Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau aluminiu?

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau aluminiu?

Mesajde ando » Vin Ian 14, 2011 4:02 pm

Urmeaza sa imi montez ferestrele la o constructie P+M si inca nu am luat decizia pe ce varianta sa merg: ferestre cu profile din lemn sau cu profile din plastic.

Sotia ma bate la cap cu lemnul, ca e mai natural, arata mai bine si ridica estieca casei per ansamblu. Eu sunt de acord cu arguentele astea, dar mi-e frica sa nu depasesc bugetul cu profilele din lemn. Comparand ofertele primite pana acum la cele din plastic ies cu cel putin 1-2000 de E mai ieftin.

Voi ce ziceti merita sa fac un efort financiar mai mare sau nu are rost, banii aia putand sa-i bag in alte lucrari la casa?
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde petre67 » Vin Ian 14, 2011 5:30 pm

Din punctul meu de vedere, in primul rand nu conteaza ca sunt din PVC, lemn sau aluminiu, cat conteaza sa fie executate si montate corect.
Si, din experienta proprie, iti spun ca ferestrele din lemn stratificat costa dublu fata de ferestrele cu profile din PVC.
In privinta ferestrelor cu profile din aluminiu, acestea sunt folosite mai ales la suprafete vitrate mari, gen spatii comerciale, iar un profil de calitate, cu bariera termica, sau cu o fata lemn - o fata aluminiu, va costa la fel de mult (poate chiar mai mult) ca si lemnul stratificat.
Daca iti permiti, pune lemn stratificat sau combinatia lemn-aluminiu, daca nu, ramai la PVC, numai sa fie un profil de calitate si montat cum trebuie.
Si inca ceva, sa fie la pretul CORECT!
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde ando » Vin Ian 14, 2011 6:26 pm

Si mai este un aspect la ferestrele din lemn stratificat: daca nu sunt de calitate lemnul mai lucreaza in timp. E drept ca trebuie revopsit dupa 5-6 ani?
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde surasdesoare » Mie Ian 26, 2011 10:19 am

Mie imi plac mai mult ferestrele din termopan pentru ca se curata mai repede. Par mai curate decat cele din lemn. Si nu trebuie vopsite mereu si mereu. Si parca tin si mai bine de cald. Si imi place mai mult culoarea maro la ferestre.
De-abia astept sa-mi inchid si eu balconul cu termopan...
surasdesoare
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde ando » Mie Ian 26, 2011 1:14 pm

surasdesoare scrie: Si nu trebuie vopsite mereu si mereu. Si parca tin si mai bine de cald. Si imi place mai mult culoarea maro la ferestre.
De-abia astept sa-mi inchid si eu balconul cu termopan...


Da, arata mai bine daca profilul din pvc are o nuanta de lemn. Am auzit inca ca daca e culoarea mai inchisa si expusa la bataia soarelui peste ani se poate decolora.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde micki23 » Mie Ian 26, 2011 4:27 pm

eu am cu profil din lemn arata foarte bine, sunt mai scumpe dar elegante....putin mai greu de intretinut deoarece trebuie lustruite cu solutie de lemn stratificat dar asta nu e o problema
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde RamoDancea_26 » Sâm Ian 29, 2011 2:58 pm

Imi plac cele cu profil din lemn
RamoDancea_26
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Ian 29, 2011 2:55 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde glontz15 » Mar Feb 01, 2011 11:57 am

ando daca vrei sa "arate" bine poti pune lemn stratificat ..dar sa stii ca si cele din PVC sunt EXCEPTIONALE ..Asta ramane la aprecierea ta daca vrei sa investesti in asa ceva . Si da LEMNUL stratificat lucreaza in timp..si o sa trebuiasca revopsita Tamplaria ..intra AICI URL Imagine
glontz15
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 2:33 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde ando » Mar Feb 01, 2011 12:25 pm

glontz15 scrie:ando daca vrei sa "arate" bine poti pune lemn stratificat .


Personal imi plac cele din lemn stratificat mai mult, dar conteaza cati ani arata mai bine ca cele din PVC. Si dupa aia cu ce eforturi le faci sa arate in continuare mai bine. Si pe langa cele de mai sus trebuie pus in balanta pretul. Am fost la un mic producator de ferestre din lemn stratificat, care nu erau mult mai scumpe decat cele din pvc, dar nu mi-a inspirat incredere "tehnologia" de fabricatie. "Hala de productie" era de fapt o dugheana intr-o curte. Am gasit pe net oferte ale unor producatori mai seriosi (cel putin se laudau ca au tehnologii bune de fabricatie) dar pretul sarea destul de mult peste pretul celor din pvc.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Ferestre termopan cu profil din plastic, lemn sau alumin

Mesajde Karacsoni » Mar Feb 01, 2011 10:06 pm

Si noi suntem in aceeasi dilema, geam... dar din ce? Sotul meu lucreaza in constructii si la inceput numai din lemn a vrut sa fie geamul in casa noastra dar intre timp au trecut 2 ani de zile si acuma dupa mai multe discutii cu proprietarii care au deja geam din lemn si au exprimat opinia lor ne gandim tare mult... Se spune ca lemnul mai lucreaza oricat de bun o fi materialul, cu timpul devine greu de curatat... Iar cel din pvc daca este un pic mai bun odata pus nu mai ai treaba cu el. Se pare ca totusi punem gem din pvc dar mai avem timp de gandit cam pana la toamna.
Karacsoni
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 27, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron