Amenajarea decorului din gradina

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Re: Amenajarea decorului din gradina

Mesajde florin-zlt » Lun Noi 14, 2011 10:37 pm

foarte frumos articolul.am si eu o gradina pe care ma gandesc sa o amenajez cat mai frumos,dar asta la primavara.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Amenajarea decorului din gradina

Mesajde anca29 » Lun Noi 14, 2011 10:46 pm

foarte interesant.mi-ai dat niste idei bune.trebuie sa ma gandesc cum sa-mi reamenajez gradina.
anca29
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 12:00 am

Re: Amenajarea decorului din gradina

Mesajde lazar_oana2 » Mie Feb 08, 2012 12:28 am

E SUPERB..VREAU SI EU SA STAU LA CASA
lazar_oana2
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 11, 2012 12:14 pm

Re: Amenajarea decorului din gradina

Mesajde evymar » Joi Feb 09, 2012 5:45 pm

Pentru mine gradina reprezinta un colt de rai deoarece am trecut la amenajarea ei cu mult timp in urma datorita vizionarii diferitelor emisiuni tv si reviste pe care le-am citit in domeniu ...Cu pasi mici si siguri daca acorzi atentie gradinii si iubesti natura si florile vei resusi sa ai un colt de rai doar al tau. Gradina mea este incadrata de arbusti pitci ce accentueaza etajarea plantelor pe dimensiuni, am diferite tipuri de trandafiri inclusivi din cei agatatori ce se inalta pe o cupola de fier forjat. Intrare gradinii este strajuita de doua ghivece gigant de feriga luxurianta, iar in mijlocul gradinii de trandafiri am o fantana de lemn acoperta de hedera agatatoare minunata. Va zic, dati putin din timpul dumneavoastra si nu veti regreta va merita cand veti privi rodul efortului dumneavoastra.
evymar
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 09, 2012 4:36 pm

Re: Amenajarea decorului din gradina

Mesajde petrilaana » Joi Feb 09, 2012 7:37 pm

evymar scrie:Pentru mine gradina reprezinta un colt de rai deoarece am trecut la amenajarea ei cu mult timp in urma datorita vizionarii diferitelor emisiuni tv si reviste pe care le-am citit in domeniu ...Cu pasi mici si siguri daca acorzi atentie gradinii si iubesti natura si florile vei resusi sa ai un colt de rai doar al tau. Gradina mea este incadrata de arbusti pitci ce accentueaza etajarea plantelor pe dimensiuni, am diferite tipuri de trandafiri inclusivi din cei agatatori ce se inalta pe o cupola de fier forjat. Intrare gradinii este strajuita de doua ghivece gigant de feriga luxurianta, iar in mijlocul gradinii de trandafiri am o fantana de lemn acoperta de hedera agatatoare minunata. Va zic, dati putin din timpul dumneavoastra si nu veti regreta va merita cand veti privi rodul efortului dumneavoastra.


Gradina ta pare intradevar minunata! Poate ne pui si niste poze, sa ne inspiram si noi!
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Amenajarea decorului din gradina

Mesajde satraru » Dum Apr 22, 2012 10:11 pm

Am inceput sa construim eu si sotul meu, la iesirea din oras o casa de vacanta. Terenul este tot ce ne-am dorit, un delusor, si teren drept, avem si vreo 3 izvoare unde vrem sa facem un mic iaz, totul are cam 3000 de metri patrati. Constructia am inceput-o, am facut fundatia, cu un garaj si beci, urmeaza sa ridicam cu BCA-uri primul nivel. Suntem tare nerabdatori sa punem flori si legume, chiar astazi am pus gladiole, dalii si cale, sper sa iasa. In revista Case si Gradini, dar mai mult pe site, urmaresc tot ce este referitor la gradini, alei, foisoare, garduri vii, aveti de toate. :D Va pup Irina
satraru
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 21, 2009 12:00 am

Re: Amenajarea decorului din gradina

Mesajde CyleX4 » Sâm Ian 19, 2013 7:25 pm

O gradina amenajata cu gust, placuta ochiului, dar si utila (pomi fructiferi, zarzavaturi, mirodenii s.a.)= multa munca, perseverenta, un pic de imaginatie si ceva banuti, nu prea multi ( in special ptr utilaje si unelte)... o spun din experienta (!!) ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Amenajarea decorului din gradina

Mesajde mirelat » Sâm Ian 19, 2013 8:25 pm

CyleX4 scrie:O gradina amenajata cu gust, placuta ochiului, dar si utila (pomi fructiferi, zarzavaturi, mirodenii s.a.)= multa munca, perseverenta, un pic de imaginatie si ceva banuti, nu prea multi ( in special ptr utilaje si unelte)... o spun din experienta (!!) ;)


Intr-adevar, e mult de munca pentru a amenaja si intretine o gradina frumoasa si productiva, dar si satisfactia oferita de aceasta este deosebita.

Incantare pentru ochi si suflet dar si sursa de fructe si legume proaspete, gustoase si crescute cu cat mai putine chimicale.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Amenajarea decorului din gradina

Mesajde esc192002 » Vin Aug 23, 2013 12:40 pm

Cred ca obiectul decorativ cel mai dragut intr-o gradina, sau chiar in fata casei este un leagan/ balansoar, unde iti poti limpezi mintea citind o carte, la aer curat. Si binenteles, admirand florile plantate si ingrijite de noi. Este Raiul pe pamant! Iar legat de continutul articolului cred ca decorul mediteranean este cel mai clasic, si cel mai mult folosit, pentru ca este si mai putin costisitor . O zi buna si foarte frumoase articolele!
esc192002
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 23, 2013 12:21 pm

Re: Amenajarea decorului din gradina

Mesajde PREOTU » Mar Dec 03, 2013 11:19 am

Gradina cu trandafiri multi este cea mai frumoasă!
PREOTU
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 17, 2013 12:07 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori