Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde roger-ius » Joi Oct 20, 2011 4:18 pm

Pana la urma am gasit o firma din Bucuresti care comercializa si dibluri de 30 cm, asa ca le-am comandat.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde euroclass serv » Vin Dec 30, 2011 10:19 am

Producem toata gama de dibluri pentru polistiren de la 7cm la 30cm . Pentru o fixare profesionala va oferim diblurile cu tija metalica.
euroclass serv
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 30, 2011 10:10 am

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde muha_huma » Vin Dec 30, 2011 11:04 pm

euroclass serv scrie:...Pentru o fixare profesionala va oferim diblurile cu tija metalica...


Dar diblurile cu tija metalica nu produc punti termice?
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde Nic » Lun Ian 02, 2012 11:16 am

muha_huma scrie:Dar diblurile cu tija metalica nu produc punti termice?


Ba da, creaza punti termice. Pentru fixarea suplimentara a polistirenului nu cred ca sunt necesare diblurile metalice. Cele de plastic ar trebui sa fie suficiente pentru a suporta greutatea lui.
Chiar si diblurile de plastic produc intr-o anumita masura punti termice.
Nic
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Mai 07, 2007 11:00 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde predatorjohn » Mie Feb 01, 2012 8:56 am

eu am izolat pe interior tavanul cu polisiren (stau la ultimul etaj la bloc) si am folosit spuma pentru lipirea placilor
ca sa fiu sigur ca nu o sa pice, am aplicat si dibluri pe placi dar acum realizez ca nu era nevoie, spuma de lipire polistiren Ceresit CT 84 Expres facand o treaba foarte buna
predatorjohn
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde roger-ius » Mie Feb 01, 2012 10:06 am

predatorjohn scrie:eu am izolat pe interior tavanul cu polisiren (stau la ultimul etaj la bloc) si am folosit spuma pentru lipirea placilor
ca sa fiu sigur ca nu o sa pice, am aplicat si dibluri pe placi dar acum realizez ca nu era nevoie, spuma de lipire polistiren Ceresit CT 84 Expres facand o treaba foarte buna


Pt. lipirea pe interior nu cred ca ar fi fost nevoie de dibluri. Ele se pun ca o protectie suplimentara indeosebi pt. actiunea vantului.
Dar nu a fost dificila operatiunea de lipere pe tavan a polistirenul cu spuma?! Spuma mai expandeaza putin, trebuie tinut de placa etc. Iar pe tavan cred ca e si mai dificil datorita gravitatiei. Ca daca ai tinut vreo 5 min. de fiecare placa ma gandesc ca operatiunea a necesitat o gramada de timp.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde Valina33 » Dum Apr 29, 2012 8:54 pm

spuma de polistiren nu expandeaza.si nu trebuie sa se lipeasca pe toata placa de polistiren.cu un tub de spuma poti lipi cam 10-12 m maxim.nu credeti tot ce scrie pe tuburi.oricum este mult mai comod.mai curat si mai durabil.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde roger-ius » Mie Mai 02, 2012 10:09 am

Valina33 scrie:spuma de polistiren nu expandeaza.


Eu zic e expandeaza putin. Nu ca spuma obisnuita, dar totusi in primele minute are un anumit procent de expandare.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Lipire polistiren - cu adeziv sau spuma poliuretanica

Mesajde robert.access » Vin Dec 27, 2013 7:18 am

Eu l-am pus singur cu spuma poliuretanica tytan stiro, am pus cam 10mp/tub.
Toata treaba e sa pleci bine cu primul rand si dupa ce se intareste (15 min) poti pune in continuare, ca pe caramida, dar sa revii inapoi in decurs de 5 minute ca sa il mai asezi putin pentru ca expandeaza putin.
Dibluri de fixare nu am folosit ca s-a prins destul de bine cu spuma (casa fiind doar parter), asa ca am terminat lucrarea in aprox 4 zile lejer, cu ajutorul unui prieten, si a iesit destul de bine.
robert.access
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 27, 2013 7:09 am

Anterior

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori