Ingrasaminte

Ingrasaminte pentru gradina, ingrasaminte naturale, ingrasaminte chimice, compost, etc.

ingrasaminte

Mesajde micki23 » Mie Ian 26, 2011 4:04 pm

pai vom folosi ingrasaminte in functie de ceea ce vom cultiva ... in general se folosesc ingrasaminte chimice pe baza de N P K, ingrasaminte organice - gunoi de grajd si multe altele, depinde de cultura.
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: ingrasaminte

Mesajde greenday » Dum Ian 30, 2011 10:06 am

Pentru a aplica corect ingrasamintele trebuie sa cunoasteti compozitia solului, precum si preferintele fiecarei plante pe care doriti sa o cultivati.

Este util sa faceti o analiza a solului care va va indica pH-ul si concentratia principalilor compusi de care plantele au nevoie.

In general, pH-ul solului este bine sa fie intre 6,5 si 7. Daca pH-ul este mai mic, adica solul acid, se adauga in sol var, daca pH-ul este mai mare, adica alcalin, se corecteaza solul adaugand sulf.

In privinta substantelor chimice din sol, cele mai importante sunt, asa cum a spus si micki23 mai sus, azotul, fosforul si potasiul, adica N-P-K, dupa notatia din chimie.
Azotul ajuta la asimilarea celorlalte substante nutritive si asigura frunze viguroase si sanatoase, fosforul protejeaza de daunatori si dezvolta radacinile si florile, iar potasiul este util in fotosinteza si dezvoltarea de ansamblu a plantelor. Alte substante utile plantelor sunt calciul si fierul.

De la aceste repere generale, trebuie facute modificari si in functie de preferintele plantelor, unele preferand un sol mai alcalin, altele mai acid, sau avand nevoie de o anumita substanta nutritiva in cantitate mai mare sau mai mica.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Ingrasaminte

Mesajde angyciobanu » Vin Sep 02, 2011 9:18 am

Nu cred ca sta omul de rand sa faca analiza a solului. Acest lucru il fac oamenii care se ocupa cu diverse culturi, firme, etc. In general am vazut la mine in zona, ca oamenii folosesc balegar sau azot ( cred) sau o combinatie cu azot la saci.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Ingrasaminte

Mesajde micki23 » Sâm Sep 17, 2011 2:51 pm

pai nu faci analiza la culturile mici dar nici nu te apuci sa dai azot din plin deoarece apare fenomenul de crestere luxurianta a plantelor si pierd din productie asa ca totusi atente la sol
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am


Înapoi la Ingrasaminte pentru gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator