Izolatie termica mansarda

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

astept raspuns

Mesajde nicolleta » Vin Oct 03, 2014 12:36 pm

Buna ziua! Am si eu o intrebare: la o mansarda peste vată minerală ce fel de folie termoizolante sa folosesc cea de aluminiu, cea cu bule sau care?
nicolleta
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 03, 2014 12:14 pm

Re: astept raspuns

Mesajde spaceman » Mar Oct 07, 2014 8:58 pm

nicolleta scrie:Buna ziua! Am si eu o intrebare: la o mansarda peste vată minerală ce fel de folie termoizolante sa folosesc cea de aluminiu, cea cu bule sau care?


Folia se pune SUB vata minerala, nu PESTE vata! Este f. important acest aspect, ea are rolul de a opri migratia vaporilor de la interior la exterior, astfel incat acesti vapori sa nu umezeasca vata. Poti folosi oricare din foliile mentionate, insa nu cred ca are rost sa platesti bani in plus pe cea cu bule. Nu obtii atata eficienta in plus pentru cheltuiala mai mare.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Izolarea mansardei

Mesajde Andrei Argeseanu » Joi Ian 29, 2015 10:10 am

Salut!
Am si eu o intrebare pentru cunoscatori;
Doresc sa-mi construiesc o casa cu mansarda si nu sunt lamurit cum izolez intre capriori.
Meseriasul a zis sa punem vata minerala de 10 centimetri, o folie de condens si peste ea lambriu din lemn .
Dorec parerea cunoscatorilor in acest sens.
Nu mai am incredere in nimeni, dar sper ca aici ma voi convinge.
Cu stima si respect, Andrei .
Multumesc anticipat!
Andrei Argeseanu
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 29, 2015 9:58 am

Re: Izolarea mansardei

Mesajde marcelb » Joi Ian 29, 2015 9:08 pm

Daca mansarda este locuibila izolatia propusa de meserias este total insuficienta.

Ma gandesc ca vrei si confort termic si consum decent cu incalzirea/racirea locuintei.

Pe langa cei 10 cm de vata minerala dintre capriori se recomanda inca un strat perpendicular pe directia capriorilor, deci acoperi total si capriorii, apoi folia anticondens dupa care gips-carton sau lambriu din lemn.

Stiu ca meseriasului ii este mai simplu sa prinda lambriul direct de capriori, dar nu te lasa influentat pentru ca tu vei regreta atat vara cat si iarna!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde cripus » Mie Feb 11, 2015 3:58 pm

Am ajuns si eu la etapa de finisare a mansardei.
Va solicit un sfat legat de modul in care sa fac izolarea termica a mansardei cu vata minerala. Spatiul va fi incalzit, pereti/tavan placati cu rigips, spatiu vitrat ~ 6mp. Spatiul de depozitare nu este incalzit.
Am atasat o sectiune a sarpantei. Ideile pe care le am in acest moment sunt: in zona cu galben (urmarind pereti camerei finisate/galben) vreau sa pun vata bazaltica de 20 sau chiar 25cm, iar in zona cu verde (deasupra tavanului va fi un spatiu nefolosit, iar triunghiurile din stanga si dreapta vor fi spatiu de depozitare) vreau sa pun vata minerala, rulouri moi, de 20cm (intre caprori un strat de 15 si 5 cm perpendiculat pe si peste capriori).
Necunoscutele mele sunt: in primul rand daca este necesar sa izolez si triunghiurile care nu fac parte din camera, sau e suficient un 25-30cm pe toti peretii camarei finisate (doar galben, 25cm/30cm).
O valoare de R=6 pt. rezistenta termica este ok ? pot sa il ditribui pe 2 pereti (zona verde si zona galbena), ma ajuta cu ceva acel spatiu de aer tampon, sau e contraindicat, sau inutil ?
Ma intereseaza si aspectul material, dar mai ales o solutie optima dpdv al izolatiei termice a mansardei.
In rest voi adopta solutia clasica, dupa vata pun folie izolatoare - bariera de vapori (folie de plastic normala sau sau speciala pt. asa ceva), chiar daca in acest moment nu imi dau seama cum faci dpdv practic sa fie continua/negaurita, mai ales ca trebuie sa o prinzi pe sipci/capriori.
E vreo problema daca tai placile de bazaltica in bucati mai mici ? am capriori la 50cm iar vata se gaseste la 60cm latime...
Fişiere ataşate
sarpanta.JPG
cripus
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 11, 2015 3:54 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde marcelb » Mie Feb 11, 2015 6:35 pm

cripus scrie:Am ajuns si eu la etapa de finisare a mansardei.
Va solicit un sfat legat de modul in care sa fac izolarea termica a mansardei cu vata minerala...


Imi place ca ai atasat schita, stim exact despre ce vorbim. Atasez si eu schita cu modificarile propuse de mine. Cel putin eu asa as proceda:
Triunghiul verde de sus nu l-as izola deloc. In schimb, triunghiurile verzi din lateral le-am transformat in galben, adica izolatie de 20/30 cm, cat iti permiti (dar minim 20).
De ce as proceda asa? Pentru ca acele zone sunt in contact direct cu planseul de dedesupt, prin care se va transmite frigul in toata casa. Oricum, consumul de material nu va creste foarte mult, cam jumatate de metru x lungimea casei x 2 (ambele laturi). Deci cam 10 mp daca ai casa lunga de 10 metri.

In privinta aplicarii foliei antivapori, inevitabil aceasta va avea strapungeri in zonele unde se prind bridele metalice ce vor sustine scheletul pentru gips-carton, dar e vorba de doar cativa milimetri care nu afecteaza cu nimic. In schimb, pentru zonele unde vei imbina foliile anticondens, exista banda speciala de etansare, din aluminiu, ca si folia.

sarpanta-1.jpg
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde cripus » Mie Feb 11, 2015 10:06 pm

Triunghiul verde de sus nu l-as izola deloc. In schimb, triunghiurile verzi din lateral le-am transformat in galben, adica izolatie de 20/30 cm, cat iti permiti (dar minim 20).

Pai vreau sa fac o izolatie buna, deci sa zicem ca imi permit.
Fara triunghiul de sus izolat, e probabil sa am acolo o temperatura apropiata de cea de afara si atunci pierderea prin tavan din camera locuita s-ar putea sa fie mai mare fata de cazul in care nu izolez si acolo (din cauza diferentei de temperatura mai mare intre cele 2 zone in contact, in varianta ta)
Spun asta pt. ca acum la mine in mansarda neizolata (am doar plafonul de beton izolat cu polistiren), iarna, temperatura e cam ca afara.
In schimb, la triunghiurile de jos din stanga/dreapta, in cazul propus de tine se mareste suprafata de incalzit si nu asta vreau.In plus, rezulta si o suprafata totala mai mare de perete exterior.

Pentru ca acele zone sunt in contact direct cu planseul de dedesupt, prin care se va transmite frigul in toata casa.

De cand am pus polistirenul de 5 pe planseu (de nevoie), nu am mai avut probleme cu propagarea frigului spre nivelul inferior.

In rest, ok cu banda de etansare.
Ce nu stiu in acest moment e ce diferenta masurabila e intre o folie normala de plastic (mai groasa sa zicem), o folie cu aluminiu si o folie speciala de la un producator de vata (de ex e una care seamana cu folia care se pune pe acoperis intre sub tigla metalica) dpdv al barierei de vapori pt. care o pui ?
cripus
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 11, 2015 3:54 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde marcelb » Joi Feb 12, 2015 11:30 am

cripus scrie: ....Fara triunghiul de sus izolat, e probabil sa am acolo o temperatura apropiata de cea de afara ...


Poate nu m-am exprimat foarte bine, cand am zis sa nu izolezi triunghiul de sus nu m-am referit si la baza triunghiului ci doar la acel spatiu. Practic ai la partea superioara a tavanului exact aceeasi izolatie ca si la partile laterale. Daca chiar vrei foloseste aceea izolatie marcata cu verde pentru a izola suplimentar partea de sus a tavanului, aia ar avea o logica.

In privinta triunghiurilor laterale, din ce ai postat initial nu am inteles ca ai o izolatie cu polistiren peste planseu si de aceea ti-am recomandat sa izolezi si acele laterale. In situatia data intr-adevar nu are rost, daca sunt spatii total nefolosite.

Folia anticondens din aluminiu constituie si ea un strat termoizolator, reflecta caldura spre interior, spre deosebire de plastic.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde cripus » Joi Feb 12, 2015 2:19 pm

din ce ai postat initial nu am inteles ca ai o izolatie cu polistiren peste planseu si de aceea

Da, mi-a scapat mie, linia cu albastru e polistirenul.

Folia anticondens din aluminiu constituie si ea un strat termoizolator, reflecta caldura spre interior, spre deosebire de plastic.

Am inteles rolul ei, dar fara cifre, e greu sa iti dai seama daca merita. O parere iti poti face bine prin comparatia unor cifre, altfel... cam greu de intuit daca merita sau nu.
Un exemplu, doar ca idee (cifrele mele poate nu sunt reale): daca procentul reflectat de aluminiu e de 2% (sa zicem 3lei/luna = 2% pierdere in plus fara folie de aluminiu) din ce se pierde in total la mansarda, si daca folia asta cu aluminiu costa 700-1000 de ron in plus de ex (fara/cu banda adeziva), atunci din punctul meu de vedere nu merita. Asta era idea de mai sus cu comparatiile cantitative vs (doar) vorbe, in general, mult mai greu palpabile. Cam asa ceva caut eu, dar cu cifre reale...

cripus scrie: ....Fara triunghiul de sus izolat, e probabil sa am acolo o temperatura apropiata de cea de afara ...

Poate nu m-am exprimat foarte bine, cand am zis sa nu izolezi triunghiul de sus nu m-am referit si la baza triunghiului ci doar la acel spatiu.

NU, eu am gresit, nu am fost prea exact: aveam in minte doar laturile NU si baza, dar am zis altceva, scuze. Despre acest caz vorbeam (care e similar cu ce am acum, o mansarda cu acoperisul neizolat dar cu o podea izolata ) si ziceam ca temperatura acolo va fi cam ca afara. Si pt. ca asta insemna pierdere mai mare prin tavan, de asta ziceam ca poate merita sa izolez si acel triunghi. Si desi nu e identic, povestea seamana si la triunghiurile de jos (cu diferenta ca astea au doar o latura la exterior, fata de 2 laturi le exterior la triunghiul de sus).
Dar si aici voi ajunge eu cumva sa compar cifre, ca in ex de mai sus, pt. a vedea de ce merita o varianta sau alta.

Ce doresc eu de fapt, e un fel de concluzie in urma unei proiectari in constructii, si nu e simplu deloc sa faci asa ceva. Dar exista firme de proiectare si soft-uri care fac asa ceva.

Ca exemplu, puteti vedea ca lucrurile nu sunt deloc simple la http://www.ce.tuiasi.ro/~cci/UTI%20webs ... ol%202.doc
cripus
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 11, 2015 3:54 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde cripus » Vin Feb 13, 2015 10:06 pm

Folia anticondens din aluminiu constituie si ea un strat termoizolator...


Am citit declaratia de performanta a unui producator de vata, parca incepea cu I..., si pt.acelasi produs, variantele lui cu sau fara aluminiu sunt identice dpdv al performantelor termice (conductivitate termica) !
Oare de ce declara producatorul asa ? :)
Au gresit ei, sau gresim noi cand cumparam mai scump cu folie de Al, pt. ca mai reflecta din caldura ?

Mai probabil rolul foliei de aluminiu nu e unul termic, ci mai degraba e pt. protecta la umiditate.
Si atunci, ramane intreabarea, de ce n-as pune o folie de plastic normala, prin care nu trece apa ?
cripus
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 11, 2015 3:54 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron