Costuri constructie demisol

Fundatii, structuri de rezistenta, armaturi, structuri metalice

Costuri constructie demisol

Mesajde mirelat » Mie Feb 09, 2011 9:12 pm

Cu cat cresc costurile unei case cu amprenta la sol de 90 - 100 mp, daca se construieste un demisol sub toata casa?
Demisolul ar urma sa cuprinda un garaj, camera tehnica, si tot felul de spatii de depozitare.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Costuri constructie demisol

Mesajde marcelb » Joi Feb 10, 2011 11:31 am

Costul de construire a unui demisol poate fi influentat de mai multi factori.
Un factor ar fi configuratia fizica a terenului. Eu am facut demisol pentru ca terenul e putin in panta, astfel ca partea dinspre strada a demisolului este aproape complet supraterana, si doar cea din spate este 70% ingropata in pamant. Acest lucru imi asigura si un drenaj foarte bun, dar si o utilizarea facila: am o fereastra normala inspre strada, acolo voi amenaja o camera, un garaj cu acces si din locuinta (este extraordinat de placut sa cobori din casa direct in masina calda dimineata), punctul termic, si un spatiu de depozitare.

La mine peretii demisolului sunt integral din beton, si tin loc si de fundatie, am turnat sub ei doar o talpa de 50 cm adancime. Stiu persoane care nu au facut demisol si au bagat fundatie de 1,2 m. Deci eu cu 1 m de beton in plus pe inaltime, am obtinut un nivel suplimentar, si nu mai am nevoie de garaj si alte anexe de depozitare pe langa casa. Ar mai fi un planseu de beton armat in plus.

Eu sunt foarte multumit ca am facut demisolul.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Costuri constructie demisol

Mesajde Nic » Vin Feb 11, 2011 12:25 pm

Costurile cu demisolul se pot estima relativ usor: calculezi volumul de beton si necesarul de fier beton luand dimensiunile de pe proiect (cum se mentiona si mai sus, o parte a betonului oricum ti-ar fi trebuit pentru talpa si elevatie).
Ii ceri o calculatie pe manopera celui care-ti construieste casa.
Se poate aproxima cat va fi si necesarul de lemn pt. cofraje, acel material lemnos putandu-l folosi si la astereala (la acoperis). Conteaza foarte mult insa si seriozitatea muncitorilor la cofrare-decofrare (poti pierde mult material lemnos).

Si, asa e, daca terenul e in panta oricum ai avea nevoie de o fundatie mai mare, in acest caz diferenta de pret dintre casa cu demisol si casa fara demisol apropiidu-se de pretul planseului de beton care e in plus.

Toate cele de mai sus se refera la pretul casei la rosu. Evident ca pt finisarea demisolului (geamuri, usa de garaj, etc) se cheltuieste in plus.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Costuri constructie demisol

Mesajde MariuxSS » Lun Feb 14, 2011 9:59 am

Costurile casei, in stadiul, "la rosu" vor urca cu aproximativ 25 %. Facand un calcul simplu la betoane, fier, chereastea, in mod sigur veti sari de 3000-3500 euro numai la materiale, mai ramane si costul executiei. La acestea trebuie sa mai adaugati o hidroizolatie de foarte mare calitate. Mai sus sa pomenit de chestiunea drenajului, foarte important aspect care trebuie tinut cont cu mare seriozitate alfel veti transforma garajul (demisolul) in piscina acoperita! Deci la realizarea unui demisol sapatura se va executa de asa natura ca sa permita accesul muncitorilor in jurul peretilor exteriori pentru aplicarea hidroizolatiei. Deci trebuie sa tineti cont sa aveti spatiu suficient in jurul fundatiei. In opinia mea, rezumand, este un lucru foarte util ofera niste avantaje foarte mari dar trebuie sa tineti cont foarte serios de aspectele tehnice si sa va faceti un calcul exact in ceea ce priveste costurile suplimentate, o constructie supraterana este mult mai ieftina decat una subterana. Un demisol implica o suplimentare foarte serioasa de fier la structura de rezistenta.Inca o chestiune, trebuie aleasa cu atentie si perioada anului in care se demareaza lucrarea (sa nu aveti ploi, cel putin 15 zile!) Sper ca sfatul meu sa va ajute in luarea unei decizii bune.
Avatar utilizator
MariuxSS
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Feb 02, 2011 6:35 pm

Re: Costuri constructie demisol

Mesajde mirelat » Lun Feb 14, 2011 1:43 pm

Va multumesc mult pentru sfaturi.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Costuri constructie demisol

Mesajde Nic » Lun Feb 14, 2011 3:38 pm

MariuxSS scrie:La acestea trebuie sa mai adaugati o hidroizolatie de foarte mare calitate. Mai sus sa pomenit de chestiunea drenajului, foarte important aspect care trebuie tinut cont cu mare seriozitate alfel veti transforma garajul (demisolul) in piscina acoperita!


Da asa e, este f. importanta hidroizolatia. Am uitat sa o pomenesc. Eu am mers pe mortar hidroizolant, care m-a costat 8-900 ron, iar ca manopera a dat un zugrav cu bidineaua 4 straturi (chit ca se zicea de 3 in pliant). Zugravului i-am mai dat 1-200 ron, nu mai retin. Eu zic ca am iesit mai ieftin decat cu mebrane bituminoase, etc. Am evitat varianta aia initial din cauza manoperei mai mari, dar conteaza si un alt argument: mortarul e mult mai trainic in timp. Ar trebui sa dureze cat dureaza betoanele casei.
Peste zona data cu mortar hidroizolant am pus o folie cu crampoane, dupa care vine un strat de refuz de ciur (pietris) de 30-40 cm.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Costuri constructie demisol

Mesajde olaeru » Mie Mar 07, 2012 10:38 pm

Va multumesc mult pentru sfaturi.
olaeru
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 07, 2012 10:33 pm

Re: Costuri constructie demisol

Mesajde vealsam » Mie Mar 21, 2012 11:54 am

olaeru scrie:Va multumesc mult pentru sfaturi.


Cu siguranta pretul la materiale va fi de cel putin 10 000 euro. Hidroizolatia trebuie facuta ca la carte, inca din faza de turnare a peretilor, prin utilizarea betonului cu aditiv de impermeabilizare, apoi amorsa de bitum, carton, protectie hidroizolatie (caramida plina din demolari pusa pe cant) si la urma tencuiala pe baza de aditiv de impermeabilizare (gama Sika). Nu ar fi rau sa pozitionezi si o basa in demisol! La sfarsit faci un inel de drenaj in jurul casei! Dupa ce termini structura mai trebuie sa investesti bani in finisajele demisolului! alti bani, alta distractie! Succes si spor in executie!
Avatar utilizator
vealsam
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Apr 27, 2011 2:23 pm

Re: Costuri constructie demisol

Mesajde Nic » Mie Mar 21, 2012 2:37 pm

vealsam scrie:Cu siguranta pretul la materiale va fi de cel putin 10 000 euro. Hidroizolatia trebuie facuta ca la carte, inca din faza de turnare a peretilor, prin utilizarea betonului cu aditiv de impermeabilizare, apoi amorsa de bitum, carton, protectie hidroizolatie (caramida plina din demolari pusa pe cant) si la urma tencuiala pe baza de aditiv de impermeabilizare (gama Sika). Nu ar fi rau sa pozitionezi si o basa in demisol! La sfarsit faci un inel de drenaj in jurul casei! Dupa ce termini structura mai trebuie sa investesti bani in finisajele demisolului! alti bani, alta distractie! Succes si spor in executie!


Depinde de suprafata demisolului daca pretul trece de 10000 de euro. Si nu cred ca sunt necesare toate variantele enumerate. Doar daca nu e o locuinta lacustra. Eu nu am folosit aditiv de impermeabilizare (la piscine e foarte bun), ci doar mortar hidroizolant, polistiren extrudat (pe acesta insa din considerente termoizolante), folie cu crapoane si stratul de pietris. Dupa aproape 3 ani de la ridicarea demisolului nu am o picatura de umezeala in tot acel spatiu. Conteaza insa mult sa fie bine executata toata lucrarea de hidroizilare.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Pret construire demisol

Mesajde catbor » Joi Feb 07, 2013 1:38 am

As dori sa aflu cat m-ar costa executareea demisolului in regie proprie (precizez ca sunt constructor de meserie, doar ca nu stiu preturile la materiale din Romania... ca multi altii sunt nevoit sa lucrez afara).
Demisolul are o suprafata de 63 mp cu o inaltime de 240 cm, este pe teren plan, si vreau sa il fac din beton armat. In interior am si doua ziduri de aproximativ 24 mp pe care o sa le fac din caramida.

As dori preturile reale la fier beton, mc beton, caramida, ciment, izolatie, sapaturi bineinteles, cherestea. Doresc si oferte de pret pentru executarea acestei lucrari. Vreau sa vad daca este rentabil sa o execut eu sau o firma.
Nu vreau sa fiu nepoliticos dar ca orice om de rand incerc sa fac economi pe unde se poate. Daca o fac eu sigur ma va costa mai ieftin in comparatie cu o firma, insa presupune absenta mea de la serviciu pe o perioada de aproximativ 30-35 de zile, zile in care as mai produce ceva, sa nu mai pun si riscul de a ramane fara....
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
catbor
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 07, 2013 12:46 am

Următorul

Înapoi la Fundatii, structuri de rezistenta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron