Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Zidarie, pereti exteriori, pereti interiori, sisteme de gips-carton

Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Mesajde muha_huma » Dum Ian 30, 2011 9:03 pm

As dori sa aflu care e mai avantajoasa, tencuiala mecanizata sau tencuiala clasica, manuala.
Precizez ca e vorba despre o casa pe un nivel, cu zidaria realizata aproape impecabil, deci incarcarile cu material vor fi minime, iar factorul timp de executie nu e important.
Ma intereseaza de la o comparatie a preturilor (materiale + manopera), pana la probleme ce pot sa apara in fiecare situatie.
Multumesc.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Mesajde MariuxSS » Mie Feb 02, 2011 6:59 pm

Tencuiala clasica pe baza de ciment si var le gasiti si pe bisericile antice. Noile materiale folosite la tencuiala mecanizata par foarte dure dar nimeni nu poate spune cum se vor comporta in timp, producatorul ne asigura de o durabilitate enorma, dar.... doar timpul poate spune ce si cum. In cele din urma cel mai important lucru in toata operatiunea este meseriasul si pregatirea riguroasa a suprafetei ce urmeaza a fi tencuita, uniformitatea amestecului (respectarea intocmai a retetei si a conditiilor atmosferice recomandate de producator, de obicei vin scrise pe saci. De asemeni , este important ca tencuiala sa se faca primavara sau toamna , in nici un caz iarna, si vara doar in perioadele mai racoroase (nu in perioadele de canicula).
Avatar utilizator
MariuxSS
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Feb 02, 2011 6:35 pm

Re: Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Mesajde mirceadorin11 » Mar Mai 10, 2011 3:46 pm

care este diferenta de compozitie intre cele doua mortare folosite ???
mirceadorin11
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Apr 06, 2011 2:56 pm

Re: Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Mesajde dsdorinsuciu » Dum Mai 22, 2011 12:56 pm

nimeni nu stie sa raspunda????
dsdorinsuciu
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:04 pm

Re: Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Mesajde savelcristian » Joi Sep 15, 2011 9:27 pm

Se mai pune problema care este mai buna? Normal ca cea mecanizata, cu material predozat la sac!

Isi dau unii cu parerea si nu stiu ca intr-un sac de tencuiala predozata la sac este tot ciment si var, dar si aditivi. Lumea a evoluat si cercetarea in domeniu nu doarme.
savelcristian
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 28, 2010 11:00 pm

Re: Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Mesajde davidov constructoru » Sâm Feb 04, 2012 1:57 pm

Parerea mea, as recomanda tencuiala clasica manuala. Chiar daca cu cea mecanizata timpul manoperei e mai scurt dar calitatea poate fi mai buna la ceea manuala si pretul e mai mic
davidov constructoru
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am
Localitate: constanta

Re: Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Mesajde mellyana » Lun Feb 13, 2012 1:39 am

si eu prefer tot mecanizata
mellyana
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 13, 2012 1:35 am

Re: Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Mesajde RadioClick » Mar Feb 10, 2015 4:36 pm

Doresc sa specific unele chestii. Si in mortarul realizat manual se pot adauga aditivi. Cei care au facut o scoala de specialitate, cum am facut si eu, stiu ca sunt mai multe tipuri de mortar. Mortar pentru interior si mortar pentru exterior. In ceea ce priveste aplicarea lui pe perete prefer tencuiala manuala.
RadioClick
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 10, 2015 4:00 pm

Re: Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Mesajde InteriorIdeas » Mar Feb 10, 2015 8:42 pm

Am gasit cateva articole utile despre tencuiala, chiar si costurile unei asemenea proiect: http://ideiamenajare.ro/category/diy/tencuieli/
InteriorIdeas
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 09, 2015 9:19 pm

Re: Tencuiala mecanizata sau tencuiala manuala

Mesajde Cris Apropo » Mie Oct 17, 2018 6:06 pm

RadioClick scrie:Doresc sa specific unele chestii. Si in mortarul realizat manual se pot adauga aditivi. Cei care au facut o scoala de specialitate, cum am facut si eu, stiu ca sunt mai multe tipuri de mortar. Mortar pentru interior si mortar pentru exterior. In ceea ce priveste aplicarea lui pe perete prefer tencuiala manuala.

Sunt de acord cu tine si voi adauga ca indiferent de cum este aplicata tencuiala, cel mai importasnt lucru este cine o aplica si cum o aplica. Adica sunt unii care aplica o tencuiala numai pentru a lua banii rapid sau altii care ofera o garantie pentru munca depusa.
P.S. Daca este bine aplicata, tencuiala mecanizata poate dura mai putin timp. Asta in functie si de suprafata pe care se aplica, insa am inteles ca e buna, fara diferente mari de incarcatura.
Cris Apropo
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Oct 01, 2018 4:00 pm


Înapoi la Compartimentari, zidarie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator