Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Ingrasaminte pentru gradina, ingrasaminte naturale, ingrasaminte chimice, compost, etc.

Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde muschu » Lun Ian 24, 2011 11:52 pm

Ne-am mutat de curand la casa, si tare as vrea ca in primavara sa pot amenaja o mica gradina de legume.
Cum solul este destul de argilos si nici nu a fost lucrat de foarte multi ani, va intreb ce solutii de imbunatatire a acestuia am.
Multumesc.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde costieanuconstantin » Mar Ian 25, 2011 9:32 pm

buna seara,
in primul rand corect ar fi sa faceti o analiza morfo-chimica a solului ,la un laborator specializat.
apoi in functie de rezultate si recomandarile laboratorului putem discuta !!!.
parerea mea.
costieanuconstantin
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 21, 2008 11:00 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde greenday » Mar Ian 25, 2011 10:55 pm

Daca zici ca solul este argilos, si gradina va fi mica, eu zic sa te gandesti si la varianta unor straturi inaltate.
Mai exact, din scanduri de lemn, caramizi, etc., se construiesc niste cofraje. Poza atasata spune mai multe decat explicatiile mele.
Aduci apoi un camion cu pamant de padure, niste gunoi de grajd, le amesteci, umpli cofrajele si ai rezolvat problema.
Fişiere ataşate
straturi-inaltate.jpg
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde mirelat » Mar Ian 25, 2011 11:12 pm

Eu as folosi doar ingrasaminte naturale, de la gunoiul de grajd sau cenusa, pana la compostul pe care fiecare il poate obtine amestecand resturile vegetale din gradina (frunze, crengi) cu tot felul de resturi menajere de la bucatarie (coji de legume si fructe, coji de oua, zatul de la cafea, etc.).
Ca doar de aia vrem sa avem propria gradina de legume, sa mai scapam de chimicale !
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde Cristina979 » Mie Ian 26, 2011 9:00 am

Nu stiu daca se aplica exact la solul argilos, dar am o cunostinta care a avut rezultate bune cu gunoiul de la pasari (balega gainilor - daca aveti). Se pune intr-un container si se lasa la 'macerat' in apa cateva zile, apoi stropiti plantele cu lichidul obtinut, resturile solide la radacina plantelor. La el a actionat ca ingrasamant si a ajutat si la mentinerea sanatatii plantelor (impotriva manei). El a incercat la ridichi, nu i-a ajuns pentru tot stratul - la cele care nu au fost stropite s-au ingalbenit frunzele mai repede, celelalte au fost mai rezistente si mai productive. Mult succes.

PS Greenday, frumoasa gradina, o idee grozava.
Cristina979
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 26, 2011 8:47 am

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde mihai ionica » Mie Feb 02, 2011 6:24 pm

Nu uita ca solul trebuie dezinfectat inainte de a planta(contra coropisnitelor,viermelui de sarma,etc),ca si ingrasamant eu folosesc gunoiul de la pasari(mai ales cand plantez-dar atentie are nevoie de multa apa ,altfel arde plantele),iar toamna nu strange frunzele ci introdu-le in sol cand sapi sau ari pamantul. SUCCES!
mihai ionica
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 02, 2011 6:08 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde mona75 » Sâm Feb 12, 2011 3:44 pm

Toate variantele de mai sus mi se par foarte bune.
Si eu folosesc la mine in gradina doar ingrasamant natural. Ce rost ar avea sa cumparam ingrasaminte bazate pe chimicale cand avem atatea variante foarte bune.
Succes tuturor si roade bune, sanatoase si gustoase!
mona75
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde florin-zlt » Sâm Mar 05, 2011 3:17 pm

Cel mai bun este gunoiul de grajd,deoarece e natural si nu contine tot felul de substante chimice...care poate ai impresia ca fac bine plantelor...dar...noua in nici un caz.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde yanis2613 » Sâm Mar 05, 2011 6:07 pm

La gradina de legume cel mai indicat ingrasamant este cel de pasare, dar nu proaspat ci cu o vechime de 2 ani pentru a nu arde plantele ce urmeaza a fi plantate. Un alt mod de ingasare a solului sau mai bine zis o fertilizare a legumelor ce tocmai au fost plantate este gunoiul de porumbel descompus!? Cum se procedeaza? Intr-un butoi de cca. 300l se pun 5 kg gunoi de porumbel si se umple butoiul cu apa, se lasa la macerat cca.2 saptamani dupa care se toarna la radacina plantei cam 250-300 ml din compozitia rezultata. Efectul e vizibil dupa 2 zile. Bine .... asta nu e singurul mod de a obtine o productie record;eu l-am incercat si a dat rezultat.MULT SUCCES.
yanis2613
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 11, 2010 11:00 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde micki23 » Lun Mai 02, 2011 3:03 pm

depinde....daca vrei ecologic, ingrasaminte naturale de la animale si pasari, daca nu pe langa acestea poti da si ingrasaminte chimice pe baza de N P K....corect se face analiza solului inainte, dar sa fim seriosi cine isi permite sa plateasca pt. o bucatica de gradina......
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Ingrasaminte pentru gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator