Trandafiri agatatori

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Trandafiri agatatori

Mesajde cassady » Mie Ian 26, 2011 2:19 pm

Stau la casa dar nu beneficiez de foarte mult spatiu. Am un triunghi in fata casei in care intra o masina si pe o laterala inca un dreptunghi micut de teren. Motiv pentru care am deci sa aleg trandafirii agatatori pentru a ma bucura de flori si verdeata in spatiul mic pe care il am. Mi-am plantat pe langa gard trandafiri agatatori in toamna. Astept acum sa vina primavara si sa vad ce s-a prins. As dori sfaturi de intretinere a lor si ce alte idei de plante, copacei care sa nu ocupe spatiu mult cunoasteti.
cassady
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Trandafiri agatatori

Mesajde micki23 » Mie Ian 26, 2011 3:27 pm

fa o pergola....peste acel spatiu al masinii...o poti face la o inaltime mai mare...nu ocupa spatiu si e superba ..peste ea se vor catara superbii trandfiri
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Trandafiri agatatori

Mesajde Anghel Iuliana Alexandrina » Mie Ian 26, 2011 7:45 pm

Buna! Si eu stau la casa si de asemenea nu am foarte mult spatiu in curte asa ca am 'imbracat" gardul in trandafiri agatatori.Sunt foarte frumosi si de asemnenea miros grozav.Ti-as recomanda sa cumperi si "mana Maicii Domnului" se gaseste in doua variante alba si galbena de asemenea este o planta agatatoare iar seara pe timp de vara miroase super, in plus nici nu necesita ingrijiri speciale.
Anghel Iuliana Alexandrina
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 26, 2011 7:34 pm

Re: Trandafiri agatatori

Mesajde buniv » Mie Ian 26, 2011 11:20 pm

bune ideile fetelor dinaintea mea.si eu am acasa Mana Maicii Domnului si miroase divin,mai ales seara.este o reala placere sa stai seara la un ceai in fata casei.
buniv
 
Mesaje: 29
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Trandafiri agatatori

Mesajde mihaela1983daria » Joi Ian 27, 2011 5:46 pm

Si eu stau la curte si vreau sa-mi pun o pergola pe care sa urce trandafiri
mihaela1983daria
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Trandafiri agatatori

Mesajde fmarylena » Mar Feb 01, 2011 10:31 am

si iasomia miroase super
fmarylena
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Aug 11, 2009 11:00 pm

Re: Trandafiri agatatori

Mesajde daroxi » Mar Feb 01, 2011 12:45 pm

La casa parintilor avem amenajat un balansoar pentru 2-3 persoane care era insa cam in bataia soarelui. Un mester a sudat in partea superioara niste bare de fier (balansoarul era din fier) pe care dupa cativa ani de la plantare s-au intins trandafirii cataratori. Acum e umbra sub balansoar. a aparut si un mic dezavantaj insa, nu te mai poti balansa asa tare ca atingi tufa de trandafiri. Dar ma gandesc ca nu poti fi chiar cu toate :)
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Trandafiri agatatori

Mesajde ramonafr » Mar Feb 01, 2011 12:50 pm

Cassady in primavara va trebui sa-i tunzi,sa le pui ingrasamant pentru trandafiri si sa-i legi de suport,pana cresc si se tin singuri.In vara vei avea o frumusete de trandafir catarator.Vara sa nu uiti sa-i uzi cam o data pe saptamana.Si eu mi-am pus in curte si sunt superbi.Ai mei sunt rosii.Tu ce culori ai ales?Mana Maicii Domnului miroase superb si este foarte usor de intretinut.
ramonafr
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Trandafiri agatatori

Mesajde roza » Sâm Mar 05, 2011 2:43 pm

Eu am trandafiri obisnuiti, nu cataratori, dar banuiesc ca au nevoie cam de acelasi tip de ingrijire. Au nevoie de mult soare si de udare regulata, ai mei cresc astfel si pana la doi metri inaltime.
roza
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 12:39 am

Re: Trandafiri agatatori

Mesajde anca » Dum Mar 27, 2011 6:58 pm

Parerea mea e ca poti folosi Lonicera si chiar si keria.
Nu ocupa mult spatiu si orneaza frumos prin floare.
anca
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 04, 2008 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori