Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Proiecte de arhitectura, proiecte de rezistenta, proiecte de instalatii

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde MariuxSS » Joi Feb 03, 2011 8:46 am

Sfatul meu, si credeti-ma ca stiu foarte bine ce vorbesc, este sa optati pentru etaj. Asa cum spuneau si ceilalti , diferentele de cost sunt pur si simplu neglijabile, de multe ori, in functie de forma acoperisului, finisajele ies mult mai scumpe (de retinut ca in pretul unei case, finisajele reprezinta peste 50% din pretul total), de asemeni sa mai mentionat anterior, izolatia mansardei trebuie facuta temeinic si interventiile ulterioare implica, automat, distrugerea finisajelor (interventii datorate distrugerii partiale a acoperisului de o furtuna,de exemplu,). Sfatul meu ca profesionist este sa construiti un etaj normal eventual cu o inaltime pan al atavanul finisat de 230 cm, iar obligativitatea turnarii unei placi peste etaj mentionata anterior este gresita nu exista normative care sa oblige la acest lucru. Important este sa izolati foarte bine termic si fonic tavanul etajului (sau mansardei :) , dupa caz) pe un acoperis de tabla sunetul ploii este foarte deranjant fara o izolatie temeinica. Eu recomand oricui sa foloseasca izolatie dubla unul chiar sub astereala (vata bazaltica de cel putin 10cm) si altul imediat deasupta tavanului de cel putin 15cm. Nici un leu investit in izolatie termica nu este un leu irosit se amortizeaza in maxim 5 ani de folosinta a casei prin facturile de gaz, curent, lemn (dupa caz in functie de tipul de incalzire al casei respective)
Avatar utilizator
MariuxSS
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Feb 02, 2011 6:35 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde constantinescu florin » Dum Feb 06, 2011 11:02 am

Din propie experienta va recomand casa cu etaj.La mansarda economisesti 2 randuri de BCA insa toci mult mai mult lemn care este mai scump.Ca sa nu mai vorbim si de spatiu
constantinescu florin
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 06, 2011 10:48 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde darvaslaci » Mie Feb 16, 2011 10:26 am

Costurile de constructie sunt clar mai mici, dar trebuie avut grija la izolatie.
Izolatia este foarte importanta si vara, pentru ca de exemplu daca acoperisul nu este aerisit, mansarda se va incalzi foarte mult.

Ceea ce priveste spatiul mai mic, depinde de arhitect cum foloseste spatiul disponibil. Mansarda poate fi un spatiu foarte frumos, sunt mai multe posibilitati pentru creativitate, iar daca este bine proiectat, niciodata nu veti simti lipsa de spatiu. Mai mult, veti avea mai multe spatii de depozitare ascunse.
darvaslaci
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 16, 2011 10:13 am
Localitate: Sancraieni

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde kryss10 » Vin Mar 04, 2011 11:00 am

Buna ,
noi suntem la stadiul de proiect.(desi am facut fundatia... ;) )...si avem un teren la un drum national....ni s-a impus sa facem proiectul casa+etaj si nu casa cu mansarda cum am fi vrut noi ,initial.Am stat si ne-am gandit ca pana la urma e mai bine asa ..ca doar casa o faci O DATA ....si am renuntat din prisma asta,la lemn(asa am fi dorit-o)...o sa facem din bca...Ytong.E mai trainica decat din lemn...care la un moment dat o sa scartie din toate incheieturile.
Spor la treaba.
kryss10
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 26, 2010 12:00 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde Tigaranu Nicoleta » Joi Mar 10, 2011 1:59 pm

Daca am facut deja fundatia si elevatia, se mai poate modifica proiectul ca sa facem casa cu etaj nu cu mansarda ?
Daca da cam la cat se ridica costurile pt modificarea proiectului?
Poate cineva s-a confruntat cu asa ceva si ne poate spune mai multe .
Tigaranu Nicoleta
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 11, 2010 12:00 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde HAYAT » Dum Mai 08, 2011 5:49 pm

As opta pentru mansarda, deoarece imi plac geamurile prin care se poate privi cerul sau ploaia sau stelele si luna, atunci cand stai intins. E minunata si ninsoarea privita pe un astfel de geam ;)
E adevarat ca e mai greu de mobilat o astfel de camera, dar sunt sigura ca te-ai gandit si la o camera-debara/dulap.
Ultima oară modificat de HAYAT pe Mie Aug 10, 2011 11:06 pm, modificat 1 dată în total.
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde muschu » Dum Mai 08, 2011 6:10 pm

HAYAT scrie:As opta pentru mansarda, deoarece imi plac geamurile prin care se poate privi cerul sau ploaia sau stelele si luna, atunci cand stai intins.


Da, e minunat sa admiri cerul instelat prin geamul de mansarda, dar, ca sa fiu corecta pana la capat, nu e tocmai placuta o grindina cu un astfel de geam deasupra. Nu s-a intamplat niciodata nimic cu fereastra (Velux), sunt convinsa ca va rezista si la urmatoarele fenomene meteo de acest gen, dar, am totusi niste strangeri de inima de fiecare data. Asa oi fi eu, mai fricoasa ...
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde DaffDan » Vin Mai 13, 2011 7:24 pm

pai daca ,,roger-ius'' spune ca normativele in vigoare cer turnarea unui planseu de beton si peste ultimul etaj atunci eu as opta pentru o casa cu etaj si cu...mansarda
DaffDan
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde STEFANESCU nICOLAE » Vin Iul 15, 2011 8:24 pm

roger-ius scrie:eu nu cred sa apara diferente foarte mari la costuri, ca e casa cu etaj, ca e cu mansarda...
un aspect important, din ce-am mai citit, e izolarea corespunzaotare a zonei mansardate. multi un acolo o izolatie de 10 cm, poate cativa cm in plus. nu e suficient! accea va fi zona pe unde se va peirde caldura din casa


Ai scris de o "economie" de 2000 euro.
Eu sunt nou nout in aceasta privinta dar ca sa ma lamuresc mai bine ar trebui sa stiu la ce suma totala s-au economisit cei 2000 euroi?
STEFANESCU nICOLAE
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 15, 2011 7:43 pm

Re: Casa cu etaj sau casa cu mansarda?

Mesajde maestrul » Vin Sep 09, 2011 10:01 am

Salut,

Dupa ce m-am documentat mai mult am realizat ca practic o casa cu mansarda este mult mai placuta ,si din cauza ferestrelor de mansarda prin care poti vedea cerul cand stai intins dar cu niste conditii:

-mansarda trebuie sa fie foarte bine izolata
-structura trebuie sa fie corespunzatoare [
-am sesizat ca comparativ cu izolati cu vata minerala, la izolatia cu fibre de celuloza coeficientul de transfer termic este de 10 ori mai bun
-testul la foc este extraordinar
Iata cateva aspecte care cred ca sunt foarte importante
maestrul
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 09, 2011 9:21 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Proiectare, arhitectura

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori