Izolatie termica mansarda

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

izolare mansarda

Mesajde giulaia » Joi Ian 03, 2013 10:07 am

Am si eu o problema
Cand s-a construit mansarda s-a pus o folie de aluminiu sub astereala intre capriori si apoi vata minerala tot intre capriori. Spre interior s-a pus o folie care de obicei se pune sub parchet. Problema mea este ca e frig la mansarada acuma. Ce pot sa fac?
giulaia
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 03, 2013 9:57 am

Re: izolare mansarda

Mesajde petre67 » Joi Ian 03, 2013 12:55 pm

Izolarea mansardei este total gresita.
Foliile care se pun la termoizolatie au doua roluri:
1. de a impiedica umezeala sa ajunga in izolatie;
2. de a permite eliminarea umezelii care totusi a ajuns in termoizolatie.
Dar daca foliile nu sunt aplicate unde trebuie, efectul este exact pe dos.

Peste astereala trebuia pusa o folie anticondens cu rol de a permite migrarea spre exterior a vaporilor ajunsi in izolatie si de a impiedica umezeala din exterior sa ajunga la izolatie (de exemplu ploaia sau zapada viscolite sub tigle).

Sub astereala trebuia fixata termoizolatia si apoi, spre interiorul locuintei trebuia pusa acea folie de aluminiu cu rol de bariera de vapori, care impiedica vaporii sa ajunga in izolatia termica. O izolatie imbibata cu umezeala isi pierde calitatile. In plus, daca vorbim de izolatia din vata minerala, sub greutatea apei din ea aceasta se aduna spre partea inferioara, poti eperimenta cu vata medicinala, sa vezi cum se comporta cand este uda, cum isi pierde volumul.

In plus, chiar daca foliile sunt aplicate corect, mai este necesar ca si stratul de izolatie sa aiba grosimea adecvata, calculata de proiectant si in functie de zona climaterica inde este amplasata locuinta.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde simona silav » Sâm Feb 02, 2013 2:29 pm

Intrebare: vata minerala sau polistirenul nu sunt toxice, utilizate la interior?
simona silav
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Feb 02, 2013 1:39 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde petre67 » Sâm Feb 02, 2013 3:26 pm

simona silav scrie:Intrebare: vata minerala sau polistirenul nu sunt toxice, utilizate la interior?


Particulele fine din vata minerala pot cauza alergii pe piele, sau daca sunt inhalate, iritatii ale cailor respiratorii.

Insa acest risc este eliminat de bariera de vapori care se pune peste vata minerala, spre interiorul incaperii izolate, cu rolul de a impiedica vaporii de apa din aer sa treaca in vata si sa condenseze acolo. O vata imbibata cu apa nu doar ca se taseaza sub greutatea proprie, dar isi pierde si proprietatile termoizolatoare.

Polistirenul nu este folosit la izolatii interioare. Ca orice produs sintetic, probabil are unele neajunsuri pentru sanatate, dar la fel au zeci de alte obiecte casnice pe care le avem in locuinta.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

termoizolatii mansarda

Mesajde KINGSTORM » Mar Feb 05, 2013 7:06 pm

folie anticondens sub tabla lindab am pus si am pus de calitate(neagra).ce nu inteleg eu daca vata are folie pe o parte mai trebuie sa mai pun ceva inainte de rigips?
KINGSTORM
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 03, 2013 9:27 pm

Re: termoizolatii mansarda

Mesajde spaceman » Mar Feb 05, 2013 8:02 pm

KINGSTORM scrie:folie anticondens sub tabla lindab am pus si am pus de calitate(neagra).ce nu inteleg eu daca vata are folie pe o parte mai trebuie sa mai pun ceva inainte de rigips?


E bine ca ai pus folie sub tabla, protejeaza atat astereala cat si izolatia. Bariera de vapori insa are rolul de a impiedica migratia vaporilor dinspre interior spre exterior. Daca folosesti vata minerala care are lipita folie pe o parte nu-ti mai trebuie alta folie intre rigips si vata. Sa-i pui insa pe mesterii care-ti executa lucrarea, ca in zonele unde se imbina vata sa lipeasca o banda adeziva din aluminiu. In acest fel vei avea o folie "continua" care-ti protejaza vata minerala.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

izolatie termica mansarda

Mesajde KINGSTORM » Mie Feb 06, 2013 7:49 pm

multumesc spaceman.mesterul sunt eu.
KINGSTORM
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Feb 03, 2013 9:27 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde ionnicola » Joi Mai 09, 2013 6:19 am

izolatia cu spuma poliuretanica este cea mai buna pentru a izola atat casa cat si mansarda.
ionnicola
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:05 am

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde ionnicola » Vin Mai 10, 2013 1:51 pm

asa e.ai dreptate,dar daca te documentezi mai bine o sa vezi ca spuma poliuretanica este cea rentabila afacere.
ionnicola
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:05 am

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde opreabogdanmarius » Vin Mai 10, 2013 5:21 pm

Sfatul meu pentru o izolatie de calitate a mansardei recomand spuma de poliuretan ,este impermeabila ,bun izolator termic ,rezistent in timp si deloc scump.
opreabogdanmarius
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 10, 2013 1:09 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori