termopane aluminiu

Ferestre si usi, accesorii si decoratiuni pentru ferestre si usi, feronerie, glafuri, rolete, jaluzele, obloane, etc.

termopane aluminiu

Mesajde lorec » Mar Feb 01, 2011 12:47 pm

buna ziua! eu la casa mi-am pus ferestre termopane din aluminiu dar au costat foarte mult! cei care au montat tamplaria au dat o garantie de 10 ani dar din pacate dupa numai 3 ani deja am inceput sa am probleme...concluzia nici cel de aluminiu dc sunt mai scumpe nu sunt mai performante. La bucatarie am pus ferestre termopan din PVC si nu am avut nici o problema...
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am

Re: termopane aluminiu

Mesajde petre67 » Mar Feb 01, 2011 1:00 pm

Si in ce consta problemele aparute la termopanele cu tamplarie din aluminiu?
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Termopane aluminiu

Mesajde munteanumariana_1 » Lun Feb 07, 2011 8:59 am

si eu am cheltuit multi bani pe ferestre tip termopan dar problemele deja au aparut: pete de rugina si cauciucul care ar trebui sa izoleze se desprinde in multe locuri.
munteanumariana_1
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Feb 02, 2011 2:23 pm

Re: Termopane aluminiu

Mesajde paulici » Lun Feb 07, 2011 12:19 pm

Si eu am pus o usa exterior aluminiu, insa a inceput sa apara rugina, e intodeauna condens mare pe ea, dar cel mai tare ma deranjeaza rugina. Partea de jos, probabil si pt ca bate ploaia uneori acolo e ruginita bine. Ma gandesc sa o schimb, dar oare alta solutie nu exista?
paulici
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 07, 2011 11:59 am

Re: Termopane aluminiu

Mesajde ando » Mie Feb 16, 2011 6:38 pm

La tamplaria din aluminiu este f. important sa aiba rupere termica. Adica ca aiba ceva termoizolatie in profil. Altfel transferul termic e foarte mare la ele.
Pe de alta parte insa, sunt cele mai trainice in timp. Ferestrele de calitate, dar care au si pret mare, chiar daca sunt cu profil din lemn sau pvc, la exterior aceste materiale sunt placate cu aluminiu, tocmai pentru a le face trainice. Aluminiul rezista mult mai bine la exterior decat lemnul sau pvc-ul.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Termopane aluminiu

Mesajde ianis28 » Vin Feb 18, 2011 10:32 am

Chiar astazi am inteles de la Tv cum ca termopanele nu fac bine sanatatii intr-un ambient foarte inchis...gen apartamente izolate cu polistiren pe interior si exterior.Acum nu stiu ce sa spun...dar incep sa ma indoiesc ca ar fi ceva din noile produse performante care sa nu afecteze si sanatatea...si aici nu ma refer neaparat la termopane. :roll:
ianis28
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 17, 2011 9:18 pm

Re: Termopane aluminiu

Mesajde catalinescu » Sâm Feb 19, 2011 3:23 pm

Am pus de putin timp niste termopane de aluminiu si la unul din geamuri am probleme cu manerul de inchidere/deschidere, in sensul ca atunci cand este inchis geamul manerul nu sta perfect vertical ci putin oblic. Se poate remedia aceasta mica problema de mine sau trebuie sa apelez la cei care mi l-au montat, fiind in garantie?
catalinescu
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Termopane aluminiu

Mesajde marcelb » Sâm Feb 19, 2011 9:28 pm

catalinescu scrie:Am pus de putin timp niste termopane de aluminiu si la unul din geamuri am probleme cu manerul de inchidere/deschidere, in sensul ca atunci cand este inchis geamul manerul nu sta perfect vertical ci putin oblic. Se poate remedia aceasta mica problema de mine sau trebuie sa apelez la cei care mi l-au montat, fiind in garantie?

Daca sunt in garantie eu zic sa apelezi la cei care le-au montat. Altfel, daca nu reusesti sa remediezi problema, te poti trezi ca vor refuza sa repare ei in garantie pe motiv ca a umblat altcineva neavizat la maner.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

mirela2912

Mesajde mirela2912 » Lun Feb 21, 2011 2:05 pm

buna ziua. eu la casa mi-am pus temopane si vreau sa va spun k la baia din curte , pt ca stau la casa, mi-a ruginit usa de termopan de jur imprejur si incepe sa-mi rugineasca si geamul acum. de ce oare? k doar sunt din aluminiu;
mirela2912
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 03, 2011 3:37 pm

Re: Termopane aluminiu

Mesajde cyucy » Mie Mar 02, 2011 10:41 pm

poate nu au pus material calitativ
cyucy
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Aug 12, 2009 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Ferestre si usi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator