la producator (depozit Otopeni) sau reteaua Dedeman.
Sunt recomandati de toti producatorii de centrale pe peleti datorita performantelor.

Multumesc de sugestie, din pacate Dedeman nu are magazin in Oradea, sa iau cativa saci de peleti Holzindustrie Schweighofer pentru un test.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Mesajde EMILUTA » Lun Feb 06, 2012 9:31 am

Ma intereseaza daca acesti peleti pot fi cumparati la cantitate mare, o tona de exemplu ( saci jumbo),nu numai insacuiti la cate 15 kg? ( Banuiesc ca asa ar trebui sa fie mai ieftini). Si a 2 a intrebare: care este consumul anual la un spatiu locuibil de 230 metri?
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Mesajde marcelb » Lun Feb 06, 2012 11:34 am

EMILUTA scrie:Ma intereseaza daca acesti peleti pot fi cumparati la cantitate mare, o tona de exemplu ( saci jumbo),nu numai insacuiti la cate 15 kg? ( Banuiesc ca asa ar trebui sa fie mai ieftini). Si a 2 a intrebare: care este consumul anual la un spatiu locuibil de 230 metri?


Eu am cumparat peleti doar la saci de 15 kg, dar am vazut si oferte la big bags, chiar de peste 1000 kg. Asta trebuie sa intrebi la furnizor.

In privinta consumului, depinde foarte mult de cat de bine este izolata casa, cat de grea este iarna, si ce temperatura doresti in casa.
Eu, la 120 mp incalziti, consum 4-5 tone pe sezon (asta poate insemna din septembrie pana in mai). Temperatura in casa este 22,5 grade ziua si 21,5 grade noaptea. Aici intra inclusiv incalzitul apei calde menajere pentru 4 persoane.
Am izolatie exterioara cu polistiren expandat de 10 cm, tamplarie PVC.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Mesajde marcelb » Mar Iul 10, 2012 5:37 pm

Sunt din nou in faza de aprovizionare anuala cu peleti. Daca aveti vreo propunere buna (calitate, pret) pentru zona Oradea, dati va rog de stire.
Multumesc!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Mesajde bigmarioro » Vin Iul 13, 2012 5:12 pm

Livrare la domiciliu in toata tara la pret unic! Transportul este inclus in pret!!!
Peleti din rumegus de brad cu diametrul de 6 mm , ambalati in saci de 15 kg, conform cu standardele DIN si ONORM (Germania si Austria)
Cantitatea minima pentru comanda - 80 saci ( 1200 kg /palet)

Pret / sac 15,22 RON (transport si TVA inclus)
Pret / tona 1020 RON ( transport si TVA inclus )
Pret / palet 1218 RON (transport si TVA inclus)

1 palet = 1200 kg

Livrarea are loc in maxim 5 zile lucratare, din ziua confirmarii platii.
Pretul final este acelasi ca si cel din Hornbach sau Dedeman. Avantajul este ca marfa e livrata la domiciliu fara costuri suplimentare.

Se elibereaza factura.
bigmarioro
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iul 13, 2012 4:32 pm

Re: Unde gasim peleti de calitate la preturi rezonabile?

Mesajde dragosl » Sâm Aug 04, 2012 3:23 pm

calitate f. buna la pret 180 + tva /1000 kg ambalat la saci de 15kg
zona maramures
telefon 0745056231
dragosl
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Aug 04, 2012 3:17 pm

Următorul

Înapoi la Energii regenerabile

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator