Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau aluminiu?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde ilodor » Mar Ian 24, 2012 6:01 pm

Casuta noastra am "imbracat-o" cu geam si usa pvc si arata foarte bine, sunt de calitate germana si se vede ca sunt lucrate bine si totodata izoleaza foarte bine.Pina la urma conteaza calitatea produselor, de cine sunt facute si poate mai putin doar ce iti ia privirea/.
ilodor
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 12, 2012 6:28 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde Gavriloi Adina-Mirabela » Dum Ian 29, 2012 10:59 pm

Merita investitia,arata mai bine si sunt mai de calitate,parerea mea.Adica tot dai un ban,macar sa stii ca nu il dai degeaba,deoarece nu in fiecare zi stai sa schimbi geamuri...Stiu ca iesi mai ieftin,dar eu am patit-o si m-am zgarcit la inceput la unele achizitii,apoi am regretat si am platit dublu.
Gavriloi Adina-Mirabela
 
Mesaje: 47
Membru din: Vin Dec 09, 2011 11:25 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde catalin is » Lun Feb 27, 2012 11:17 am

Mi-am construit o casa P+E, suprafata de 300 mp. Parterul l-am finalizat acum doi ani si am decis sa fac tamplaria din lemn stratificat cu geam termopan. Toti care au vazut tamplaria au ramas super incantati dar totusi exista o problema ... in primul an nu mai puteam deschide usa, am chemat firma care le montase si a spus ca asa se intampla la inceput, acum nu mai chem firma ci am invatat eu sa reglez usile cu imbusul. Am vazut cum e cu tamplaria din lemm stratificat, asa ca la etaj am facut din PVC cu 3 randuri de sticla si m-a ajuns si mai ieftin. Concluzia e ca nu se merita din lemn stratificat, sunt foarte scumpe si reglezi la ele in functie de vreme.
catalin is
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 26, 2012 5:43 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde ananaghi » Mie Feb 29, 2012 12:14 pm

Recomandarea mea este: geam termopan si cadru din lemn! Asa scapi de problema cu mucegai, condens, chestii care se datoreaza PVC-ului, care nu prea lasa camera sa respire, retine umezeala.
ananaghi
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Sep 20, 2011 8:33 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde cumparlaptopuri » Joi Mar 08, 2012 9:25 am

si mie mi-ar place lemn- pt ca este bio- daca a fost lucrat corect
cumparlaptopuri
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Feb 22, 2012 12:55 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde felix53 » Mar Apr 24, 2012 8:30 am

am termopane din PVC.
DAR NU POT SA EXPRIM O PARERE DEOCAMDATA: SA VEDEM CUM VOR ARATA PESTE 10 ANI!
CE PROBLEME O SA AM IN ACEASTA PERIOADA ?
felix53
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Noi 05, 2011 7:25 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde roger-ius » Vin Mai 04, 2012 3:19 pm

cumparlaptopuri scrie:si mie mi-ar place lemn- pt ca este bio- daca a fost lucrat corect


Chiar daca lucrarea este de calitate, eu raman la parerea ca lemnul este cel mai afectat de trecerea timpului.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde musat claudiu » Vin Mai 04, 2012 3:58 pm

Pentru cei care vor sa isi puna ferestre :
- lemnul stratificat necesita ingrijire dupa fiecare iarna si trebuie sa fie executat bine altfel crapa sau se decoloreaza daca nu este ingrijit, nu recomand firme romanesti.
- pvc bun este profilul salamander adus de la mama lui de acasa Germania ,foarte putine firme aduc Salamander calitate A.
-lemn cu aluminiu problema este la lemn putine firme lucreaza cu asa ceva costuri foarte mari.
Tamplaria pvc colorat daca soarele bate direct pe usa se dilata profilul ,daca este profil ieftin se dilata mai mult si se si decoloreaza, nu zic ce se poate intampla daca nu are armatura in interior.Binenteles la o fereastra sau usa trebuie si feronerie buna .(MACO,ROTO).
La o fereastra conteaza si sticla recomandare 4S Saint Gobain izolare termica sau Low-e.pentru soare.
Concluzia : PVC Salamander, sticla Saint Gobain Tripan cel mai bun pt. case , feronerie Maco sau roto. , firma trebuie sa aiba certificari (incercari facute pe aceste ferestre).Multi se lauda ca au dar de fapt au doar daca ceri asa ceva se eschiveaza. a da si cel mai bine cereti sa vedeti lucrari de acum 2 .3.4 ani facute si sa vedeti reactia clientilor. O zi buna!
musat claudiu
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 04, 2012 3:31 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde Valina33 » Mar Noi 27, 2012 12:06 pm

Eu recomand PVC-ul. E mai usor de intretinut si e mai ieftin decat lemnul sau aluminiul. Doar montajul trebuie facut ''ca la carte'' si profilul cat de cat de calitate, armat si cu feronerie buna.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde Reparatii Termopane » Mie Dec 05, 2012 4:22 pm

Eu am avut din lemn si in timp au trebuit revopsite (lacuite). Mie imi plac cele din aluminiu.
Reparatii Termopane
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 05, 2012 4:08 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori