Izolatie termica mansarda

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Izolatie termica mansarda

Mesajde muha_huma » Sâm Ian 22, 2011 11:05 am

Cum ma sfatuiti sa izolez termic mansarda unei case noi. Mansarda locuibila, desigur.
M-ar interesa ce materiale sa folosesc, in ce cantitati si in ce mod dispuse.
Sunt foarte confuz, pentru ca pe piata exista multe materiale pentru izolatii: vata minerala, vata bazaltica, polistiren, celuloza, spuma poliuretanica, etc. Si fiecare isi lauda marfa ...
M-as bucura sa veniti cu argumente obiective in favoarea sau defavoarea unuia sau altuia din aceste materiale.
Multumesc.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde marcelb » Dum Ian 23, 2011 11:56 am

In mod normal, proiectantul trebuia sa-ti indice in proiect si modul de izolare termica a mansardei.
Sfatul meu este sa nu faci rabat de la ce scrie in proiect, ci, eventual sa suplimentezi izolatia.
La mine in proiect era prevazut "un strat de vata minerala de 10 cm grosime protejat pe ambele fete cu folie PVC".
Eu am schimbat, am pus intre capriori 5 cm de polistiren expandat lipiti de astereala + 5 cm vata minerala de sticla, iar apoi, perpendicular pe directia capriorilor am mai pus inca 10 cm de vata minerala de sticla si o folie de aluminiu cu rol de bariera de vapori.
A urmat apoi gips-carton de 12,5mm, montat pe profilele speciale pentru gips-carton.
O izolatie cat mai buna a mansardei, si a casei in general, aduce nu numai economii in timp, ci si confortul pe care il asteptam fiecare, mai ales daca este vorba de o constructie noua.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde roger-ius » Vin Feb 04, 2011 6:04 pm

muha_huma scrie:Sunt foarte confuz, pentru ca pe piata exista multe materiale pentru izolatii: vata minerala, vata bazaltica, polistiren, celuloza, spuma poliuretanica, etc. Si fiecare isi lauda marfa ...


Eu pe zona mansardata ma gadesc sa pun intre capriori polistiren de 15 cm, unul din argumente fiind si acela ca este cel mai ieftin dintre cele enumerate mai sus. Apoi as mai veni cu un strat de material izolator, inca nu sunt hotarat :vata minerala, celuloza, spuma poliuretania...Celuloza si spuma ar avea avantajul ca inchid bine toate golurile. Dar citind oferte pe net la spuma poliuretanica mi se pare scumpa. In general ofertele sunt pt. un strat de 3 cm grosime, care zic cei ce vand asa ceva e echivalent d.p.d.v termic cu un strat mai gros de alt material izolator. Dar pretul mi se pare cam mare, si sincer nu stiu daca acei 3 cm sunt suficienti.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde greenday » Vin Feb 04, 2011 6:10 pm

De regula, se recomanda vata minerala la izolarea mansardelor si pentru ca acest material, spre deosebire de polistiren, nu atrage soarecii sau alte vietati pe care nu cred ca vi le doriti prin casa.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde spaceman » Lun Feb 07, 2011 5:50 pm

Pentru izolarea mansardei as opta pentru celuloza, in primul rand pentru ca este fabricata din produse reciclate. Ziarele sunt pur si simplu tocate si aditivate cu solutii care confera izolatiei pe baza de celuloza proprietati de ignifugabilitate si rezistenta la fungi si la daunatori .

Se mai zice ca la producerea fulgilor de celuloza se consuma doar 5% din cantitatea de energie folosita la producerea aceleeasi cantitati de material traditional de izolatie, respectiv vata minerala. Nu stiu daca la pret iesiti mai bine ca la alte produse, dar daca mergem pe varianta eco, celuloza ar trebui sa aiba castig de cauza.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde toaxan » Sâm Mar 12, 2011 8:56 am

salut
daca pot sa da si eu un sfat am casa izolata cu celuloza din 2007 si sunt foarte multumit ,firma care a realizat izolatia a venit cu sugestia sa maresc stratul de izolatie de la 10 cm la 15cm .Si este real pe timp de vara nu a necesitat montarea de aer conditionat si ajuta foarte mult si la izolatia fonica.
cat despre polistiren pe interior am un prieten care a avut neplacuta surpriza sa gaseasca tot acoperisul (scandura) mucegaita
toaxan
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Mar 12, 2011 8:44 am

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde spaceman » Mar Apr 05, 2011 12:42 pm

toaxan scrie:salut
daca pot sa da si eu un sfat am casa izolata cu celuloza din 2007 si sunt foarte multumit ,firma care a realizat izolatia a venit cu sugestia sa maresc stratul de izolatie de la 10 cm la 15cm .Si este real pe timp de vara nu a necesitat montarea de aer conditionat si ajuta foarte mult si la izolatia fonica.
cat despre polistiren pe interior am un prieten care a avut neplacuta surpriza sa gaseasca tot acoperisul (scandura) mucegaita


Si pretul a crescut cu 50% daca s-a marit izolatia cu 50%? Ca idee acea marire a stratului izolator ar trebui sa nu creasca pretul tot cu 50% ...
Eu cred ca ar merge ca polistirenul sa fie pus intre capriori. Iar sub el un strat de vata minerala (sau bazaltica) cu o folie bariera de vapori inspre interiorul locuintei. Nu cred ca s-ar mai umezi scandura.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde mirceacluj20 » Joi Mai 05, 2011 3:03 pm

nu inteleg de ce se face mansarda si nu camere normale. finisajele interioare sunt la fel de scumpe. nu cred ca are rost sa ne zgircim la o placa.
mirceacluj20
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:24 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde Pop Aurica » Vin Feb 03, 2012 8:28 am

Iti recomand vata bazaltica deoarece permite respiratia peretilor si nu vei mai avea probleme cu mucegaiul sau alte neplaceri cauzate de umiditate.
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde spaceman » Vin Feb 03, 2012 10:16 am

Pop Aurica scrie:Iti recomand vata bazaltica deoarece permite respiratia peretilor si nu vei mai avea probleme cu mucegaiul sau alte neplaceri cauzate de umiditate.


Respiratia peretilor e imposibila fie in cazul izolarii cu vata minerala de sticla fie in cel al izolarii cu vata minerala bazaltica. Asta deoarece la partea dinspre interior a izolatiei trebuie pusa o folie antivapori (ceva folie din aluminiu, care impiedica migrarea umezelii dinspre interior spre exterior). Indiferent de ce fel de vata minerala este, acea folie trebuie pusa altfel vata se imbiba de umezeaza, se taseaza, si isi pierde proprietatile cu rol de izolare termica.
Categoric vata bazaltica este superioara vatei minerala de sticla (are coeficient termic mai bun, e mai densa, nu se taseaza, si cred ca rozatoarele nu o agreaza deloc). A, si rezista si mai bine la foc (pana pe la 350-200 grade, fata de 200 cea de sticla). Dar si pretul este mult mai mare, fiind de aproape 3 ori mai scumpa. In functie de buget (si chiar daca e buget destul) decideti si voi care merita mai mult.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Următorul

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori