Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Finisarea si decorarea peretilor si pardoselilor - zugraveli, tapet, lambriu, gresie, faianta, parchet, etc.

Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Mesajde greenday » Vin Feb 04, 2011 4:05 pm

As vrea sa supun atentiei subiectul alegerii parchetului pentru o casa, precizand ca optiunile sunt parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat, excluzand parchetul laminat.
Care sunt avantajele si dezavantajele fiecaruia? Multumesc.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Mesajde marcelb » Vin Feb 04, 2011 10:58 pm

Avantaje parchet din lemn masiv:
- pret mai mic;
- poate fi refinisat prin raschetare si lacuire.
Dezavantaje parchet din lemn masiv:
- montaj mai complicat, trebuie lipit de sapa;
- trebuie raschetat si lacuit;
- nu poate fi montat in baie, subsoluri, locuri cu umezeala;
- nu poate fi montat peste incalzire in pardoseala.

Avantaje parchet din lemn stratificat:
- cel mai adesea se vinde gata finisat, cu un strat poliuretanic foarte rezistent;
- se monteaza usor, asemeni parchetului laminat;
- unele esente se pot monta si in locurile umede;
- unele tipuri de parchet dublu stratificat pot fi folosite si la incalzirea in pardoseala
Dezavantaje parchet din lemn stratificat:
- pret mai mare;
- nu poate fi raschetat, ci doar refacut finisajul poliuretanic.
Ultima oară modificat de marcelb pe Lun Feb 07, 2011 12:19 pm, modificat 1 dată în total.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Mesajde roger-ius » Sâm Feb 05, 2011 9:17 am

marcelb scrie:Avantaje parchet din lemn stratificat:
- cel mai adesea se vinde gata finisat, cu un strat poliuretanic foarte rezistent;

- unele tipuri de parchet dublu stratificat pot fi folosite si la incalzirea in pardoseala


M-ar interesa si pe mine ce tip de parchet stratificat ar putea fi folosit la incalzirea in pardoseala. Si cu cat ar fi mai putin eficienta pardoseala acoperita cu parchet stratificat fata de o pardoseala acoperita cu gresie. Si acel finisajul poliretanic este ecologic?
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Mesajde paulici » Lun Feb 07, 2011 12:17 pm

Parerea mea, bine-nteles ca fiecare are dreptul sa ma contrazica, e PARCHET MASIV. Intretinerea lui si durata lui de viata prelungita ma fac sa prefer parchetul masiv in locul celui stratificat.
paulici
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 07, 2011 11:59 am

Re: Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Mesajde florin-zlt » Mar Feb 15, 2011 9:27 pm

sunt de acord cu parchetul din lemn masiv. o raschetare si o lacuire te fac sa-l indragesti. vei crede ca e pus nou si in plus aceste operatii nu costa nici mult.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Mesajde silvicap » Mar Feb 15, 2011 10:55 pm

hmm,sincer,dupa raschetare si lacuire nu iese chiar ok peste tot...doar daca acel parchet arata de nota 9 din 10,ceea ce nu cred ca e cazul la parchetele de la blocurile fabricate in vremea lui Ceausescu.
silvicap
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Mesajde florin-zlt » Dum Feb 20, 2011 2:37 am

silvicap scrie:hmm,sincer,dupa raschetare si lacuire nu iese chiar ok peste tot...doar daca acel parchet arata de nota 9 din 10,ceea ce nu cred ca e cazul la parchetele de la blocurile fabricate in vremea lui Ceausescu.




eu cred ca iese daca ai meserias bun;)
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Mesajde muha_huma » Dum Feb 20, 2011 9:36 am

florin-zlt scrie:sunt de acord cu parchetul din lemn masiv. o raschetare si o lacuire te fac sa-l indragesti. vei crede ca e pus nou si in plus aceste operatii nu costa nici mult.

Si partea buna la raschetarea si slefuirea parchetului din lemn masiv este ca acum sunt masini performante de raschetat, cu aspirator, care nu-ti mai umplu toata casa cu praf.
Iar in privinta lacuitului, lacurile sunt mult mai de calitate decat cele de acum 30 de ani, unele chiar ecologice, pentru cei care tin la acest aspect.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Mesajde Szekely » Joi Mar 03, 2011 11:54 pm

Puteti indica aici lacuri potrivite pentru parchet? Din ce am vazut prin magazine unele sunt cu 2 componente. Sunt mai durabile acestea?
Szekely
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 28, 2009 12:00 am

Re: Parchet din lemn masiv sau parchet din lemn stratificat

Mesajde vili » Vin Mai 27, 2011 1:11 pm

Eu doar vreau sa atrag atentia tuturor celor care se orienteaza spre parchet Karelia, uitati ce am patit cu ei:
- Am comandat un stejar periat in ulei de la un agent din Cluj
- Dupa discutii foarte lungi, in care au vrut sa-mi vanda tot felul de rasini de izolare am ramas sa monteze prin lipire.
- Am negociat cu ei un pret, si ca sa se incardreze au facut economii la adeziv, iar acum dupa 1 luna, parchetul s-a dezlipit si se misca cand calc pe el.
- adevarul este ca am agreat un consum de 1,3kg/mp de adeziv, cu mentiunea ca voi plati tot ce pun in plus.
- Mi-au spus ca eu am cerut asa, si ei stiau de atunci ca nu este suficienta cantitatea de adeziv.
- M-am plans la Karelia romania si la cei din Finlanda, am cerut ajutorul lor dar nu am primit niciun semnal

Concluzia mea e ca, daca ar fi sa mai fac odata nu m-as incurca cu ei.

va doresc sanatate, si finisari fara probleme! :)
v.
vili
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 27, 2011 12:55 pm

Următorul

Înapoi la Finisaje pereti si pardoseala

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator