Tunderea trandafirilor

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Re: Tunderea trandafirilor

Mesajde silviubaroiu » Mie Sep 04, 2013 9:44 pm

eu nu am stiut pana acum ceva vreme ca daca tund resturile de flori uscate vor creste alte flori si acum sunt tare mandru de gradina mea :D
silviubaroiu
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Dec 13, 2012 10:46 am

Tunderea trandafirilor .

Mesajde florin55 » Vin Sep 27, 2013 11:33 am

Dupa ce am tuns trandafirii din curte, as putea folosi crengutele care au rezultat, pentru a obtine noi butasi ?
florin55
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 08, 2011 12:17 pm

Re: Tunderea trandafirilor

Mesajde nelad » Lun Sep 30, 2013 5:53 pm

Eu ii tund toamna si crengutele le infig in pamant, de preferat sub borcane de sticla.
nelad
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 30, 2013 5:44 pm

Re: Tunderea trandafirilor

Mesajde inncristina » Mar Apr 08, 2014 4:45 pm

Cand taiati trandafirii de gradina traditionali, nu ii tratati ca pe soiurile moderne hibride sau floribundas. Pentru inflorire maxima, taierea ar trebui sa fie mai mult decat o ingrijirea frivola, in cazul acesta, una exigenta. Taiati doar ramurile crescute in anul precedent. Taiati mladitele noi imediat dupa inflorire si repetati taierea noilor mladite iarna sau primavara devreme.
Cu toate acestea, dupa cativa ani, aceasta practica se face foarte rar pentru o tufa, astfel incat in fiecare an, se taie, ulterior, o parte din cele mai batrane ramuri pentru a incuraja rupturile bazale si deasupra bazei. Pastrarea unui echilibru corect intre cresterea noilor si vechilor ramuri este secretul cresterii trandafirilor traditionali de gradina.
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Re: Tunderea trandafirilor

Mesajde ionucu » Lun Feb 09, 2015 10:28 am

Eu i-am tuns in decembrie, dar nu era atat de frig afara. Am tuns varfurile si bobocii care se ofilisera si urmeaza ca acum in primavara sa-i tund mai de jos ca sa infloreasca mai mult timp.
ionucu
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 10:46 pm

Re: Tunderea trandafirilor

Mesajde csjency » Joi Feb 26, 2015 2:55 pm

Am tuns si toamna tarziu (inainte de inghet) si primavara dupa aparitia mugurilor. Amandoua variantele au avantaje si dezavantaje.
Totusi, mi se pare mai oportun tunderea la inceputul lunii martie.
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Anterior

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron