Trandafir tip copac

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

trandafir tip copac

Mesajde Rebek79 » Mie Feb 02, 2011 11:27 am

Am avut un trandafir tip copac,dar din pacate nu a fost bine protejat peste iarna si a inghetat.
Imi puteti spune daca se mai poate altoi si cum?
Rebek79
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:00 am

Re: trandafir tip copac

Mesajde greenday » Mie Feb 02, 2011 12:35 pm

Trebuie constatat ce anume a inghetat, ca sa stii daca mai ai pe ce sa altoiesti.
Eu zic sa mai astepti putin, sa treaca gerul, si apoi incepi sa tunzi treptat, sa vezi cat e afectat din el.
Daca a inghetat de sub punctul unde a fost altoit, e clar ca va trebui altoit din nou, doar sa nu fie uscata toata tulpina si sa n-o mai poti folosi de port-altoi.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Trandafir tip copac

Mesajde paulici » Lun Feb 07, 2011 12:05 pm

Cum se procedeaza pentru a obtine un astfel de copacel? Am tot vazut insa niciodata nu am vazut in comert. Ce si cum se altoieste?
paulici
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 07, 2011 11:59 am

Re: Trandafir tip copac

Mesajde marcelb » Lun Feb 07, 2011 12:17 pm

paulici scrie:Cum se procedeaza pentru a obtine un astfel de copacel? Am tot vazut insa niciodata nu am vazut in comert. Ce si cum se altoieste?

In perioada aceasta vei gasi trandafiri pe tulpina inalta in orice hypermarket (Selgros, Real, Metro, OBI, Bricostore, Praktiker, etc.).
Cred ca e cel mai sigur sa-l cumperi de-a gata.
Daca vrei insa sa experimentezi, din cate stiu eu, poti folosi o tulpina dezvoltata de la un maces, pe care il altoiesti, la inaltimea dorita, cu un trandafir.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Trandafir tip copac

Mesajde biluta28 » Mie Mar 23, 2011 2:05 pm

Si eu am vazut sapt. trecuta in real si carrefour dar sunt cam scumpi dupa parera mea ...undeva in jur de 55 lei si ereau doar 2 nuante albi si rosi iar cei albi ereau 2 soiuri uni cu flori mai mici si alti mai mari. Am si eu o verisoara care isi doreste astfel de trandafiri dar nu si permite la pretul acesta... poate aveti si alte informatii de locatii cu preturi mai mici si cu mai multe soiuri si culori.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Trandafir tip copac

Mesajde muschu » Mie Mar 23, 2011 3:49 pm

biluta28 scrie:Si eu am vazut sapt. trecuta in real si carrefour dar sunt cam scumpi dupa parera mea ...undeva in jur de 55 lei ... poate aveti si alte informatii de locatii cu preturi mai mici si cu mai multe soiuri si culori.


Aici gasesti cateva soiuri, cel mai ieftin insa este 45 lei:
http://www.multeplante.ro/trandafiri-/t ... -25/sId-29
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Trandafir tip copac

Mesajde micki23 » Lun Mai 02, 2011 2:27 pm

ce grosime are?
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Trandafir tip copac

Mesajde mirelat » Mar Sep 27, 2011 4:39 pm

Am vazut o emisiune la TV unde se explica cum se obtine trandafirul copac: intr-o buturuga de trandafir salbatic (macies) se altoia un soi special de trandafir, cu tulpina inalta si viguroasa.
Anul urmator se altoia din nou in varful tulpinii diverse specii de trandafiri obisnuiti.
Deci e important sa aveti altoiul acela intermediar, ca sa obtineti exemplare cu tulpina bine dezvoltata.

Si mai ziceau la emisiune ca iarna se protejeaza de inghet partea superioara.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Trandafir tip copac

Mesajde LUPOIUANDREEA » Lun Noi 26, 2012 7:55 pm

de cand eram mica bunica mea are un trandafir tip copac si este tare dragut. Cand infloreste este o minunatie! Mi-as dori si eu, dar nu am destul spatiu. Oricum este foarte rezistent daca a rezistat peste 10 ani.
LUPOIUANDREEA
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 19, 2011 9:54 am

Re: Trandafir tip copac

Mesajde inncristina » Mar Noi 27, 2012 1:50 pm

si eu am avut un asemenea trandafir si la gerul de iarna trecuta a degerat
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Următorul

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator