Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde muha_huma » Dum Ian 30, 2011 9:46 pm

Vad ca au aparut pe net tot felul de reclame la niste capsuni speciali, care s-ar catara, si ar mai si face fructe pana toamna tarziu.
Aveti asa ceva, merita sa incerc, nu de alta dar pretul mi se pare destul de piperat, si nu as arunca banii ca sa ma aleg in final cu capsuni obisnuiti pe care as fi putut sa-i obtin gratis de la mama din gradina.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde feerie_cu_zambete » Lun Ian 31, 2011 5:56 pm

Eu sincer nu am auzit de asa ceva. Si sunt oarecum sceptica cu privire la toate fructele si legumele venite de prin afara.Capsuni cataratori? Care e rolul lor? Sa faca capsuni sau ca planta de decor. Capsunii de la noi in mod sigur nu se catara, asa ca eu cred ca sunt modificati genetic. Chiar daca ar face capsuni, nu mi-as risca sanatatea cu asa ceva. Capsunile romanesti sunt de mii de ori mai bune ca orice alte soiuri importate. La fel si merele, rosiile si multe alte produse.
feerie_cu_zambete
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde daroxi » Mar Feb 01, 2011 12:36 pm

feerie_cu_zambete scrie:Eu sincer nu am auzit de asa ceva. Si sunt oarecum sceptica cu privire la toate fructele si legumele venite de prin afara.Capsuni cataratori? Care e rolul lor? Sa faca capsuni sau ca planta de decor. Capsunii de la noi in mod sigur nu se catara, asa ca eu cred ca sunt modificati genetic. Chiar daca ar face capsuni, nu mi-as risca sanatatea cu asa ceva. Capsunile romanesti sunt de mii de ori mai bune ca orice alte soiuri importate. La fel si merele, rosiile si multe alte produse.


Si eu prefer fructele autohtone, si nu cele importate, coapte pe vapor etc.
Dar sa stii ca in privinta capsunilor cataratori te inseli. Mama si-a comandat seminte prin ceva sistem de distributie prin posta (tare sceptica am fost). I-am zis ca nu or sa iasa de acolo capsuni niciodata! Ea insa le-a semanat, iar vara trecuta, in al treilea an, mancam in continuare capsuni. In plus le-a putut desparti si a extins cultura. Si sunt plantate in gradina, nu in ceva ghiveci care iarna e dus in casa.
Si da, era sa uit, cam tot anul mananci capsuni. Nu sunt insa mari, sunt micute dar f. dulci. Seamana cumva cu fragutele.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde coarna » Mar Feb 01, 2011 11:08 pm

Am vazut reclame tv si pliante cu asa ceva si sant curioasa cum sant.Eu sant de la tara si stiu ca soiul romanesc este bun dar nici acestea nu pot fi rele, si sant mai bogat cantitativ si ocupa mai putin spatiu.cred ca pot fi puse si in ghiveci pe balcon.
coarna
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde raducuta » Lun Feb 07, 2011 3:19 pm

nici eu nu am auzit de asa ceva, insa tot ce e posibil, mama are la tara castraveti care se catara... si cand cresc sunt foarte lungi, dar de capsuni... nu am auzit
raducuta
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 07, 2011 3:06 pm

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde raducuta » Lun Feb 07, 2011 3:21 pm

unde se gasesc
raducuta
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 07, 2011 3:06 pm

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde daroxi » Lun Feb 07, 2011 6:16 pm

raducuta scrie:unde se gasesc


Mama si-a comandat semintele de la ceva firma care le-a trimis prin curierat. Ma gandeam ca n-or sa rasara niciodata. Dar a fost in regula.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde anca29 » Dum Feb 27, 2011 7:13 pm

Tata si-a facut comanda pe internet de"capsuni cataratoare"...parerea mea este ca a fost o teapa.i-au venit,i-a plantat,dar in nici un caz nu sunt cataratori,sunt un pic mai mari si mai fara gust,decat ale noastre romanesti.
anca29
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 12:00 am

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde florina11 » Dum Mar 13, 2011 11:23 pm

Sincer,reclama este foarte buna,Dar...in realitate lasa de dorit.Eu mi-am facut comanda pe internet,mi-au venit ,dar nici macar nu seamana cu ce vazusem eu in poza.poate am avut eu ghinion sau...ele chiar lasa de dorit.
florina11
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 12:00 am

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde monik_m » Lun Mar 21, 2011 5:21 pm

florina11 scrie:Sincer,reclama este foarte buna,Dar...in realitate lasa de dorit.Eu mi-am facut comanda pe internet,mi-au venit ,dar nici macar nu seamana cu ce vazusem eu in poza.poate am avut eu ghinion sau...ele chiar lasa de dorit.


buna, mi-as dori sa ne dai mai multe detalii , deoarece si pe mine ma batea gandul sa comand vreo 2 tufe de capsuni cataratori ... ce nu ti-a placut ? s-au uscat ? nu au rodit ? care a fost problema ?
monik_m
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:55 pm

Următorul

Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator