Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Proiecte de arhitectura, proiecte de rezistenta, proiecte de instalatii

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde flori99 » Dum Ian 27, 2013 3:14 pm

Sigur aleg etajul in locul mansardei. Am fost pe timp de vara la cineva care are mansarda .
In urma acelei vizite, aleg etajul.
flori99
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Dec 14, 2012 9:33 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde doda » Dum Ian 27, 2013 3:24 pm

Eu aleg etajul, datorita confortului si spatiului mai mare.
doda
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Ian 27, 2013 3:20 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde roger-ius » Lun Ian 28, 2013 4:53 pm

flori99 scrie:Sigur aleg etajul in locul mansardei. Am fost pe timp de vara la cineva care are mansarda .
In urma acelei vizite, aleg etajul.


N-o fi confortabila mansarda respectiva pe timpul verii datorita termoizolarii proaste. Si o mansarda se poate izola f. bine astfel incat sa nu asigure un disconfort nici pe timpul verii nici pe timpul iernii. Raman deci de discutat celelate agrumente pro sau impotriva.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde SC DEBUT SRL » Mie Feb 06, 2013 9:59 am

Depinde mult si de zona unde este amplasata viitoarea casa. Daca in zona sunt numai case pe parter, o casa cu etaj "iese din peisaj" si atunci ar fi recomandata o casa parter si mansarda.
SC DEBUT SRL
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 24, 2013 9:23 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde muha_huma » Mie Feb 06, 2013 10:09 am

SC DEBUT SRL scrie:Depinde mult si de zona unde este amplasata viitoarea casa. Daca in zona sunt numai case pe parter, o casa cu etaj "iese din peisaj" si atunci ar fi recomandata o casa parter si mansarda.


Din pacate ultimii 20 de ani ne-au demonstrat ca multi tocmai asta urmaresc, sa "iasa din peisaj". Adica daca vecinul are 2 etaje e obligatoriu ca eu sa am 3, sa demonstrez ca sunt mai "valoros".

E trista aceasta mentalitate dar si mai trista este atitudinea autoritatilor care prin certificatele de urbanism ar fi putut limita multe "deraiaje" arhitectonice.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde alea_him » Vin Apr 12, 2013 7:24 pm

mai nou pentru mine e alegerea unei case care sa fie cu mansarda, parca un etaj nu imi place.
alea_him
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 18, 2012 10:07 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde mcristiana23 » Mie Apr 17, 2013 11:42 am

Eu as alege cu etaj pentru ca peste etaj la un moment dat se mai poate construi o mansarda, dar daca este de la inceput mansarda nu mai exista posibilitatea de a dezvolta cladirea.
mcristiana23
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 27, 2013 10:24 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde AlexUnderADS » Mie Mai 29, 2013 12:24 am

Intr-adevar cea cu mansarda este mai estetica si mai economica din mai multe puncte de vedere insa este dezavatojoasa datorita spatiului din zona mansardata. Eu unul as opta pentru o casa cu etaj.
AlexUnderADS
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 29, 2013 12:13 am

Anterior

Înapoi la Proiectare, arhitectura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron